VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V chrámu upoutá oltářní plastika

Velké Opatovice /KOSTELY NA BLANENSKU, FOTOGALERIE/ – Velkoopatovický kostel se může pochlubit zajímavou oltářní plastikou. V roce 1951 ji vytvořil sochař Karel Otáhal.

30.6.2010
SDÍLEJ:

Velkoopatovický kostel.Foto: DENÍK/Marie Hasoňová

Skutečně pozoruhodným chrámem je kostel ve Velkých Opatovicích. Nepatří však do brněnské diecéze jako většina kostelů na Blanensku, nýbrž spadá pod arcidiecézi olomouckou.

První písemná zmínka o kostele v Opatovicích pochází z roku 1392. „Stával na místě současného kostela. Tento gotický kostel byl v roce 1790 stržen,“ řekl kněz velkoopatovické farnosti Aleš Vrzala.

V roce 1713 se obnovila zdejší farnost, jež byla předtím nějakou dobu zrušena. V roce 1753 byla v blízkosti kostela postavena barokní fara.
V letech 1790 až 1791 nechal tamní farář Johann Weselý vystavět nový kostel. Na stavbu chrámu odkázal celé své jmění. Hlavní oltář se svatostánkem a andělé nesoucí oltářní obraz jsou z brněnské dílny Ondřeje Sweigla. Do současnosti se dochovala korespondence mezi řemeslníky a farářem.

„Zajímavé je, že kostel nikdy v minulosti neměl na hlavním oltáři svého patrona. Až v padesátých letech minulého století vytvořil akademický sochař Karel Otáhal z Prahy plastiku svatého Jiří bojujícího s drakem,“ vysvětlil Vrzala. Jedinečná plastika na hlavním oltáři upoutá na první pohled. Umělecké dílo vzniklo ke stošedesátému výročí postavení kostela.

Plastika místo oleje

Plastika z umělého kamene o rozměrech čtyři krát čtyři metry nahradila olejomalbu Ježíše Krista přicházejícího na poslední večeři z 16. století. Obraz pomyslně nesli vyřezávaní andělé.

Při úpravách interiéru byla též položena nová betonová dlažba na původní pískovcovou. Křížová cesta pochází z roku 1869. Jak bývalo dříve zvykem, kolem kostela se rozprostíral hřbitov, který byl zrušen v roce 1838.

Dvoumanuálové varhany byly vyrobeny v roce 1913 v dílně Jana Tučka z Kutné Hory. „Před dvěma lety jsme je nechali vyčistit a naladit,“ uvedl farář.

„Ve věži máme jeden z nejstarších zvonů v okolí,“ upozornil Aleš Vrzala. Zvon vážící kolem pěti set kilogramů je navíc zřejmě jediným zvonem na Moravě zasvěceným svatému Vítu. Další dva zvony byly pořízeny v roce 1972 místo zrekvírovaných ve válce. Zvony jsou zasvěceny svatému Jiří a Panně Marii a ulila je Marie Tomášková Dytrychová z Brodku u Přerova.

Kostel Velké Opatovice
Info: Nedělní mše svatá: 8.00 hod.
Hlavní pouť: kolem 24. 4. (svátek sv. Jiří)

Od roku 2007 jsou zvony rozhoupávány lineárními motory, což je velmi moderní a šetrná technologie.

V letech 1995 až 1997 prošel kostel generální opravou; obě věže byly oplechovány měděným plechem, břidlice a šindelové podbití na střeše bylo nahrazeno deskovým podbitím a umělou břidlicí. Chrám dostal zvenčí novou štukovou omítku a nátěr, uvnitř je vymalován v odstínech žluté, olivové a bílé.

Vážení čtenáři, seriál Kostely na Blanensku najdete v tištěné podobě také každé úterý v Blanenském deníku.

Autor: Marie Hasoňová

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1.B ze ZŠ Jedovnice s paní učitelkou Helenou Smejkalovou a asistentkou Sylvií Hudcovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze ZŠ Jedovnice

Řidička dostala smyk a převrátila auto na střechu.
3

Žena bourala kvůli mokré vozovce. Auta převrátila na střechu

Výbuch v kasárnách: Zraněný voják je po operaci, kanceláře opět fungují

Brno, Vyškov /FOTOGALERIE/ – Noc na oční klinice brněnské fakultní nemocnice strávil voják, kterého v úterý ráno zranil výbuch ve sklepě administrativní budovy Jugo ve Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově. Podstoupil tam operaci oka. „Byla úspěšná, lékaři mu oko zachránili,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Tabla prvňáčků: Ve středu představíme žáky Základní školy Jedovnice

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Nové obchody v blanenském Poříčí otevřou nejdřív v roce 2019

Blanensko, Vyškovsko – Nové nákupní centrum v blanenské lokalitě Poříčí otevře nejdříve na jaře roku 2019. Stavbu za dvě stě milionů korun zdržel rok trvající schvalovací proces, který souvisí s rozšířením protipovodňových opatření na břehu řeky Svitavy. Ta přímo sousedí s pozemkem, na kterém se má stavět.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení