Brněnští dopravní policisté pak ke čtvrtku evidují skoro 2800 přestupků spojených s rychlou jízdou. „Zaměřujeme se na místa s vysokou nehodovostí a na ulice s přechody pro chodce. Rizikové jsou třeba ulice Jedovnická, Žilkova či Vídeňská," sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Pod vlivem drog

Každý pátý přistižený řidič překročí povolenou rychlost o čtyřicet kilometrů v hodině, za což mu hrozí odečtení pěti z celkových dvanácti bodů a pokuta od pěti do deseti tisíc korun. „K nepřiměřeně rychlé jízdě lákají řidiče nejčastěji dlouhé rovné ulice. Třeba Nové sady nebo Hněvkovského. Bohužel k tomu dochází i přes den, což je velice nebezpečné, neboť je tam mnoho přechodů pro chodce a zastávky městské hromadné dopravy," sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Několikrát ročně se strážníci setkají s řidiči, kteří se po Brně prohánějí rychlostí vyšší než sto kilometrů v hodině. Tito lidé většinou usedají za volant pod vlivem návykových látek.

Začátkem června například honili slovensky hovořícího muže, který jel v noci po ulici Úvoz rychlostí 108 kilometrů v hodině. „Na výzvy k zastavení devětadvacetiletý mladík nereagoval, odbočil do ulice Tvrdého a následně do Tomešovy, kde narazil do řady stojících aut. Po nárazu vycouval a vysokou rychlostí zamířil do zákazu vjezdu. Až pak zastavil na tamním parkovišti. Při dechové zkoušce mu strážníci naměřili 1,62 promile alkoholu," řekl Ghanem. Dodal, že přivolaní policisté u muže odhalili také užití drog.

Brněnský magistrát plánuje s neukázněnými řidiči bojovat pomocí takzvaného úsekového měření rychlosti. „Na vytipovaných úsecích kamera zaznamená průměrnou rychlost a snímek každého projíždějícího auta. Řidiče, kteří překročí povolenou rychlost, čeká správní řízení," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.Pro zvětšení klikněte.

Systém úsekového měření už funguje na několika místech v Praze, kde se osvědčil. „Řidiči si tam dávají větší pozor," řekl mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Petr Vomáčka.

Čeští a moravští řidiči podle něho rychlou jízdu příliš neřeší a s policisty i strážníky se často snaží smlouvat. Například na Vyškovsku se strážci zákona často setkávají s nejrůznějšími výmluvami. „Před časem jsme naměřili řidiči poblíž Tučap rychlost téměř sto osmdesát kilometrů v hodině. Měl připravené vysvětlení, že spěchá za psem," uvedla vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Mezi další oblíbené výmluvy podle ní patří spěchání k lékaři nebo pro dítě do školky. „Mnozí řidiči se také snaží policisty přesvědčit, že si nevšimli, že už jsou v obci," dodala mluvčí.

Peníze vybrané z pokut za rychlou jízdu často tvoří důležitou část rozpočtu obcí. „Ročně přistihneme asi sedm tisíc rychle jedoucích řidičů. Loni jsme vybrali na pokutách tři sta padesát tisíc korun," sdělil šéf strážníků v Moravském Krumlově na Znojemsku Rudolf Fráňa.

Mnoho řidičů přesto zná recept, jak se problémům s policií vyhnout. „Na cestách poslouchám v rádiu zpravodajské pořady pro motoristy. Řidiči se tam navzájem varují před rozmístěnými radary," uvedl muž z Brna, který si nepřál uvést jméno.

Některým lidem připadají v určitých místech omezení rychlosti zbytečná. „Například před rokem snížili povolenou rychlost ze sedmdesáti kilometrů za hodinu na padesát na kilometrovém úseku od přehrady k semaforu ve Štouračově ulici v Bystrci. Opatření podle mě brzdí plynulost dopravy na staré dálnici. Řidiče na semafor s dostatečným předstihem upozorňuje dopravní značka," řekl Brňan David Jeniš.

MARTIN SLÁVIK

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI