Co si v listopadu přinesete do primátorské kanceláře?

Nejsem žádný fetišista. Nepotřebuju mít svoje těžítko nebo propisku. Ale určitě si přinesu hudební přehrávač a disky s hudbou, kterou mám rád.

Chystáte se v dohledné době na nějaký koncert?

V nejbližší době ne. Budu mít spoustu práce, takže se toho musím na chvíli vzdát. Naposledy jsem ale byl třeba na Bryanu Adamsovi nebo na skupině Iron Maiden, když koncertovala v Brně. Pak ještě na pár dalších. To spektrum je široké. Chodíval jsem tak jednou za měsíc, snad se mi to zase časem povede.

Taky rád lyžujete, plánujete dovolenou na horách?

Sport nebo právě poslech hudby jsou věci, které mě dokáží odtrhnout od každodenní politiky, takže se je snažím nezanedbávat. Na sport v době kampaně moc času nebylo, ale snažím se do toho režimu vrátit. Do vánoc se ale určitě na lyže nikam nedostanu. Snad potom. Dřív jsme se snažili jezdit na prodloužený víkend na hory aspoň dvakrát nebo třikrát ročně. Rodiče navíc mají chalupu v Jeseníkách, takže jezdíváme i tam.

Je to pro vás velká změna, přejít z práce v soukromém sektoru do politiky?

Určitě je. Politika a firma jsou dva naprosto odlišné světy.

V tom se trochu rozcházíte s názorem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který říká, že řídit stát je podobné jako řídit firmu.

Nemyslím si, že se to úplně rozchází. On říká, že je potřeba řídit stát jako firmu, ale právě takhle to nebylo v Česku zvykem. Domnívám se, že mnoho věcí lze řešit jako ve firmě, ale politika je nastavená jinak a lidé, kteří v ní působí, mají pocit, že to tak nejde. Strategické řízení a plánování je přenositelné i do politiky. Politika pro mě není jen o politikaření a pletichaření v zákulisí.

Budete tedy raději řešit věci přímo bez zákulisního vyjednávání?

Já jsem byl vždy zvyklý jednat přímo, už když jsem pracoval v soukromé firmě. Teď se na mě obracejí lidé a říkají, že mi zprostředkují to a to. Já jim říkám, že pokud se mnou chce někdo mluvit, ať zvedne telefon a dá mi vědět. Nepotřebuji k sobě dvacet zprostředkovatelů, kteří mi zprostředkují zprostředkovatele.

Proč jste odešel ze soukromé firmy?

Skončil jsem kvůli neshodám s vlastníky společnosti. Když říkali, že to umí udělat líp, tak jsem si řekl, že jim nebudu překážet. Chtěl jsem si chvíli odpočinout a pak se po něčem poohlédnout. Dostal jsem několik nabídek.

A jak se to stalo, že jste skončil v politice?

Jednak ANO uspělo v předčasných parlamentních volbách a předpokládalo se, že uspěje i na komunální úrovni. K ANO jsem měl navíc vždycky blízko, protože se tam znám s několika lidmi. Ti mě přemlouvali, ať se začnu věnovat politice na centrální úrovni, ale to jsem odmítl. Říkal jsem, že mě zajímá Brno. Že mu rozumím, protože tu celý život žiji. A taky se mi nechtělo do Prahy. Já su Brňák a zůstanu tu.

Jak jste se stal lídrem kandidátky?

To je spíše otázka na kolegy. Já jsem se nikdy dopředu netlačil. Ale v okamžiku, kdy mě oslovili, tak jsem se musel rozhodnout, zda tu odpovědnost vezmu na sebe, a neváhal jsem. A takhle to dopadlo.

Když jste se funkce lídra ujal, přemýšlel jste už nad postem primátora?

Napadlo mě to, ale tak vysoké ambice jsme v té době rozhodně neměli. Pro mě je překvapení, jak to dopadlo. Čekali jsme, že nám to budou ti, co v zastupitelstvu seděli do teď, znepříjemňovat. Ale šlo o logickou reakci lidí na to, jak to v Brně fungovalo.

Kandidoval jste i v Kníničkách, kde žijete. Lidé vás z pátého místa vykroužkovali a stal jste se zastupitelem. Jak se k tomu postavíte?

Byl jsem na pátém místě kandidátky do devítičlenného zastupitelstva a ani ve snu by mě nenapadlo, že bych se zastupitelem opravdu mohl stát. Bavil jsem se o tom s lidmi v Kníničkách a ještě musím zvážit, jak se zachovám. Pokud budu primátorem, tak se funkce v Kníničkách určitě vzdám.

Komunální volby v Brně vyhrálo hnutí ANO. Jeho lídr Petr Vokřál se proto stane novým brněnským primátorem.

Nebudou vám to mít lidé v Kníničkách za zlé?

Řada lidí mi už řekla „Chraň tě pánbůh, aby ses toho vzdal", ale musím být realista. Primátorství je hodně náročné , takže bych byl v Kníničkách více méně do počtu. A když už ANO místo v zastupitelstvu má, tak ať je tam člověk, co má čas a vůli se tomu věnovat.

Hnutí ANO existuje tři roky. Nebojíte se toho, že nemáte v komunální politice dost zkušeností?

Má to jak nevýhody, tak i velké výhody. Nejsme zatížení starými mechanismy a vazbami. Můžeme si vybrat, jak se zachováme, protože nejsme na nikom závislí a nikomu vděční. To je výhoda.

A co nevýhody?

Opozice nám dá určitě v prvních chvílích najevo, že se musíme naučit, jak zastupitelstvo a rada funguje. Ale oni se před osmi lety učili taky.

V koalici s vámi bude i podobně nezkušené Žít Brno. Neuvažoval jste přibrat spíše někoho zkušenějšího?

Ptá se mě na to spoustu lidí, ale já musím říct, že z koaličního vyjednávání mám jen dobré zkušenosti. Očekával jsem spíš partu rebelů, ale komunikace s Matějem Hollanem a jeho partnery byla konstruktivní a vstřícná. To jsme se ještě nestihli poznat, ale nemáme problém si zavolat a vyříkat si různé věci, takže z tohoto pohledu jsme si určitě sedli.

Kvůli hnutí Žít Brno a údajným problémům s trvalým bydlištěm kandidátů podal advokát žalobu na volby a hrozí, že se bude muset odsunout první zastupitelstvo. Máte z toho strach?

Kdy bude první zastupitelstvo, to je nám celkem jedno. Slyšel jsem o tom a s Matějem Hollanem jsme o tom mluvili. Ujistil mě, že je vše v pořádku a dopadne to dobře. A nemyslím si, že to stojí za větší reakci.

Jakým směrem se má Brno změnit?

Mělo by se rozvíjet. Spousta projektů dlouhé roky stojí. Je potřeba věci urychlit a dostat do města víc investic a peněz z Evropské unie. Ale hlavně by mělo být vstřícnější k lidem. Bývalé vedení nechtělo nebo neumělo komunikovat s lidmi a z toho pramenila spousta nedorozumění.

Jaká například?

Nádraží a problémy kolem referenda o jeho poloze. Další projekty pak dlouhodobě stagnují.

Které projekty?

Jedna z klíčových věcí je nový územní plán, na kterém začneme urychleně pracovat, protože to, co zastupitelé schválili v červnu, bylo špatně. Dále věci kolem fotbalového multifunkčního stadionu. Ohledně přesunu nádraží je potřeba počkat na srovnávací studii, ale rozhodně musíme něco udělat s nevzhledným přednádražním prostorem. To by zase tolik peněz stát nemělo. Projektů je spousta. Musíme si vytipovat priority.

Plánujete nějaké personální změny na magistrátu?

Jsem rád, že tahle otázka padla. Především chci zklidnit atmosféru. Volá mi totiž spousta lidí z městských firem a z magistrátu a všichni mají strach, že budeme vyhazovat zaměstnance.

Nebudete?

Ten, kdo dělal svou práci dobře, se nemusí bát. Nemůžeme udělat nějaké zemětřesení, úřad musí běžet dál. Pokud se setkáme s někým, s kým se zkrátka neshodneme vůbec na ničem, tak budeme uvažovat, co dál. Ale nemáme žádný seznam žlutých nebo červených karet, který bychom vytáhli.

V čem byste chtěl napodobit bývalého primátora Romana Onderku?

Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Chci si dělat věci po svém.

Jak bude Brno vypadat, až vám za čtyři roky skončí mandát?

Bylo by ideální, kdybych mohl vzít náš program a odškrtat, že je všechno splněné. Ale nic nebude nikdy stoprocentní a pro mě by bylo největší odměnou, kdyby ANO v dalších volbách zopakovalo svůj úspěch.

Jaká místa máte v Brně rád?

Mám úzký vztah k Žabovřeskám, pocházím odtamtud. Mám také moc rád oblast kolem Brněnské přehrady nebo centrum města. Podle mě je Brno hezké, nikdy jsem se nechtěl odstěhovat.

Zmizí černý orloj, který nechal Roman Onderka postavit, z náměstí Svobody?

O tom bych nerad rozhodoval sám. Mělo by to být na více lidech. Ale slíbil jsem, že pokud volby vyhrajeme, tak na vlastní náklady nechám na náměstí umístit úplně normální hezké hodiny, ze kterých bude snadné poznat, kolik je hodin. Koneckonců dřív na Svoboďáku bývaly.

Takže se vám orloj líbí?

Nemám nic proti extravagantním věcem. Měly by ovšem mít třeba architektonickou nebo funkční hodnotu. Orloj nemá ani jedno. Ale každý to může vidět jinak.

Jste teď hodně žádaný a vytížený, kolik vám denně chodí zpráv nebo kolik máte denně hovorů?

Vždycky to bylo hodně, ale minulý pátek po oznámení koalice mi za tři hodiny přišlo zhruba osmdesát zpráv . Překvapilo mě to. Hlavně proto, že lidé vývoj v Brně tak sledují a že se o to zajímají.

Odpovídáte na všechny zmeškané hovory a zprávy?

Snažím se. Minimálně odepsat, že teď nemám čas a ozvu se zítra nebo pozítří.

Jak často si voláte s Andrejem Babišem?

Moc často ne. Když je průšvih, tak si zavoláme. Po volbách jsme spolu po telefonu mluvili asi dvakrát nebo třikrát. Občas si napíšeme sms.

Říká vám, jak máte řídit brněnskou větev hnutí ANO?

Vůbec ne. Do toho mi nemluví.