Značka informující řidiče o začátku a konci obce je totiž opatřená dodatkovou tabulkou zakazující podomní prodej. „Prodejci se tak nemohou vymlouvat, že o zákazu nevěděli. Inspirovali jsme se v okolních vesnicích, podobné opatření udělali i ve Skalici," podotkl starosta Hostěradic Marek Šeiner.

Lidé v nedaleké Skalici se právě díky zákazové tabulce neodbytných obchodníků zbavili. „Opatření jsme udělali již na podzim a za tu dobu jsem řešil pouze jeden případ, kdy pracovníci firmy náš zákaz nerespektovali. Nakonec se mi je podařilo ze vsi dostat, k nepříjemnému incidentu došlo v zimě a od té doby mají naši lidé klid," popsal situaci ve vsi starosta Skalice Antonín Buchta s tím, že prodejci nyní změnili taktiku.

„Tváří se, že zjišťují spokojenost zákazníků. Jakmile ale důvěřivý člověk předloží fakturu za elektřinu nebo plyn, už nasadí svoji obvyklou taktiku," zlobil se Buchta.

Doplnil, že v mnohých případech se odkazovali prodejci na to, že starosta obce jejich nabídku také využil, i když se nic z toho nezakládalo na pravdě.

Ke způsobu, jak dát zákaz najevo, je přivedli pracovníci ministerstva vnitra. „Předali nám kontakty na obce, kde podobné opatření funguje již delší dobu a my jsem se pouze inspirovali. Není to tedy náš nápad," dodal skromně starosta Skalice.

Již v únoru 2013 zakázali podomní prodej v Miroslavi. K zastavení obchodníků však nepoužívají zákazovou tabulku, všechny důležité informace pro prodejce nabízejí na webu města. „Občas se po městě některé firmy s nabídkami rozeběhnou. Když je upozorníme na zákaz, omluví se a odjedou. Několikrát jsme ale museli řešit nepříjemné obvinění z omezování podnikání, prodejci byli agresivní a vulgární a vyhrožovali nám soudy," popsal místostarosta Roman Volf s tím, že obyvatelé Miroslavi o zákazu dobře vědí.

„Když se s podomními prodejci setkají, volají ihned městskou policii, případně někoho z vedení města. My pak v krajním případě kontaktujeme státní policii," doplnil Volf.

Tržní řády zakazující podomní prodej vydala postupně většina měst nebo obcí regionu. Znojemští zastupitelé řekli důrazné ne prodejcům na jaře loňského roku.

Jedni z prvních na Znojemsku, kteří se rozhodli ochránit své obyvatele před vtíravým zvoněním na zvonky a bušením na vrata, byli představitelé Višňové. Již na podzim 2012 tržním řádem určili, že prodávat zboží či nabízet služby je možné pouze na prodejním místě, které určí městys a pochůzkový prodej zakázali.

Co možná nevíte…
Podomní či pochůzkový prodej je prodej, kdy obchodník bez předchozí objednávky nabízí dům od domu zboží nebo služby. Každý, kdo podepíše smlouvu mimo prostory obvyklé pro podnikání nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání, může od smlouvy písemně odstoupit do čtrnácti dnů od jejího uzavření. Pokud zákazník ještě zboží nebo službu neobdržel, může odstoupit bez udání důvodu do třiceti dnů. V případě, že o této možnosti zákazníka prodejci neinformují, má právo odstoupit od smlouvy do jednoho roku. Vše upravuje občanský zákoník. Podomní prodej využívá celá řada společností. Předmětem smlouvy mohou být dodávky energií, bankovní služby, pojišťovnictví nebo prodej kosmetiky. Podle aktuálních informací pracují jen v České republice v oblasti podomních nebo přímých prodejů stovky tisíc lidí. Mnohé obce se rozhodly podobný způsob prodeje zakázat tržním řádem, za nerespektování nařízení hrozí pokuta ve výši dvě stě tisíc korun.
Zdroj: www.podomniprodej.cz a www.cenyenergie.cz/podomniprodej