VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Děti vozí autem až ke škole. Ohrožují ty, co jdou pěšky

Blanensko – Když jednoho rána vezla dceru do školy na náměstí 9. května v Boskovicích, nebylo kde zaparkovat. Spěchala. A tak vjela do sousední ulice Křižíkova, kde je však zákaz vjezdu. Řidičku zachytila kamera a dostala pokutu. Tak popsala Blanenskému deníku Rovnost jedna z maminek z Boskovic svůj zážitek s policií. „Poučila jsem se a už to nedělám. Myslím, že kdyby se rodiče snažili najít ráno kousek od škol parkovací místo, tak by ho určitě našli. Ale je to vše jen o jejich lenosti. Pospíchají do práce, a tak chtějí své dítě vysadit co nejblíže u školy. Přemýšlet, kde by mohli zastavit bez pokuty, se jim nechce," popsala mladá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ji zná.

Zvýšit zájem o řemesla? Boskovické firmy proto pustí děti do svých provozoven

Boskovice – Čalouníci, zámečníci, obráběči kovů či svářeči. I to jsou tradiční řemesla, která dnes vymírají. Sehnat kvalifikované zaměstnance v těchto a podobných profesích je pro výrobní firmy složitým úkolem. V Boskovicích se s tímto problémem rozhodlo bojovat osm firem. Žákům základních i mateřských škol nabídly exkurze do svých provozoven.

Začlenění lehce postižených dětí? Asistentů je už teď málo, varují ředitelé

Jižní Morava – Nejdřív se jeden ze šestiletých školáků na jižní Moravě vzdělával na praktické základní škole s asistentem. Kvůli těžké dyslexii. Po nové diagnostice ho ale pedagogové přeřadili do obyčejné základní školy bez asistenta. Prý už nespadal do kategorie s lehkým mentálním postižením. V kraji totiž není dostatek asistentů. A po zářijovém začleňování dětí do škol nebudou podle prognóz ředitelů k sehnání vůbec.

Přihlásit se na střední školu? Zbývá už jen pár dní

Blanensko – Veronika Vitoulová je žákyní deváté třídy Základní školy ve Sloupu. Od neděle už má podané přihlášky na dvě střední školy. Ty je přijímají do patnáctého března. Každý deváťák se může hlásit na dvě střední školy. „Jako první jsem si vybrala obchodní akademii v Blansku, tam bych moc chtěla. Druhou přihlášku mám na blanenské gymnázium," využila možnosti Veronika.

Příští týdny ukáží, kolik ve školkách chybí míst

Blanensko – Třídy označené podle barevných pastelek, skříňky s hračkami, velká zahrada s pískovišti a prolézačkami. A hlavně štěbetající drobotina. Zápisy do mateřinek pro děti, které nahradí v příštím školním roce současné předškoláky, na Blanensku právě začínají. Potrvají až do května. Kvůli odkladům povinné školní docházky u některých šestiletých dětí. Teprve poté bude jasno, kolik míst ve školkách schází.

OBRAZEM: Čtyři ženy nebo čtyřhlavý drak. Studentský Salon má letos téma živly

Boskovice – V aule boskovického gymnázia v pondělí odstartovala tradiční celotýdenní přehlídka studentské tvořivosti Salon 2016. Tématem už sedmadvacátého ročníku jsou živly.

OBRAZEM: Zpestření jarních prázdnin? Děti se bavily při strašidelných soutěžích

Boskovice – Zombíci, Smrtky, Kostlivci a Vlkodlaci. Tak se jmenovaly čtyři dětské soutěžní týmy, které v úterý soutěžily na Jarní strašidlácké kvíliádě.

OBRAZEM: Boskovice hostily veletrh fiktivních firem. Podvacáté a naposledy

Boskovice – Stánky, prezentace, letáky. Je libo letní dovolenou, nové šaty, domácího mazlíčka? Na čtvrtečním veletrhu fiktivních firem, který se konal v prostorách Vyšší odborné školy ekonomické a střední školy Boskovice, představilo své nabídky patnáct týmů studentů ze šesti středních škol ekonomického zaměření. „Pro studenty má akce velký přínos. Učí se komunikovat a vystupovat. Ve vyučování pak dále zpracovávají obchody, které uzavřeli. Účtují, pracují s DPH, připravují se pro život," přiblížila pedagožka Jitka Slámková. Letos se však akce uskutečnila naposledy, obor obchodní akademie v Boskovicích kon­čí.

Recitovali v novém. V kunštátské škole si pochvalují nový divadelní sál

Kunštát – Beseda s hasiči, recitační soutěž, ochotnické vystoupení nebo charitativní koncert. Základní škola v Kunštátu má konečně prostory, kde může takové akce pořádat. V závěru loňského roku žáci vystoupením pro rodiče zahájili provoz školního divadla, které je zároveň multifunkční místností.

Letovičtí opraví školku. Ta bude zatím v budově knihovny

Letovice – Rozsáhlá rekonstrukce čeká budovu mateřské školy v letovické části Třebětín na Blanensku. „Školka potřebuje novou střechu včetně krovů, dále rozvody elektřiny a topení. Počítáme také s opravou podlah a stropů, drobně se změní dispozice místností," uvedl místostarosta Letovic Jiří Palbuchta.

Stopli přístavbu školky v Kunštátu. Nestihli přípravy

Kunštát – Na přístavbu mateřské školy v Kunštátu čekají rodiny s malými dětmi dlouho. Kapacita stávající mateřinky dlouhodobě nestačí, děti musela i odmítat. A tak kunštátská radnice podala žádost o dotaci na ministerstvo školství, aby na stavbu, díky které by ve školce přibylo pětadvacet míst, získala příspěvek. Napodruhé uspěla. Měsíce příprav ale byly k ničemu. Stavět se nebude.

Fasádu školy ve Křetíně rozklovali ptáci. V obci se pustí do oprav

Křetín – Ve Křetíně na Blanensku se letos chystají opravit střechu a fasádu tamní školy. „Budova je zateplená, ale pustili se do ní ptáci a rozklovali ji. Kvůli tomu jsou tam nyní obrovské díry, do kterých se vejde ruka. Je to nevzhledné, ale problém je i hygienický," uvedl starosta obce Jan Halata. V letošním roce plánují také dodělat rekonstrukci hasičské zbrojnice a opravit střed obce.

Informatici nebo fyzikáři? Na školách "vzácný druh". Odcházejí za lepšími platy

Brno - Školy v Brně i Jihomoravském kraji přichází o učitele angličtiny, informatiky a fyziky. Soukromé firmy jim nabízí víc peněz a komfortu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení