VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

OBRAZEM: První gastroden. Maturanti nachystali spoustu dobrot

Boskovice – Dílčí část praktické maturitní zkoušky ve středu absolvovalo šestadvacet studentů oboru hotelnictví a turismus Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice. Museli si poradit s různými gastronomickými tématy. Od rána tak tvořili dobroty například z oblasti vegetariánské stravy, studené kuchyně, cukrářství, carvingu neboli vykrajování různých děl z ovoce a zeleniny i antialergenních pokrmů. „Studenti si mohli zvolit i témata z oblasti cestovního ruchu, ale všichni se rozhodli pro gastronomii. Ukázky jejich práce jsme pojali jako první gastroden, který nahradil dřívější festival hotelnictví. Mohli se přijít podívat učitelé, žáci základních škol i hosté, které si maturanti sami pozvali," uvedl učitel odborných předmětů Petr Šafránek s tím, že tuto část praktické maturity všichni zvládli. V pondělí studenty čeká ústní obhajoba.

OBRAZEM: V jedovnické školě zápasili roboti

Jedovnice – Dva roboti stojí v ringu proti sobě a atmosféra houstne. Na povel rozhodčího se začnou vzájem vytlačovat. Vyhrát může jen ten silnější a lépe sestavený. Tak vypadal zápas mini sumo robotů. Jedné ze čtyř disciplín, ve kterých spolu v pátek poměřili síly mladí vynálezci ve druhém ročníku soutěže v robotice JedoBot.

Studenti se už potí u maturit. Zatím u těch státních

Blanensko – Poslední zvonění už mají studenti posledních ročníků středních škol za sebou. „Maturitu máme v kufru," hlásají například blanenští gymnazisté z tabla na Wanklově náměstí v Blansku. To ale ještě není tak jisté. V pondělí totiž maturanti zahájili zkoušku dospělosti státními testy z matematiky. V úterý zasedli k českému jazyku a ve středu začínají zkoušky z cizích jazyků.

Moderní šatny a více soukromí dostanou žáci olešnické školy

Olešnice – Až se žáci ze základní školy v Olešnici po letních prázdninách vrátí do školy, přivítá je novinka – moderní šatny. Podle starosty města Zdeňka Peši dostane každý ze zhruba tří set žáků školy svou vlastní skříňku. „Každý od ní bude mít i vlastní klíč, který bude univerzální. Pokud ho někdo zapomene nebo ztratí, školník mu skříňku odemkne," popsal Peša.

OBRAZEM: Studenti se převlékli do kostýmů a vybírali na maturitu

Blansko – Studenti všech čtyř maturitních tříd blanenského gymnázia ve čtvrtek vyrazili do ulic města na poslední zvonění. Oblečeni v různých kostýmech prosili kolemjdoucí o příspěvek. „Lidé byli ochotní, v kasičce toho máme dost. Maturitu plánujeme pořádně oslavit v Katolickém domě," řekla za skupinku z třídy oktávy B, která vyhrávala i na harmoniku, Ema Fránková. Studenty čeká už příští týden písemná maturita, pak takzvaný svatý týden a v polovině května i ústní zkoušky.

Vyhodnocují přijímačky. Další budou jednotné

Blanensko - Vyhledat chyby v textu, určit vedlejší věty nebo porovnat pravdivost tvrzení. Ale také třeba vypočítat, kolik centimetrů krychlových je jedna desetina litru. To byly některé z úkolů, které čekaly při posledním pilotním ověřování jednotných přijímacích zkoušek na žáky devátých ročníků. „Těžší byla matematika, v češtině mě nic až tak moc nepřekvapilo," zhodnotil David Stejskal z Boskovic.

OBRAZEM: Kunštátští školáci vyhráli soutěž Sněhuláci pro Afriku

Kunštát – Nejkrásnějšího sněhuláka mají v Kunštátu. Tamní základní a mateřská škola už podruhé vyhrála soutěž Sněhuláci pro Afriku. Díky projektu poputují jízdní kola do Afriky, a pomůžou tam dětem rychleji se dostat do školy.

Náhrada jeslí. V Blansku chtějí otevřít školku i pro dvouleté děti

Blansko – Většina mateřských škol na Blanensku má plno. Tam, kde mají málo volných míst, přijímají přednostně obvykle starší děti. Mladší tří let berou málokde. Zařízení suplující dřívější jesle chce proto v Blansku už od září otevřít Mateřské centrum Veselý Paleček. V areálu nad Základní školou Erbenova budou zajišťovat péči zejména pro děti od dvou do pěti let.

Ve Svinošicích postaví novou mateřskou školu. Jako nástavbu kulturního domu

Svinošice – Petra Buchtová ze Svinošic na Blanensku má dvě malé děti. Mladší dceři budou brzy tři roky a žena se chce vrátit do práce. V obci však není mateřská škola a školky v okolí mají plno. „Syn chodí do školky v Šebrově, ale vzali ho jen na půl dne. Teď mi nevadí, že ho v poledne vyzvedávám, ale pokud to tak bude i v příštím školním roce, nemůžu do práce nastoupit. Navíc není jisté, jestli přijmou i dceru," uvedla Buchtová. Podobný problém řeší řada rodičů ve Svinošicích. Podle starosty Josefa Hemzala se to brzy změní. Obec se totiž rozhodla postavit mateřskou školu.

Autistů přibývá. K základní dostanou v Brně i střední školu

Brno, jižní Morava – Nerozumí tomu, co vidí a slyší. Cítí se jako návštěvníci na cizí planetě. Tak vnímají své okolí děti s autismem. V Brně jich každoročně přibudou desítky. Pro autisty existuje v České republice jediná základní škola v brněnských Černovicích, která ročně přijímá jen sedm žáků. Na víc žáků nemá prostory. Nedostatek tříd má vyřešit její rozšíření do budovy bývalé střední školy v Hapalově ulici v Řečkovicích. Pro autisty tam přibude také střední škola. Krajští zastupitelé plánu rozhodnou příští měsíc.

První z plánovaných učňovských center v kraji? Škola nabízí zedníkům cvičný dům

Brno - V Brně otevírá nové centrum pro učně stavebních oborů z celé jižní Moravy. Důraz klade na praktickou výuku.

Studenti čarovali se šejkrem. Míchali třeba koktejl Adéla ještě nevečeřela

Blansko – Západ na pláži, Adéla ještě nevečeřela, V komoře nahoře. I tak se mohou jmenovat speciálně namíchané nápoje. Přesvědčit se o tom mohl každý, kdo ve středu přišel do Dělnického domu v Blansku.

OBRAZEM: Výrobní firma nabídla blanenské škole soutěž. Prověřila maturanty

Blansko – Najít závadu v elektronickém obvodu, odpovědět na testové otázky z oblasti automatizace a osadit desku plošných spojů. To jsou tři oblasti pondělní soutěže pro studenty čtvrtého ročníku oboru mechanik-elektrotechnik Střední technické a gastronomické školy v Blansku. Podobné úkoly středoškoláky zanedlouho čekají u maturity, nyní si své dovednosti mohli vyzkoušet jako součást přípravy. Soutěž coby novou podobu spolupráce škole nabídla sebranická společnost Alps, aby oslovila končící studenty, kteří by pro ni mohli v budoucnu pracovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení