Tyto i dalších šestašedesát dětí pod vlivem alkoholu objevili policisté v říjnu a listopadu na jižní Moravě při akci s názvem Alkohol, která se koná po celé České republice. „Toto bezpečnostní opatření má působit především preventivně na provozovatele a pracovníky restaurací a barů," vysvětlila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Ohlášené kontroly

V říjnu policisté zkontrolovali skoro pět set lidí pod osmnáct let ve sto deseti restauracích v kraji. „Odhalili jsme dohromady pětadvacet podnapilých," informovala mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

Navzdory tomu, že o listopadových kontrolách informovali dopředu, provozovatelé restaurací a barů dětem alkohol opět nalili. „Při čtyřech stovkách kontrol ve sto třinácti restauracích jsme objevili dokonce třiačtyřicet mladých hříšníků," dodala Ledabylová. Nejvíce případů hlásí policisté z Blanenska, následuje Znojemsko.

Právě na Blanensku se problematice alkoholu u mladistvých věnuje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které funguje pod společností Podané ruce. „Alkohol u mladistvých je velký problém. Myslím si, že větší než drogy. Je totiž mnohem dostupnější a společnost ho do jisté míry toleruje a nevadí jí to. Postupně se to ale mění," řekl vedoucí zařízení Robert Hořava.

V Jihomoravském kraji je přitom až sedmdesát procent dětí a mladistvých, kteří se s alkoholem setkali. Vyplývá to z loňských statistik brněnského centra A kluby, které se závislosti na alkoholu věnuje. „Jak dřív vedly cigarety, teď už je to alkohol a stejně tak se snižuje hranice, kdy se s ním děti setkávají poprvé. Z řady výzkumů navíc vyplývá, že jim alkohol poprvé nabídne někdo z rodiny, například při oslavě. Pak u dětí vzniká asociace, že když je důvod k oslavě, je normální pít," vysvětlil ředitel organizace Martin Klíč.

Přitom už pár loků alkoholu může u vyvíjejícího se mozku způsobit poruchy učení nebo náchylnost k závislostem. „Alkohol totiž dokáže narušit způsob, jakým se mozek mladého člověka vyvíjí, a to i ve věku okolo dvaceti let," uvedla mluvčí fóra Pij s rozumem Natálie Sedláčková.

Problém tak podle odborníků začíná v rodinách. „Dnes není normální nepít, takže dospělí tvoří špatný příklad. Skoro v každé rodině se najde alkoholik a děti to pak berou sice jako něco špatného, ale současně normálního," podotkl Klíč.

Chybí kontakt

Specializovaná centra pomáhají rodičům i jejich dětem problémové situace zvládat. „Nestačí se jen zajímat o známky a nechat si ukázat žákovskou. Rodiče se musí ptát, s kým se děti kamarádí, co dělají. To vše ale přátelským způsobem, neměli by vyvíjet nátlak," doporučil Klíč. Zároveň dodává, že v řešení mají mezery i školy a společnost. „Mluví se o tom, ale kromě nahodilých akcí se pro zlepšení mnoho nedělá. Většina škol s dětmi v tomto smyslu vůbec nepracuje," kritizoval.

S tím souhlasí i fórum Pij s rozumem. „Preventivním programům se v České republice nevěnuje dostatečná pozornost. Právě prevence je ale stěžejním prvkem v ochraně proti zneužívání alkoholu," míní Sedláčková. I z tohoto důvodu pořádají policisté kontrolní akci Alkohol. „Policie a vláda ji pořádá na základě dlouhodobých výzkumů, které poukazují na vysokou toleranci české společnosti k nadměrnému pití alkoholických nápojů nezletilými i jeho snadnou dostupnost," doplnila Nguyenová.