„Chtěli jsme k nám letos poníky dostat, spolupracovali jsme na tom s organizací Česká krajina, která podávala žádost o dotaci. Tato žádost ale bohužel nebyla přijata, peníze jsme nedostali. Takže se nyní připravuje nová žádost s tím, že se odstraní chyby, kvůli kterým jsme dotaci nedostali," přiblížila náměstkyně ředitele Správy Podyjí Lenka Reiterová.

Podle ní by v případě schválení dotace mohli už v příštím roce poníci alespoň na Mašovické střelnici být. „Doufáme, že to vyjde," doplnila Reiterová.

Organizátoři takové výjimečné akce tím chtějí docílit větší druhové pestrosti podyjské přírody a zároveň zlepšit péči o tamní vřesoviště a louky. „Dříve se zde pásly jen ovce a kozy, jeden čas dokonce i krávy, ale koně si vybírají jiné traviny a spásají úplně jiným způsobem," odůvodnila výběr poníků náměstkyně ředitele.

Dalšími důvody pro vysazení právě exmoorských poníků byla jejich relativní dostupnost i fakt, že do našeho prostředí ze všech uvažovaných druhů nejvíce zapadají. „Je to typ polodivokého koně, který se zde podle archeologických výzkumů dříve přirozeně vyskytoval," vysvětlila Reiterová.

Současný plán projektu počítá s vysazením jedenácti až dvaceti poníků. Jedna polovina má najít svůj nový domov u Mašovic v místě bývalé vojenské střelnice, druhá pak u Havraníků. Konflikty s turisty ani obyvateli blízkých vesnic podle Reiterové nehrozí. „Exmoorští poníci se velmi dobře snášejí s lidmi, nejsou agresivní a nehrozí tedy žádné nebezpečné střety," říká pracovnice Správy parku.

Jak již dříve potvrdil Dalibor Dostál, ředitel organizace Česká krajina, která je hlavním propagátorem tohoto projektu, v případě nezískání evropské dotace budou organizátoři hledat jiné způsoby financování. „Projekt je už připravený a byla by škoda jej nezrealizovat," naznačil Dostál.

Žijí už v Milovicích

Kromě organizace Česká krajina a Správy Národního parku Podyjí se na snaze o vysazení poníků podílejí také další aktivistické i vědecké organizace, zejména Institut aplikované ekologie Beleco, Biologické centrum Akademie věd České republiky a Jihočeská univerzita. Exmoorský pony se přitom v české přírodě již nově vyskytuje, a to od konce letošního ledna. Do Milovic na Nymbursku bylo z Británie dopraveno 14 divokých koní, které tam vypustili do volné přírody.

Tato zvířata patří v Česku k původním živočišným druhům, ale v Evropě byla vyhubena člověkem. Projekt má i v krajině bývalého vojenského prostoru v Milovicích navrátit přirozenou rovnováhu.