Jihomoravští hasiči již v části areálu od úterního podvečera na upraveném terénu staví dočasný záchytný tábor. I v reakci na úterní události, kdy policisté v Břeclavi zadrželi 214 uprchlíků.

Dočasný pobyt

Zadržovací tábor tam ale zprovozní pouze, pokud bude podobných migračních vln více. Poslouží k nezbytně nutnému pobytu běženců po dobu, než je cizinecká policie vyslechne a ověří jejich totožnost.

V Břeclavi tedy nevznikne azylové zařízení, jaké je například v Zastávce u Brna. „V každém případě požadujeme dostatečná bezpečnostní opatření a více policistů v okolí objektu věznice Poštorná. Situace nás nijak netěší, ale chápeme, že ji ministerstvo vnitra musí nějak řešit," vyjádřil se břeclavský starosta Pavel Dominik.

Ten nechce, aby byli uprchlíci v jakémkoliv kontaktu s obyvateli města. „Policie nám slíbila, že ještě prověří ploty kolem areálu," dodal starosta Břeclavi.

Zpráva o zřízení tábora pro dočasný záchyt běženců nepříjemně zaskočila například místního podnikatele Antonína Nešpora. Věznice totiž stojí v blízkosti hotelu, jehož je spolumajitelem. Muž se obává o bezpečnost a zdraví. „Jsem přesvědčený, že těmto lidem je potřeba pomoci. Nejsem si ale jistý, že Poštorná je pro ně vhodné místo," reagoval v úterý Nešpor, který si navíc postěžoval, že obyvatele o záměru nikdo včas neinformoval.

Areál v Poštorné už dříve cizinecká policie využívala pro běžence z Ukrajiny, Rumunska nebo třeba Číny. Jejich příliv ale opadl. Nakonec měla v areálu vzniknout věznice s kapacitou až pro dvě stě trestanců. Záměr se ovšem řešil v době amnestie exprezidenta Václava Klause, která plány zhatila. Nové zařízení už nebylo zapotřebí.