Podzemní garáže, ulice vedoucí v terasách prvního patra, pasáž s obchody, kancelářemi či prostor pro bydlení. Takhle měl podle jednoho z návrhů v budoucnu vypadat areál bývalého Adastu v Blansku. Vize blanenských radních je však mimo hru.

Ovlivnit novou podobu prostoru bývalého Adastu se pokoušeli několik let blanenští radní. Současný územní plán s jejich vizí ale nepočítá. „Do areálu se mohlo rozšířit centrum města. Pokusili jsme se zpracovat strategický plán vývoje tohoto území, ale narazili jsme na nesouhlas majitelů pozemků. Město nevlastní ani jeden pozemek, takže do toho může těžko zasahovat,“ uzavřela starostka Jaroslava Králová.

Podle ní je v současném územním plánu v areálu místo pro restaurace a podobné podniky a pak výrobu. Podle Jiřího Kouřila z blanenského stavebního úřadu není prostor plnohodnotným veřejným prostranstvím. „Je tam restaurace, menší firmy i velké výrobní haly. Při první návštěvě je mají jejich zákazníci a obchodní partneři problém najít. Musí se zeptat na vrátnici,“ uvedl Kouřil.

Jeho slova potvrdil strážný areálu, který si nepřál prozradit své jméno. „Hodně lidí zde skutečně nemůže najít firmu, do které míří. Stává se to často a vrátnice si nevšimnou,“ sdělil muž. Vrátnice totiž nestojí hned u vchodu do areálu. Na hlavní cestě pak ze zdí budov trčí různé cedule s názvy podniků a šipkami, které řidičům ukazují směr.

Koncepce projektanta, kterou zachytil do regulačního plánu, však zůstává uzavřená ve skříni na stavebním úřadě. „Chtěli jsme navrhnout a stabilizovat podrobnější členění areálu, ale Adast v té době zkrachoval a fabrika se rozprodala jednotlivým podnikatelům včetně komunikací. Jednání byla složitá. Projektant navíc začal pro podnikatele navrhovat přestavby některých budov, a když se pak jeho návrh dostal na stavební úřad, zjistil jsem, že podle konceptu regulačního plánu měly být tyto výrobní prostory naopak odstraněny. Musel jsem tedy pořízení regulačního plánu zastavit,“ vysvětlil Kouřil.

Návrh ulice vedoucí v úrovni prvního patra domů kvůli rozlivu řeky Svitavy či obchody a plochy pro bydlení, to vše je tedy zatím mimo hru. Zastupitelé Blanska osud areálu bývalého Adastu částečně ovlivnili alespoň schválením změny v územním plánu. „Uchránili jsme základní komunikační skelet území, v budoucnu tam ale samozřejmě může vzniknout i více ulic. V prostoru pod kinem je vymezena plocha pro garážový dům se čtyřmi sty parkovacími místy. Využili by jej nejen řidiči, kteří by nemohli zaparkovat v centru, ale zejména developerské firmy,“ pokračoval Kouřil.

Pozemek pod pomyslným garážovým domem patří firmě Stroje Svoboda. „Vlastníme v areálu většinu pozemků, kde stojí budovy, které využíváme ke skladování i výrobě. A k tomu účelu mají sloužit. Nic nehodláme měnit. Je doba krize a my nemáme pomyšlení na to, aby se něco v areálu rušilo nebo přemísťovalo,“ míní majitel firmy Karel Svoboda.