VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bitva o územní plán: na straně kraje je dvanáct obcí, přibýt mají další

Jižní Morava /ANKETA/ – V pokus o přečíslení počtu odpůrců se pomalu proměňuje spor o platnost krajského územního plánu. Proti patnácti obcím, které přes advokátní kancelář Frank Bold před třemi týdny napadly plán u krajského soudu, se staví dvanáct, které jsou na straně Jihomoravského kraje. „Další účastníci se do řízení mohou hlásit do osmnáctého srpna,“ informovala mluvčí krajského soudu Eva Sigmundová.

10.8.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Černý

Na opačných stranách proti sobě stojí například Mikulov a Dolní Dunajovice na Břeclavsku. Dolnodunajovický starosta Josef Hasník územní plán žaluje například kvůli tomu, že chtěl nechat převést dopravu od Vídně z plánované dálnice D52 na připravovaný obchvat Břeclavi a dále na dálnici D2. Dopravní tepny sice nemá rád ani jeho mikulovský kolega Rostislav Koštial, přesto krajský úřad podporuje. „Dálnice a také obchvat Mikulova jsou nutné. Kamiony tu totiž neustále brzdí a řadí,“ sdělil Koštial.

Jedním z nových zastánců kraje je město Brno. „Připojili jsme se jako vedlejší účastník, takže budeme mít přístup ke všem dokumentům. Zrušení územního plánu by pro nás byla nejhorší varianta,“ komentoval připojení náměstek primátora Petr Hladík.

Negativním dopadem platného územního plánu na Brno přitom obce, které plán zažalovaly, argumentují. Například v oblasti dopravy, Brno je totiž především dálkovou dopravou přetížené. „Důvody uvedené v žalobě týkající se Brna považujeme za správné. Politické rozhodnutí podpořit kraj s věcnými důvody v žalobě nijak nesouvisí,“ uvedl advokát Pavel Černý, který žalobu na neplatnost územního plánu připravil.

Podle náměstka hejtmana pro územní plánování Martina Malečka se připojují obce, kterých by se případné zrušení územního plánu dotklo. „Přišly by třeba o protipovodňová opatření. Dopad by to ale mělo i na další stavby,“ uvedl Maleček.

Podle něj je obcí, které se na stranu kraje připojí, mnohem více než aktuálních dvanáct. „Kolem plánované D43 vím o čtyřiceti, které se chtěly přidat. Dalších sedmnáct je kolem trasy D55 na Hodonínsku,“ vypočetl Maleček. Právě tyto dálnice, spolu s rozšířením železniční tratě na Přerov nebo dostavbou dálnice D52 na Vídeň by zrušení územního plánu ohrozilo.

O ÚZEMNÍM PLÁNU ČERNOHORSKÝ STAROSTA ONDŘEJ MĚŠŤAN TVRDÍ:

Díky dálnici zmizí auta z města

Černá Hora /ROZHOVOR/ - Obyvatelé Černé Hory na Blanensku dálnici navrženou v územním plánu uvítají. Dopravní problémy spojené s uzavřeným mostem její potřebu podle tamního starosty Ondřeje Měšťana jen potvrdily. „Aut tudy jezdilo dost i předtím. Dálnice by pomohla nejen nám,“ říká.

Co říkáte na žalobu, kterou proti zásadám územního rozvoje podaly obce z okolí?
Jsem z toho překvapený, ale mají na to právo. Nejsem schopný jejich důvody posoudit. Příští týden mám v plánu se s jejich odůvodněním detailněji seznámit.

Jste s nimi v kontaktu? Bavili jste se o tom?
Ne, neřešili jsme to s nimi. Každopádně si myslím, že pokud k žalobě nemají opravdu závažné důvody, je to od nich poněkud neohleduplné. Vůbec nezávidím obcím, přes které proudí kolony aut trvale.

Dálnici tedy přivítáte v každém případě? Nevidíte v novém plánu žádné nedostatky?
Jsem určitě pro dálnici. Teď máme problém kvůli zavřenému mostu, ale aut tudy projelo dost i předtím. Dálnice by od nás odvedla velké množství aut mířících do Tišnova. A pomohla by nejen nám. Územní plán mi v porovnání s předchozími verzemi přijde na úrovni.

Máte nějaké novinky týkající se uzavřeného mostu?
Čekáme na posudek statika. Zítra ho získá ředitelství silnic a dálnic. Pak se uvidí. 

STAROSTA MALÉ LHOTY ROSTISLAV VLACH PROTESTUJE:

D43 povede kolem domů

Malá Lhota /ROZHOVOR/ - Malá Lhota na Blanensku patří mezi obce, které se připojily k žalobě proti novému územnímu plánu kraje. „Přiměli nás k tomu obyvatelé naší vesnice,“ zdůrazňuje tamní starosta Rostislav Vlach.

Co je pro vás největší problém?
Máme vážné důvody, které nás přiměly k žalobě. Vadí nám dvě možné varianty tras dálnice. Jedna z nich počítá s tím, že povede sedmdesát metrů od několika domů Malé Lhoty. K žalobě jsme se připojili na popud našich obyvatel.

Máte nějaké aktuální vyjádření od Jihomoravského kraje k žalobě?
Ne. Účastnili jsme se i jednání v Brně, ale tam nám sdělili jen věci obecného rázu.

Jste v kontaktu s obcemi, které by stavbu dálnice podle nového plánu přivítaly?
Nejsme.

Chápete ale, že D43 má ulehčit těm, které jsou zahlcené nadměrnou dopravou?
Uvědomujeme si to a víme, že žaloba brzdí i celkový rozvoj kraje. Snažili jsme se k trasám dálnice podat v dřívější době připomínky. Kraj je všechny zamítl.

Existuje varianta D43, se kterou souhlasíte?
Takzvaná optimalizovaná varianta je pro nás nejschůdnější. Nikdo nám doteď nesdělil, která se prosadí. Tyto informace samozřejmě potřebujeme, abychom mohli promyslet, kterým směrem se naše obec může rozvíjet. 

Autor: Michal Rapco

Má se stavět D43 i přes odpor některých obcí k ZÚR?

ANO

92 %

NE

8 %

Hlasovalo: 465

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Ilustrační foto.

Nová sportoviště: u zimního stadionu si mladí užijí i parkour

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Brno /VIDEO/ – Rozložené deky, kelímky s pivem nebo limonádou a hudba. Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, Karel Gott, nakonec nevystoupil.

Jak bude vypadat ještě nenarozené dítě? Vědci pracují na ukazování budoucnosti

Brno - Vyšetří nenarozené dítě a rodičům ukážou, jak bude vypadat třeba ve třech letech. Prozatím neuvěřitelnou představu se snaží přivést do reality brněnští vědci.

Dýmkař Krška: Dělám pocitové dýmky. Řídím se hlavně kresbou dřeva

Drnovice – Výrobě dýmek se Karel Krška z Drnovic věnuje už sedmadvacet let. I po takové době nepovažuje jejich vyřezávání za rutinu. „Každý kousek je originál. Vše dělám ručně a každý kus dřeva mě jinak inspiruje. Možná proto mě práce pořád baví,“ pochvaluje si devětačtyřicetiletý muž.

Novorozená miminka Blanenska 33. týdne 2017

Blanensko - Novorozená miminka 33. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení