VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blansko povede staronová koalice

Blansko – První zasedání Blanska se v úterý odehrálo podle dohodnutého scénáře. Zastupitelé zvolili starostu, dva místostarosty i radní.

9.11.2010 2
SDÍLEJ:

Starosta Blanska Lubomír Toufar.Foto: DENÍK

Tři týdny schůzek, vyjednávání postů ve vedení města a domlouvání se na vzájemné podpoře přinesly v Blansku očekávaný výsledek. Na úterním ustanovujícím zasedání zastupitelstva většina nových zastupitelů zvedala ruce jako na drátku. Slabá hodina jim tak stačila k tomu, aby složili slib, zvolili členy volební komise, starostu a dva místostarosty Blanska, členy rady, jmenovali zástupce města do Svazku vodovodů a kanalizací a určili zástupce Blanska pro agendu územního plánování.

Starostou města se podle koaliční smlouvy, kterou v Blansku minulý týden podepsali zástupci ČSSD, ODS, Volby pro město a KDU-ČSL, stal lídr vítězných sociálních demokratů Lubomír Toufar.

„Věřím, že koalice ve staronovém složení bude pracovat nejméně tak dobře, jako tomu bylo doposud. Očekávám také, že opoziční zastupitelé budou kvalitně spolupracovat a budou tak dobrou opozicí ku prospěchu nás všech,“ prohlásil ve svém prvním projevu nový starosta města Blanska Lubomír Toufar a doplnil, že programové prohlášení vydají právě zvolení radní Blanska do konce ledna příštího roku.

Na svém prvním zasedání se zastupitelé dohodli, že v Blansku budou i nadále působit dva místostarostové. Prvním, neuvolněným se stala jednička kandidátky ODS, Jiří Crha, který tak kvůli střetu zájmů opouští místo ředitele Krajského úřadu v Brně. „Nemůžu hazardovat s mandátem, který jsem získal od voličů,“ zdůvodnil svoji volbu Crha. Jiří Crha byl na zastupitelstvu jmenován také zástupcem města do Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Nahradil tak jak na postu místostarosty Blanska, tak i ve svazku Jindřicha Krále z Volby pro město, který obě funkce dlouhá léta zastával.

Druhým, nově neuvolněným, místostarostou Blanska se stal za Volbu pro město Jaromír Roučka. Toho zastupitelé určili také jako zástupce pro agendu pořizování územně plánovací dokumentace města Blanska.

Kromě starosty a obou místostarostů si zastupitelé zvolili do sedmičlenné rady města na příští čtyři roky za ČSSD Michala Součka a Miroslava Starého, za KDU-ČSL Evu Nečasovou a za ODS Zdeněk Grünwalda. V opozici pětadvacetičlenného zastupitelstva zůstali čtyři zastupitelé z KSČM, dva z TOP 09 a jeden za Věci veřejné.

Svůj slib složilo do rukou nejstaršího člena zastupitelstva Františka Ladiče z KSČM pětadvacet nových zastupitelů Blanska. Třiadvacet z nich si vybrali sami voliči, pouze dva se po volbách vzdali svých mandátů a tak je nahradili další členové strany. Místo Jaroslava Kubiše z TOP 09 v zastupitelstvu usedne lídr strany Roman Špaček a místo jedničky KDU-ČSL Josefa Kupčíka bývalá radní Věra Veselá. Výměna se uvnitř lidovců odehrála stejně tiše jako před léty. Kupčík se kvůli střetu zájmů svého místa v zastupitelstvu vzdal a zůstává tak i nadále tajemníkem Blanska.

„Vedení města, jehož součástí je i tajemník, doposud v Blansku fungovalo. Navíc tajemníka dělám už léta, tuto práci dobře znám,“ vysvětlil Kupčík svoji volbu už minulý týden po podepsání koaliční smlouvy. A role tajemníka se Josef Kupčík chopil už při ustanovujícím zastupitelstvu. Noví zastupitelé u něj svůj mandát stvrdili podpisem.

Autor: Vladěna Šebelová

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na jihu Moravy padly rekordní teploty. Meteorologové naměřili přes 21 stupňů

Asistentka v redakci Brněnského deníku Rovnost Dagmar Šlagorová se rozhodla sedavé zaměstnání vyvážit dvouměsíční výzvou v tělocvičně a bojovat o změnu postavy.

Hodina cvičení denně? Po skákání na trampolínách sotva udržela kartáček na zuby

Samořízené automobily by se mohly testovat na dálnici D2

Vozidla bez řidiče by se do budoucna mohla v provozu testovat na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou. Na dnešním jednání se na tom shodli ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a místopředseda slovenské vlády pro investice a informatiku Peter Pellegrini se zástupci automobilového průmyslu a mobilními operátory.

Poraďte, co s náměstím, vyzvala radnice obyvatele Letovic

Letovice – Jak upravit a dopravně vyřešit západní část náměstí? To je teď hlavní téma v Letovicích na Blanensku. O radu požádalo vedení radnice i obyvatele města. „Na veřejné projednání ale dorazilo jen velmi málo lidí. Kdo má zájem, může nám ke čtyřem návrhům dopravního řešení náměstí do patnáctého dubna ještě zaslat své připomínky," vyzval obyvatele místostarosta města Jan Palbuchta.

Řidička nadýchala 3,61 promile. O víkendu policie chytila 23 řidičů pod vlivem

Jižní Morava – Hlavně na řidiče, kteří za volant usedají s alkoholem v krvi nebo pod vlivem drog, se o uplynulém víkendu zaměřili jihomoravští policisté. Kromě toho kontrolovali i další přestupky. Z 1739 zkontrolovaných aut odhalili různé druhy přestupků u 227 řidičů. Nejčastěji se jednalo o překročení povolené rychlosti. Alkohol policisté odhalili u třiadvaceti řidičů, drogy u čtyř.

Včelpo zaplatí obchodům milionové pokuty. Viník závadného medu policii uniká

Blanensko – Nabízeli zákazníkům v regálech med s antibiotiky, pokutu vyměřenou potravinářskou inspekcí však řetězce dostanou zpátky. Zaplatí jim ji dodavatel závadného výrobku, společnost Včelpo se sídlem na Blanensku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies