VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekt Habina ke klidové zóně: Snad jde jen o dočasné opatření

Blansko /ROZHOVOR/ – Záliba v kreslení a vliv technicky založeného otce přivedly Martina Habinu k architektuře. Rodák z Bohumína je autorem desítek staveb: od bytových domů přes rodinné vily až po administrativní budovy či sportovní areály. Jeho projekty výrazně změnily i tvář Blanenska, kde dlouhodobě žije. Navíc právě teď stavebníci pracují na jeho návrhu klidové zóny v centru Blanska. „Věřím, že tato zóna bude jen dočasné opatření před úplnou dostavbou centra,“ říká architekt.

6.8.2017 1
SDÍLEJ:

Martin Habina.Foto: archiv Martina Habiny

Co vás přivedlo k zájmu o architekturu?
Nejvíc asi záliba v kreslení a vliv tatínka, strojního konstruktéra. Nekonečné rozhovory o fyzice a různých technických záležitostech. Myslím, že i slovo architektura jsem slyšel poprvé od něj. Říkal, že spojuje techniku s uměním.

Která z osobností vás v začátcích ovlivnila?
Víte, architektura je strašně zajímavá a hlavně ze začátku je toho hodně k prozkoumání. Spousta období, témat a osobností. Mne v začátcích svou tvorbou, úplně jinou než hlavní proud, dostal Imre Makovecz. Jezdil jsem k němu jako student do ateliéru v centru Budapešti na letní stáže a návštěvy. I poté jsme ještě dost dlouho udržovali kontakt.

V dnešní době neexistuje jednotný architektonický styl, jako tomu bylo v dřívějších dobách. Přesto, je vám nějaký styl či rukopis blízký?
Já se spíš soustředím na komunikaci s prostředím a řešeným úkolem než na otázky stylu. Byť je pro soudržnost díla a řekněme jeho genetický kód důležitý. Když ho ale moc přeceňujete, snadno vám uniknou podstatné věci a také vám hrozí, že uváznete v citacích módních trendů. Snažím se v návrzích o stručnost, ale ne prvoplánovou, samoúčelnou. Ta pak omezuje i obsah. Zapojím třeba hmat, odkazy k prožitkům, k přírodě.

Co zdrželo stavbu klidové zóny v Blansku?
Při pohledu na staveniště je to nepříjemná blamáž. Jako autor architektonické studie podrobné informace nemám, ale zjevně došlo k více věcem: podcenění projektové přípravy a průběžného dohledu investora, k chybám při vedení stavby ze strany dodavatele. Myslím, že pokud dojde k dostatečné sebereflexi zúčastněných, je určitě prostor ke změně. A té bych velmi rád pomohl.

Jak se vám líbí střed Blanska? Máte nějaká doporučení, jak ho ještě upravit?
Je celá řada věcí, které by bylo dobré posunout. Výrazné pěší propojení osy Rožmitálova – zámek a vůbec velké posílení pěšího prostoru. Klíčová je i dostavba náměstí Republiky. Tu je nutno technicky nachystat. Musí se zajistit parkovací místa, přeložit březovský vodovod, možná i zatrubněný Palavský potok a další věci. Takovou akci ovšem žádný investor neudělá, s takovou pobídkou by mělo přijít město.

Líbí se vám, že město, jako jsou Boskovice, má od letoška městského architekta? Hodil by se i Blansku?
Je to skvělý počin, Boskovice jsou krásné město s velkým potenciálem a osobu městského architekta zvolily dobře. Zdeněk Fránek je boskovický rodák a výborný architekt. Věřím v úspěch projektu. Blansko má specifickou atmosféru, důležitá by byla otázka kompetencí městského architekta a jeho nezávislosti na různých zájmových skupinách, hrách politiků a dalších věcech. Každopádně by zřízení této funkce bylo i pro Blansko přínosné.

Jak se vám líbí opravy židovské čtvrti v Boskovicích?
Ghetto mám strašně rád, dělal jsem tam diplomku, v jedné místní hospůdce jsem vymyslel litinovou skulpturu, která dnes stojí na Rožmitálce. Vím o nehezkých rozsáhlých plochách zámkové dlažby, sem tam nějaká nestylová omítka, ale přesnou aktuální představu nemám. Každopádně jde o území mimořádné, pozorná péče a regulace jsou zde nezbytné.

Vadí vám pasáže v aktuálním brněnském průvodci, kde se o Blansku a Adamově píše dost negativně?
Není to sice mé gusto, ale nevadí mi, beru to jako zjevnou nadsázku v lehkém stylu. A obsahově nikoliv mimo.

Autor: Adam Kubík

6.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sofie Ševčíková, 47 centimetrů, 2,39 kilogramu, 6. 8. 2017, Blansko, FN Brno
15

Novorozená miminka Blanenska 33. týdne 2017

Výpustek táhne. Jeskyni si 
už prohlédlo 200 tisíc turistů.
14

Výpustek táhne. Jeskyni si už prohlédlo 200 tisíc turistů

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Křetínku o víkendu rozčeří dračí lodě

Letovice – Svaly napjaté k prasknutí. Ruce s pádly zabírají na plné obrátky. Ve svižném rytmu bubeníka. Na přídi štíhlé lodi se šklebí rozeklaná dračí hlava. Už po sedmé rozčeří hladinu Křetínky dračí lodě. V pátek při tréninku. Bitva o vítězství vypukne v sobotu před devátou hodinou ráno. Jediné, co ještě pořadatelům dělá starosti, je počasí.

Ženy na kandidátkách do voleb? Na jižní Moravě stále vzácnost

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Šestadvacet politických stran a hnutí chce na podzim kandidovat v Jihomoravském kraji ve volbách do poslanecké sněmovny. Brněnský deník Rovnost zanalyzoval kandidátky desítky stran, které mají podle posledních průzkumů šanci získat alespoň tři procenta hlasů.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení