Souhlasíte se zákazem pití alkoholu na veřejnosti v Adamově? Napište svůj názor do diskuze pod článkem

Pokřikující opilce s lahví alkoholu či štamprlí v ruce by už neměli potkávat lidé v ulicích Adamova. Od soboty tam totiž platí vyhláška, která zakazuje pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Pokutu mohou popíjející lidé dostat na Smetanově náměstí či v Družstevní ulici. Vyčleněných míst je však v Adamově víc. Časem vedení města možná zákaz rozšíří na další části města.

Dospělí by měli jít dětem příkladem. Přesto je na některé obyvatele Adamova žalostný pohled. „Postávají s kořalkou a pivy na ulici a pokřikují. Chceme, aby si děti nemyslely, že takové jednání je v životě normální, proto jsme zakázali pití alkoholu na Smetanově náměstí, kde navštěvují děti prevcentrum Zlatá zastávka, a také v Družstevní ulici, kde je Městský klub mládeže,“ zdůvodnil novou vyhlášku adamovský starosta Jiří Němec s tím, že zákaz by byl potřeba i na dalších místech ve městě. „Vytipovali jsme víc prostor. Nakonec jsme se rozhodli pro tyto dvě. Zjistíme, jak se vyhláška osvědčí. Nebojíme se ale zákaz rozšířit i na další místa, pokud se tam lidé s alkoholem přesunou,“ míní Němec.

Že vyhláška pomůže, v to doufá šéf adamovských strážníků Vítězslav Červený. „V místech, kde platí zákaz, se opravdu zdržují podnapilí lidé. Kolikrát jsme je museli odvézt na záchytku. Zatím lidi s vyhláškou seznamujeme, uvidíme, jak se osvědčí,“ nastínil Červený s tím, že problémy bývají v Adamově s lidmi, kteří se rozhodně neřadí do kategorie bezdomovců. Mají kde bydlet a jsou i zaměstnaní. Pokud nyní budou pít alkohol na ulici, mohou dostat pokutu jeden tisíc korun. „Pokud to udělají opakovaně, případ postoupíme do správního řízení na městský úřad. Porušení zákazu pak může tyto lidi stát až třicet tisíc korun,“ upřesnil Červený.

Hluk a vysypané odpadky z košů i kontejnerů. Takový je noční Adamov podle jednoho z lidí, kteří tam bydlí. „Strážníci by se měli na opilce zaměřit zejména v noci. Vyhazují odpadkové koše do strání, jednou dokonce poslali ze schodů dolů celý kontejner. Hlučí třeba i do dvou hodin do rána,“ popsal muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce je však zná. Podle muže dělají nepořádek zejména mladiství.

Zkušenosti s podnapilými má i Miroslava Beníšková, která pracuje na náměstí, kde vyhláška platí. „Jednou jsme volali strážníky, když nám před obchodem ležel opilý pán. Lidé také odhazují spoustu odpadků, bývá tu z nich nastláno,“ uvedla žena s tím, že problémy jsou také v parčíku v ulici Komenského. „Schází se tam mládež a dělá nepořádek. V neděli jsem tam napočítala osm prázdných lahví od piva, nechybí ale ani petky a jiné smetí,“ podotkla Beníšková.

Podnapilí lidé míří také na poštu v ulici Družstevní. Potvrdila to tamní pracovnice, která neuvedla své jméno. „Opilí lidé k nám vždycky dojdou pro stovku, a pak zamíří do bufetu nebo k výherním automatům, které stojí blízko. Žádné problémy tu ale nedělají,“ řekla.

Podobná vyhláška zabrala v Blansku. Zákaz pití alkoholických nápojů na veřejnosti tam platí už rok. „Máme od lidí pozitivní ohlasy. Dokonce nám sami porušení tohoto zákazu hlásí. Problémy dělají ve městě většinou bezdomovci a sociálně slabí lidé,“ sdělil ředitel blanenské městské policie Martin Lepka. Nejvíc krizovým místem je podle něj park u sochy Zborováka. Právě tam se opilci scházejí a pohoršují kolemjdoucí.