„Snažíme se tím případné pachatele odradit. Aby se člověk dostal dovnitř, musí mít bankovní kartu, kterou projede čtečkou. Jinak se dveře neotevřou," sdělil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Dodal, že ani jejich bankomaty se v minulosti nevyhnuly pozornosti zlodějů, kteří je vykradli. „Avšak v posledních třech letech žádný takový případ neevidujeme," řekl Plocek.

Mnoho bank také dává do bankomatů speciální červené barvivo v kapslích. Po násilném otevření barva všechny peníze znehodnotí. „Pokusy o vykradení bankomatů evidujeme, většinou jsou však neúspěšné. Zloději nemůžou získané peníze využít," uvedla mluvčí České spořitelny Pavla Kozáková.

Dodala, že bankovky jsou poškozené buď vlivem toho, jakým způsobem se dovnitř pachatelé pokoušeli dostat, nebo je na nich znehodnocující barva.

V poslední době spořitelna zaznamenala případy, kdy zloději napustili bankomat plynem, zapálili jej a nechali vybuchnout. „Tento způsob byl vždy neúspěšný a znamenal jen zvýšené riziko pro okolí," upozornila Kozáková.

Pokud se ale zlodějům podaří do bankomatu nějakým způsobem úspěšně dostat, můžou si přijít na statisíce i miliony korun. Podobně jako Slovák, který si bral na otevírání přístrojů hydraulické kleště. Vykradl devět bankomatů na jižní Moravě i v Rakousku a přišel si na víc než deset milionů korun. Policisté však cizince, který jezdil krást s gumovou maskou na obličeji a se sprejem na začernění bezpečnostních kamer, loni odhalili a chytili.

Banky mají proti podobným událostem přístroje pojištěné. „Pojištění se vždy sjednává s vysokou spoluúčastí. Při krádeži pak pojišťovna zkoumá, zda banka splňovala v době události bezpečnostní předpisy a ujednané podmínky zabezpečení," vysvětlila mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Většina zlodějů se vydává krást za tmy. „Neděje se to v místech, kde jsou lidé, a také ne za bílého dne. Pachatelé k tomu potřebují speciální nástroje. Vykrást bankomat není jen tak. Vyvolá to totiž značný rozruch, proto zloději většinou volí noční hodiny," informovala jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Pachatelé odcházejí od soudů s vysokými tresty. Například šestiletý trest vězení dostal před třemi lety u Krajského soudu v Brně zloděj, který si na krádež bankomatu zvolil netradiční způsob. Zloději byli zřejmě čtyři, policistům se ale podařilo chytit jen jednoho. „Do Kuřimi na Brněnsku přijeli s ukradenou dodávkou vybavenou navijákem. Tím vytrhli bankomat s téměř pěti miliony korun ze zdi a vytáhli jej na ulici. Jenže pak se jim auto porouchalo a zloději neměli jak bankomat naložit," popsala tehdy případ soudkyně Hana Zoubková.

Z místa činu tak zmizeli osobním autem, ale bez peněz.