Organizátoři takové výjimečné akce tím chtějí docílit větší druhové pestrosti podyjské přírody a zároveň zlepšit péči o tamní vřesoviště a louky. „Dříve se zde pásly jen ovce a kozy, jeden čas dokonce i krávy, ale koně si vybírají jiné traviny a spásají úplně jiným způsobem," odůvodnila výběr poníků náměstkyně ředitele Správy Podyjí Lenka Reiterová.

Dalšími důvody pro vysazení právě exmoorských poníků byla jejich relativní dostupnost i fakt, že do našeho prostředí ze všech uvažovaných druhů nejvíce zapadají. „Je to typ polodivokého koně, který se zde podle archeologických výzkumů dříve přirozeně vyskytoval," vysvětlila Reiterová.

exmoorský pony
- je to nejstarší plemeno v Británii, žije tam od doby bronzové
- je to jedno z mála původně divokých koní
- dříve jim hrozilo vyhynutí, ale nyní se pečlivě řídí jejich plemenitba
- na začátku letošního roku bylo dopraveno čtrnáctičlenné stádo do rezervace ve středočeských Milovicích
- účelem je vypásání, které má ve vymezených lokalitách milovického vojenského prostoru zastavit ústup otevřené krajiny

Zdroj: internetová Wikipedie

Současný plán projektu počítá s vysazením jedenácti až dvaceti poníků. Jedna polovina má najít svůj nový domov u Mašovic v místě bývalé vojenské střelnice, druhá pak u Havraníků. Konflikty s turisty ani obyvateli blízkých vesnic podle Reiterové nehrozí.

„Exmoorští poníci se velmi dobře snášejí s lidmi, nejsou tedy agresivní a nehrozí tedy žádné nebezpečné střety," říká pracovnice Správy parku.

Osud projektu ovšem stojí na schválení či naopak neschválení dotace z evropských fondů. „Jestli nám dotaci udělí, momentálně nejde jednoznačně říct. Projektů, které se o ni hlásí, je celá řada, a všechny jsou kvalitní. Takže vše záleží jen na vyhodnocení grantové komise," nastínil situaci ředitel organizace Česká krajina Dalibor Dostál. Právě tato organizace je hlavním propagátorem tohoto projektu.

V případě nezískání evropské dotace budou organizátoři hledat jiné způsoby financování. „Pokud tento grant nedostaneme, budeme určitě žádat o nějaký jiný. Projekt je už připravený a byla by škoda jej nezrealizovat," doplnil Dostál. Pokud úředníci dotaci schválí, budou poníci po Podyjí běhat nejdříve příští jaro.

Skeptičtější názor na vysazování divokých koní do Podyjí má chovatel z Oblekovic František Miroš. „Není to špatný nápad, ale nejsem si jistý, jestli bude terén poníkům vyhovovat, je docela vodnatý," míní. Národní park by měl podle něj svou pozornost směřovat raději jinam. „Park má hodně co nabídnout, ale je málo přístupný. Na to by se měl soustředit," domnívá se.

Žijí už v Milovicích

Kromě organizace Česká krajina a Správy Národního parku Podyjí se na snaze o vysazení poníků podílejí také další aktivistické i vědecké organizace, zejména Institut aplikované ekologie Beleco, Biologické centrum Akademie věd České republiky a Jihočeská univerzita.

Exmoorský pony se přitom v české přírodě již nově vyskytuje, a to od konce letošního ledna. Do Milovic na Nymbursku bylo z Británie dopraveno 14 divokých koní, které tam vypustili do volné přírody. Tato zvířata patří v Česku k původním živočišným druhům, ale v Evropě byla vyhubena člověkem. Projekt má krajině bývalého vojenského prostoru v Milovicích navrátit přirozenou rovnováhu. Ještě letos by tam měli přibýt pratuři, uvažuje se i o zubrech.

Tamní návrat divokých koní je součástí projektu zaměřeného na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev v Milovicích a na záchranu pestré motýlí a jiné fauny a flóry.