Přesto to padělatelé stále zkoušejí. Jihomoravští policisté řešili v roce 2013 sto osmdesát případů falšování bankovek. Loni se pak zaměřili na několik prodejen ve třech městech kraje, kde padělané peníze dodávali Slováci. Falšováním bankovek způsobili České republice více než milionovou škodu. Kompletní statistiky za loňský rok policie zveřejní do konce ledna.

Školení na padělky

Poznat padělanou bankovku není snadné. A kdo ji přijme, o peníze v podstatě přijde. „Pokud lidé přijdou na to, že mají v peněžence padělané peníze, jediné, co mohou udělat je, odevzdat je na policii. Náhradu ale nedostanou," upozorňuje mluvčí České národní banky Kateřina Bartůšková.

Právě Česká národní banka proto pořádá speciální kurzy pro ty, kteří s penězi pracují. I pro směnárníky. „Kurzy musejí absolvovat všichni směnárníci. Díky tomu se pak u nás podvodníci nesnaží falešné peníze udat. Ví, že je poznáme," vysvětlil brněnský směnárník Issa. S padělanou bankovkou se ve směnárně nikdy nesetkal.

Mnohem častěji se proto padělatelé zaměřují na restaurace, obchody či bary, kde zaměstnanci školení nemají. Podle jihomoravské policejní mluvčí Petry Vedrové si pachatelé místo, kde bankovku udají, pečlivě vytipovávají. „Většinou jsou to prodejny bez kamer. Někdy je ale problém, že falešnou bankovkou neplatil padělatel, ale nevinný člověk, kterému se do rukou dostala náhodou," upozornila Vedrová.

Prodavači, číšníci a další lidé, kteří s penězi denně pracují, však nemají čas, aby přijaté peníze pořádně prohlédli. „V tom spěchu to ani nestíháte kontrolovat. Jen vezmete peníze a dáte je do peněženky," postěžovala si barmanka Michaela Říhová z caffé Nicol L. v Brně. Jednou se jí do rukou dostala padělaná tisícikoruna. „Zjistili jsme to až při počítání tržby, chyběl na ní dokonce ochranný proužek," vzpomněla Říhová.

Tresty za padělání peněz přitom nejsou nízké. V případě, že dospělý člověk přechovává falešné peníze, může jít do vězení na dva až osm let. Mladistvým hrozí trest poloviční. V případě, že dospělý podvodník své padělky udá jako pravé peníze, dostane ještě přísnější trest. Do vězení pak může jít až na deset let.

Mluvčí Bartůšková doporučuje, aby lidé penězům věnovali pozornost a nebrali je jen jako barevné kousky papíru. „Lidé by se měli zaměřit na prvky viditelné pouhým okem, jako je vodoznak, ochranný proužek, soutisková značka a u vyšších hodnot i proměnlivá barva," vyjmenovala Bartůšková.

Bohatství z tiskárny

I když patří kvalita českých bankovek, co se úrovně ochranných prvků týče, k těm nejvyšším, lidé se je přesto snaží falšovat. Není to však tak jednoduché. „Pokud by šlo o padělek vyrobený klasickými tiskovými technikami, musel by mít podvodník opravdu nákladné zařízení a rozsáhlé znalosti," upozornila Bartůňková.

Drtivá většina padělků dnes proto vzniká na kancelářských kopírkách a inkoustových tiskárnách. „Ve spojení s výpočetní technikou je výroba podprůměrného padělku obrazně řečeno otázkou stisknutí tlačítka, nadprůměrný padělek je však zdokonalený například napodobením ochranných prvků," doplnila Bartůšková.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.