Poničení hrobů zjistil Klenovský počátkem října. „V posledních třech letech jsme za značné peníze postavili všechny ležící náhrobky na hřbitově v Šafově. Letos jsme začali s konzervací. Když jsem tam byl počátkem října na kontrole, zjistil jsem, že nejméně dvacet náhrobků je shozených. Proto jsem podal trestní oznámení. Škodu jsme odhadli na šedesát tisíc korun," řekl Deníku Rovnost Klenovský s tím, že ještě třetího srpna, kdy byl na hřbitově, bylo vše v pořádku.

Policisté nyní zjišťují, kdo mohl za vandalským činem stát. Zda se jedná o trestný čin, nechce policejní mluvčí nyní specifikovat. „Tímto případem se zabýváme na základě oznámení, které jsme přijali. Zatím nebudu případnou právní kvalifikaci komentovat," konstatovala mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Šafovský starosta Milan Kubeš za vandalismem spatřuje spíše akci mladistvých. „Byli to asi puberťáci, kteří si patrně vůbec neuvědomili, co dělají. Rozhodně bych v tom neviděl jakýkoli antisemitský čin," řekl Kubeš.

Podle informací Židovské obce byl hřbitov založený v 17. století. „Nejstarší z celkem 950 dochovaných náhrobků je z roku 1720. Jsou zde velmi cenné kameny barokního a klasicistního typu s výraznou symbolikou a originálními motivy," informuje obec prostřednictvím tabule, která je umístěná na jednom ze starých akátů u hřbitova. Hřbitov je volně přístupný. Nechrání jej žádná zeď.

Na hřbitově je pochovaná řada učených místních rabínů. „Je to strašné. Osobně to jako klukovinu nevidím," posteskl si nad akcí vandalů jeden z místních obyvatel, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

Muž upozornil, že o hřbitově se zmiňuje například japonský autor Kunito Nagaoka v knize s názvem Dokud ta jména ještě existují. „Pan Nagaoka dělal z náhrobků otisky a z toho pak vzešla ona publikace," doplnil muž.

Šafovský židovský hřbitov je jedním z nejstarších na jižní Moravě.