VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blansko povede staronová koalice

Blansko – První zasedání Blanska se v úterý odehrálo podle dohodnutého scénáře. Zastupitelé zvolili starostu, dva místostarosty i radní.

9.11.2010 2
SDÍLEJ:

Starosta Blanska Lubomír Toufar.Foto: DENÍK

Tři týdny schůzek, vyjednávání postů ve vedení města a domlouvání se na vzájemné podpoře přinesly v Blansku očekávaný výsledek. Na úterním ustanovujícím zasedání zastupitelstva většina nových zastupitelů zvedala ruce jako na drátku. Slabá hodina jim tak stačila k tomu, aby složili slib, zvolili členy volební komise, starostu a dva místostarosty Blanska, členy rady, jmenovali zástupce města do Svazku vodovodů a kanalizací a určili zástupce Blanska pro agendu územního plánování.

Starostou města se podle koaliční smlouvy, kterou v Blansku minulý týden podepsali zástupci ČSSD, ODS, Volby pro město a KDU-ČSL, stal lídr vítězných sociálních demokratů Lubomír Toufar.

„Věřím, že koalice ve staronovém složení bude pracovat nejméně tak dobře, jako tomu bylo doposud. Očekávám také, že opoziční zastupitelé budou kvalitně spolupracovat a budou tak dobrou opozicí ku prospěchu nás všech,“ prohlásil ve svém prvním projevu nový starosta města Blanska Lubomír Toufar a doplnil, že programové prohlášení vydají právě zvolení radní Blanska do konce ledna příštího roku.

Na svém prvním zasedání se zastupitelé dohodli, že v Blansku budou i nadále působit dva místostarostové. Prvním, neuvolněným se stala jednička kandidátky ODS, Jiří Crha, který tak kvůli střetu zájmů opouští místo ředitele Krajského úřadu v Brně. „Nemůžu hazardovat s mandátem, který jsem získal od voličů,“ zdůvodnil svoji volbu Crha. Jiří Crha byl na zastupitelstvu jmenován také zástupcem města do Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Nahradil tak jak na postu místostarosty Blanska, tak i ve svazku Jindřicha Krále z Volby pro město, který obě funkce dlouhá léta zastával.

Druhým, nově neuvolněným, místostarostou Blanska se stal za Volbu pro město Jaromír Roučka. Toho zastupitelé určili také jako zástupce pro agendu pořizování územně plánovací dokumentace města Blanska.

Kromě starosty a obou místostarostů si zastupitelé zvolili do sedmičlenné rady města na příští čtyři roky za ČSSD Michala Součka a Miroslava Starého, za KDU-ČSL Evu Nečasovou a za ODS Zdeněk Grünwalda. V opozici pětadvacetičlenného zastupitelstva zůstali čtyři zastupitelé z KSČM, dva z TOP 09 a jeden za Věci veřejné.

Svůj slib složilo do rukou nejstaršího člena zastupitelstva Františka Ladiče z KSČM pětadvacet nových zastupitelů Blanska. Třiadvacet z nich si vybrali sami voliči, pouze dva se po volbách vzdali svých mandátů a tak je nahradili další členové strany. Místo Jaroslava Kubiše z TOP 09 v zastupitelstvu usedne lídr strany Roman Špaček a místo jedničky KDU-ČSL Josefa Kupčíka bývalá radní Věra Veselá. Výměna se uvnitř lidovců odehrála stejně tiše jako před léty. Kupčík se kvůli střetu zájmů svého místa v zastupitelstvu vzdal a zůstává tak i nadále tajemníkem Blanska.

„Vedení města, jehož součástí je i tajemník, doposud v Blansku fungovalo. Navíc tajemníka dělám už léta, tuto práci dobře znám,“ vysvětlil Kupčík svoji volbu už minulý týden po podepsání koaliční smlouvy. A role tajemníka se Josef Kupčík chopil už při ustanovujícím zastupitelstvu. Noví zastupitelé u něj svůj mandát stvrdili podpisem.

Autor: Vladěna Šebelová

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
1 4

Místo českého lva moravská orlice. Vandal ničí na cedulích malý státní znak

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Hasiči si sáhnou na dno. A pomůžou dětem

Jižní Morava – TFA. Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežije. Tak se jmenuje hasičská soutěž, která simuluje ostrý zásah v terénu. Závodnicí při ní v zásahovém obleku, s dýchacím přístrojem a helmou překonávají na čas různé překážky.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Opravy kina? Jen dílčí, vadí opozici. Zatím chybí třeba nové toalety a kabiny

Boskovice – Chybějící zázemí pro vystupující, málo toalet. To jsou podle některých opozičních zastupitelů hlavní vady čerstvě opraveného letního kina v Boskovicích na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies