Strach má například Kateřina Kořalková z Adamova na Blanensku „Jak to dopadne, zjistím asi až při příští návštěvě úřadu práce. Spíš se bojím, že se tam budou tvořit fronty a jen se dozvím, abych přišla jindy," řekla žena.

Úřady zvažují zkrácení úředních hodin. Kvůli porušení pravidel při výběru dva roky starého systému jej úředníci nesmí dál používat a vrací se k původnímu. Musí do něj přepsat údaje. Jinak nemohou peníze vyplácet.

Podle generální ředitelky Úřadu práce České republiky Marie Bílkové je nutné přeškolit všechny, kdo se systémem pracují „Většina zaměstnanců, kteří práci s ním znali, už u nás nepracuje," vysvětlila.

Kratší čas se příchozím budou věnovat například v Hodoníně. „Úředníci potřebují čas na převedení a vyřízení žádostí. Nové uchazeče ale evidujeme," vysvětlil ředitel tamní pobočky Radek Hořák.

Zda hrozí fronty, je zatím těžké odhadnout. „Je předčasné o tom mluvit, uvidíme tak za týden, za dva," dodal Hořák.

Aby úředníci stihli převést data a mohli vyplatit dávky, nevyhnout se práci o víkendech a přesčas. „Problém je, že sotva jsme si zvykli na jeden program, přecházíme na jiný, i když již dříve používaný," postěžoval si ředitel břeclavské pobočky úřadu práce Lubomír Marko.

Více času na administrativu a méně na kontakt s lidmi potvrdila i Bílková. „Jinak bychom nestihli vše v termínu," dodala.

Blanenská pobočka přechod na staronový systém zatím zvládá. „Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet. O omezení úředních hodin zatím neuvažujeme, k tomu bychom přistoupili až v krajním případě," řekla tamní ředitelka Jitka Lorková.

Zastupující ředitel brněnské pobočky Hubert Přikryl se k problému nechtěl vyjadřovat, pouze sdělil, že lidé dostanou peníze včas.

Výplata dávek se týká těch, kdo pobírají příspěvek na péči, protože jsou kvůli zdravotnímu stavu závislí na pomoci jiné osoby. Další lidé pobírají dávky v hmotné nouzi, kam spadá příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Podporu pobírají také nezaměstnaní.

JANA VONDROVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI