Přestože jsou někde už na zákonném maximu, skutečné náklady to nepokryje. Zároveň se lidé postupně učí třídit odpad.

Radní v Boskovicích zvýšili poplatek za odpady ve městě na nejvyšší možnou hranici pět set korun na člověka a rok už předloni. „Proti letošku zaplatí v příštím roce město Boskovice za likvidaci odpadů o sto třicet osm tisíc korun více. Vzhledem k tomu, že ceny za uložení na skládce rostou, to ale není tak špatné,“ uvedla místostarostka Jaromíra Vítková. Za tím, že náklady na likvidaci dramaticky nerostou, stojí třídění odpadů.

„Poměrně nízkých nákladů na likvidaci odpadů dosahujeme díky jejich třídění,“ řekl starosta Rudice Roman Šebela. Peníze od firem, jež tříděný odpad svážejí, totiž obec může použít na zaplacení likvidace velkoobjemových a nebezpečných odpadů. „Zjednodušeně můžeme říct, že čím více budou lidé odpady třídit, tím méně pak zaplatí,“ vysvětlil starosta Šebela.

O třicet korun zdražil svoz komunálního odpadu také ve Velkých Opatovicích. Každý člověk tam musí zaplatit čtyři sta osmdesát korun. „Ani tak poplatky plně nepokryjí náklady na svoz odpadů. Z obecní kasy připlatíme sto tisíc korun,“ upozornil starosta Jiří Bělehrádek.
Lidé si postupně zvykají na třídění odpadu. Do systému se zapojuje stále více obcí, města pořizují další kontejnery.

Letovičtí radní mají ojedinělý motivační systém pro lidi, kteří třídí starý papír. Propisovací tužku, ale i permanentku na koupaliště, vstupenku do kina či dokonce telefonování zdarma si mohou vysloužit v Letovicích lidé, kteří třídí starý papír.

#nahled|https://g.denik.cz/63/ae/info_odpad_denik-clanek.jpg|https://g.denik.cz/63/ae/info_odpad.jpg|Likvidace odpadu vyprodukovaného průměrným Čechem za rok vyjde na 750 korun#

„Dvakrát do roka, v červnu a v prosinci, odměňujeme všechny, kteří se zapojí do třídění papíru. Minimální množství odevzdaného papíru pro získání odměny je dvacet kilogramů,“ přiblížil starosta Letovic Radek Procházka. Lidé tam musí na radnici předložit stvrzenky o odevzdání papíru ve sběrně a pak za jejich bodový součet obdrží ceny. „Odměny jsme se snažili navrhnout tak, aby byly motivovány všechny skupiny obyvatel města,“ dodal Procházka.

Podle starosty má systém smysl, například za loňský rok ve městě vytříděného papíru přibylo.

V Boskovicích o podobném systému neuvažují. „Přestože tady žádné body neudělujeme, mám z posledních čísel ohledně separace papíru velkou radost. Od roku 2003 se množství vytříděného papíru zvedlo desetkrát, z původních dvaačtyřiceti tun na čtyři sta čtyřicet tun,“ přiblížila boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Podle ní se jim podařilo zvýšit zájem lidí o třídění odpadu především osvětou. „Do sběru se zapojily také mateřské a základní školy, kterým město zpětně z rozpočtu peníze za nasbírané množství kilogramů vyplácí,“ dodala Vítková.

Podobně je tomu i v Blansku. „Žádný motivační systém nemáme, přesto si lidé na třídění odpadů zvykli, a chystáme se proto nakupovat další kontejnery na tříděný odpad,“ sdělila starostka Blanska Jaroslava Králová.

Hynek Skoták, Iva Šebková