Nikdo o ničem neví, a když ano, dozvěděl se to náhodou. To vadí organizátorům petice v Adamově, kteří protestují proti novému konceptu územního plánu města. Podle něj má několik míst v katastru Adamova sloužit k jiným účelům, třeba ke stavbě rodinných domů. Lidem podepsaným pod peticí vadí především plánovaná zástavba v lokalitě zvané Ptačí svatyně.

„Myslíme si, že je to krásný kus lesa, který by byla škoda zastavět vilovými domy. Co nám však vadí nejvíc je to, že lidé o chystaných změnách nic neví. Vedení města sice zveřejnilo všechny svoje kroky, jak mělo. Ale jak všichni víme, moc lidí si úřední desku neprohlíží a na zasedání zastupitelů nechodí,“ uvedla jedna z organizátorek petice Lenka Juříčková s tím, že lidé chtějí veřejnou diskuzi.

Juříčková a její manžel se o konceptu územního plánu dozvěděli teprve nedávno. A právě Michal Juříček zorganizoval petici, pod kterou se do včerejška podepsalo kolem sto čtyřiceti lidí.

„O petici víme. Momentálně končí čtrnáctidenní lhůta, kdy my i stavební úřad v Blansku přijímáme připomínky. Chystáme se samozřejmě všechny zpracovat a vyhodnotit. Podle toho se bude situace dále vyvíjet,“ vysvětlil místostarosta Adamova Jiří Němec.

Podle něj Adamovští nechápou, že nový územní plán nemusí nutně znamenat stavbu rodinných domů, alespoň ne v nejbližší době. „Osmého listopadu jsme návrh plánu veřejně projednali. Až jej schválíme, nebude to znamenat nic jiného, než že se na těch místech v budoucnu stavět může,“ uvedl Němec. Zároveň dodal, že koncept vytvářeli dlouho a nechali jej vyhodnotit i úřady, které posoudily jeho vliv na životní prostředí.

„V tomto procesu jsme my ani jiní nevyhodnotili Ptačí svatyni jako zvláště cenný kus lesa. Kolem Adamova jsou místa, kde by byl zásah mnohem nešťastnější, jako například lokalita pod rozhlednou Alexandrovkou,“ míní Radek Malý ze Školního lesního podniku Křtiny, který pozemky spravuje.

Botanik a organizátor petice Juříček si však myslí něco jiného. „Místo ještě nemáme zmapované přesně, ale už teď z vlastního pozorování vím, že tam například roste vzácný druh orchideje kruštík modrofialový. Především by však zástavbou došlo k významnému narušení krajinného rázu,“ uvedl.

V Adamově téměř nejsou místa, kde se dají stavět nové domy. „Po vyhodnocení vlivů na životní prostředí nám jako jediná možná lokalita zůstala Ptačí svatyně, menší parcely na Ptačině a část města Na Horce. V těchto místech se bude moct po schválení územního plánu začít stavět,“ upřesnil Němec.

Možnost, kterou někteří navrhují, totiž že ideální je spravit a zastavět prostory bývalé fabriky Adast v centru města, Němec vylučuje. „Místo je v záplavové oblasti, rodinné domy tam jednoduše postavit nemůžeme,“ vysvětlil místostarosta.

Němec navíc upozornil, že o stavbě domů v Ptačí svatyni uvažovali ve městě už před lety. „Proto je místo k úpravám už nachystané. Dokonce tudy vede kanalizace,“ upřesnil.

Organizátoři petice přesto trvají na tom, že si lidé zaslouží podrobné vysvětlení. „Obešli jsme všechny domy s letáky a mnoho lidí s námi souhlasí. Proto jsme středeční konečné datum petice odložili s tím, že lidé mohou archy nadále podepisovat na internetu nebo v domech na Družstevní ulici a ulici Petra Jilemnického,“ dodala Juříčková.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ