Terčem nesouhlasu je zejména současný ředitel Admasu, člen ČSSD a zároveň předseda Krajského výkonného výboru Jihomoravského kraje Zdeněk Dufek, který se do vedení centra dostal letos na jaře. „Chápal jsem jeho nástup jako dočasné místo pro vysokého krajského politika. V centru ale nyní dochází k politickým praktikám podobným těm z minulého režimu, tedy kdo není s námi, je proti nám," řekl jeden ze zakládajících členů centra Vojtěch Doležal.

Ten v Admasu pracoval do konce července letošního roku jako vedoucí asi třicetičlenné výzkumné skupiny EGAR. Kvůli neplnění povinností mu však vedení centra neprodloužilo smlouvu na příští rok. „Práce skupiny pod jeho vedením nevykazovala oproti ostatním potřebné výsledky. Může například za zpoždění dodávek strojů nebo skupinou za jeho vedení prošlo čtyřiapadesát lidí," vysvětlil Dufek.

Podle Doležala je ale pravý důvod jeho vyhození jiný. „Byl to konflikt s ředitelem, když jsem odmítl vyhodit z mnou řízené skupiny studenta Ondřeje Peňáka, a to za jeho angažovanost v akademickém senátu, ve kterém dlouhodobě kritizoval směřování centra a některé další praktiky řízení fakulty," mínil Doležal.

Kromě toho se navíc podle něj vedení centra nesnaží budovat plnohodnotnou výzkumnou instituci, ale jen zdroj přivýdělku pro akademicky pracující zaměstnance fakulty v takzvaném odpoledním výzkumu. Tomu se ale Dufek brání. „Žádný odpolední výzkum z Admasu nevzniká. Celá kritika je pouze akce pana Doležala a jednoho studenta. Peňák byl navíc vedený jako pracovník s doktorským titulem, který ale nikdy nezískal," komentoval.

Peňák však jakékoliv pochybení odmítá. „Byl jsem sice vedený jako student s titulem Ph.D., ale bylo to jen formální označení, protože v době mého nástupu do centra to bylo jediné možné označení, které jsme já a několik dalších studentů mohli nést. Vše je upraveno dodatkem ke smlouvě z loňského roku, ve kterém se jen přesouvám z kategorie Ph.D. do nově vytvořené kategorie Technik," podotkl Peňák.

Po Doležalově odchodu se následně dalších osmnáct členů EGARu ohradilo vůči novému vedoucímu skupiny Tomáši Chorazymu. Někteří z nich navíc uvažovali o odchodu.

Chorazy proto v srpnu rezignoval. Dufek ale jeho rezignaci nepřijal a Chorazy se do vedení nakonec vrátil. „Po domluvě s ředitelem jsme se rozhodli, že výzkumnou skupinu povedu, avšak jen do listopadu a tedy do nového výběrového řízení na vedoucího skupiny," vysvětlil Chorazy s tím, že o odchodu z EGARu uvažují asi čtyři zaměstnanci.

To Dufek nepovažuje za problém. „Je jasné, že v takto velkém projektu vyvstanou problémy a někteří lidé budou chtít odejít. Chod centra a ani jeho budoucnost to ale neohrožuje," ubezpečil.

Chorazy je však na Dufka napojený ještě přes svou soukromou firmu ECOsan Moravia, která je v obchodním rejstříku zapsaná od letošního prvního července. Tato firma totiž sídlí v domě ve Vlhké ulici v Brně, který vlastní Dufkova manželka. „Hledal jsem prostory pro sídlo firmy a ředitel mi nabídl tento dům," přiznal Chorazy.

Podle Dufka na tom není nic zvláštního. „Pronajmout si prostory v office centru mojí ženy může každý," komentoval.

Podle Doležala se tak celý projekt za osm set milionů korun vrací do dob komunismu. „Připadá mi to, jako bychom se vraceli zpátky k minulému režimu, kdy byli nepohodlní lidé odstraňováni. Někteří pracovníci vedení centra ostatně veřejně prohlásili, že bez politické podpory vládnoucí strany rozvoj centra nikam nepovede. Pokud je tento přístup strategií současného ředitele, pak v něm já a ani podobně smýšlející lidé nemají co pohledávat," upozornil Doležal.

Rektor Vysokého učení technického a bývalý ředitel centra Admas Petr Štěpánek celou záležitost komentovat nechtěl. „Podle mého soudu personální záležitosti je odpovědné vedení stavební fakulty a já se k tomu proto nechci nijak vyjadřovat," řekl Štěpánek.

Admas: Projekt, který se s problémy potýkal už od začátku

Brno – Jeden velký komplex, dva výzkumné programy, pět vědeckých skupin a zhruba 150 zaměstnanců. To je výzkumné centrum Admas, které právě vzniká v areálu pod Palackého vrchem, asi půl kilometru od konečné zastávky tramvaje linky 12.

Centrum je navázané na brněnské Vysoké učení technické, konkrétně na jeho stavební fakultu. Právě její zaměstnanci v něm mají testovat a vyvíjet pokročilé stavební materiály a konstrukce.

Stavbu komplexu za osm set milionů korun, která začala na konci roku 2012, však už od začátku doprovázely problémy. Kvůli přepracování stavebního plánu se o rok zpozdilo zahájení stavby.

Jedna z dřív plánovaných budov totiž musela z plánu zmizet. Zároveň se posléze o celého půl roku posunul také termín dokončení prací. Prodloužení z konce června 2014 na konec prosince 2014 způsobily zpřísněné termíny pro nákup přístrojů a dodatečné kontroly.

Ještě v březnu letošního roku celý projekt považovalo podle zjištění serveru Česká pozice ministerstvo školství za rizikový a centru hrozily i stamilionové sankce. Policie navíc vyšetřovala, zda při stavbě a její fakturaci nedošlo k trestnému činu.

Téhož roku na jaře se navíc ředitelem Admasu stal sociální demokrat Zdeněk Dufek, který je zároveň předseda Krajského výkonného výboru Jihomoravského kraje. Nahradil v této pozici Petra Štěpánka, který už v roce 2013 z funkce ředitele odstoupil, protože byl v listopadu téhož roku zvolen rektorem celého VUT. „Nemohl jsem zastávat víc vysokých funkcí a být ředitel jen jednoho z mnoha projektů, které na škole fungují," vysvětlil Štěpánek.

Podle nynější hlavy Admasu Dufka už žádné další problémy centru nehrozí a nové datum dokončení, tedy začátek roku 2015, dodrží. „Získali jsme dokonce pochvalné vyjádření ministerstva školství za úspěšné vedení projektu. Některé přístroje už navíc v centru stojí, jiné můžeme přivézt, až skončí stavební práce," ujistil.

Admas pak po otevření musí zdárně fungovat nejméně pět let, a to kvůli udržitelnosti celého projektu. V opačném případě centru hrozí ztráta evropských peněz.

TOMÁŠ KREMR