VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze školních lavic: Jedovničtí pomáhají indickému žákovi

Jedovnice /SERIÁL ZE ŠKOLNÍCH LAVIC/ – Družba s německou školou v Aschheimu, adopce na dálku a podpora indického školáka Johnieho Islampurkara, pěvecká soutěž Jedovnická kuňka, miss školy, školní klub. Ale také členství v regionálním sdružení škol Cirsium či spolupráce se středními školami. To je stručný výčet aktivit jedovnické základní školy.

6.4.2013 1
SDÍLEJ:

Družba s německou školou v Aschheimu, adopce na dálku a podpora indického školáka Johnieho Islampurkara, pěvecká soutěž Jedovnická kuňka, miss školy, školní klub. To je stručný výčet aktivit jedovnické základní školy.Foto: archiv školy

„V současnosti naši školu navštěvuje přes tři sta dětí z Jedovnic a okolních vesnic. Například Vilémovic, Krasové, Kotvrdovic a Rudice," uvedl ředitel Základní školy Jedovnice Michal Souček.

Od padesátých let sídlí tamní škola v budově v lokalitě Na Větřáku s výhledem na jedovnický rybník Olšovec. Tam se vedení školy přesunulo ze staré budovy v městečku, která už svou kapacitou nestačila. „Žákům se snažíme nabídnout také mimoškolní aktivity. Před několika lety se na škole otevřel Školní klub, který zajišťuje pro žáky školy řadu zájmových kroužků. Florbal, sportovní hry, počítače, aerobik, ale třeba i angličtinu," dodal Souček.

Ten si také pochvaluje členství v regionálním sdružení škol Cirsium. V něm jsou kromě Jedovnických také základní školy ze Křtin, Lipovce, Sloupu, Podomí a Ostrova u Macochy. „S těmito školami máme srovnatelné podmínky a také podobné problémy. Scházíme se jednou za dva tři měsíce a diskutujeme, předáváme si zkušenosti a pomáháme si. Spolupracujeme také na řadě společných kulturních a sportovních akcí," poznamenal Souček a vyjmenoval vědomostní soutěž Cirsiádu, třídenní akci pro šesťáky Rubikon nebo soutěž pěveckých sborů Sloupský slavík. Sportovní přeborníky vyhlašují Jedovničtí ve florbalu, vybíjené, přehazované nebo nově také v plavání.

Volba miss

Jedovničtí vždy na podzim již několik let pořádají oblíbenou volbu Miss základní školy. Její výtěžek pak putuje na podporu indického školáka Johnieho Islampurkara. „V loňském roce jsme vybrali skoro sedm tisíc korun," řekl Souček. Dalšími akcemi, které Jedovničtí pravidelně pořádají, jsou pálení čarodějnic, florbalový turnaj O přeborníka Větřáku nebo zájezd rodičů s dětmi k moři či na hory.

Ředitel Souček také vyzdvihl spolupráci s partnerskou školou v německém Aschheimu. Na výměnné pobyty tam jedovničtí školáci jezdí dvakrát ročně. Němečtí přátelé pak na oplátku zase do Jedovnic. „V srpnu jezdí naše děti do Německa na deset dní. V říjnu pak na čtyři. Je to perfektní, zdokonalí se v cizích jazycích a trošku se otrkají v neznámém prostředí. Němci k nám jezdí také dvakrát ročně. Toto partnerství je podporováno jednak Česko-německým fondem budoucnosti a jednak naším zřizovatelem městysem Jedovnice," upřesnil ředitel s tím, že nedávno navázala jedovnická škola družbu také s městem Budišov nad Budišovkou v Moravskoslez­ském kraji.

Podle Součka se jedovničtí žáci účastní také řady mimoškolních vzdělávacích programů. „Pravidelně vždy v červnu děláme terénní výuku ve spolupráci s katedrou geografie Masarykovy univerzity v Brně, v průběhu školního roku dějepisné exkurze v Praze a Kutné Hoře a návštěvy divadelních představení.

Velice oblíbené jsou u žáků celoškolní projektové dny nebo lyžařské výcvikové kurzy pro začínající i pokročilé lyžaře," připomenul Souček.

Pro přípravu na budoucí povolání jsou Jedovničtí také v úzkém kontaktu se Středním odborným učilištěm a Střední odbornou školou Blansko, blanenským gymnáziem a jedovnickou průmyslovkou.

Autor: Jan Charvát

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Dračí lodě na Křetínka Cupu. Ilustrační foto.

Křetínku o víkendu rozčeří dračí lodě

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Fotbalisté FK Blansko chtějí zastavit rozmach Staré Říše

Blansko – Už jen dva týmy mají po dvou kolech jihomoravské divize D plný počet šesti bodů. Vedoucí Polná a sobotní soupeř Blanska, fotbalisté ze Staré Říše.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení