VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V budově blanenské radnice dřív sídlil soud. Současnou podobu má od roku 1904

Blansko /HISTORIE OD PODLAHY/ – Blanenská radnice stojí na náměstí Svobody od roku 1885. „Její současný vzhled však pochází z roku 1904, kdy k ní přibyla věž s hodinami," píše v turistickém průvodci Jihomoravský kraj Marek Podhorský. Právě blanenské radnici je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Historie od podlahy.

13.11.2016
SDÍLEJ:

Historické foto blanenské radnice. Foto: Archiv Pavla Svobody

V roce 1648 daroval Kašpar Melichar Baltazar Lev z Rožmitálu obci požárem zpustošený dům na náměstí i s pozemky. Na spáleništi Blanenští postavili obecní dům, jak se dřív říkalo radnici. V roce 1885 byla tato stará budova s dřevěnou vížkou zbořena a postavili novou. Její prostory však byly malé, proto vedení obce koupilo i sousední dům rolníka Šefčíka. „Blanenští za starosty Čeňka Matušky postavili úhlednou jednopatrovou budovu. Celkově je stavba nové radnice vyšla na sto osm tisíc korun," říká milovník historie a majitel galerie Jonáš v Blansku Pavel Svoboda.

Byl v ní umístěn soud i s bytem okresního soudce, berní úřad, knihovna, městská spořitelna a obecní úřad se zasedací síní.

V roce 1904 Blanenští radnici opravili, očekávali totiž povýšení městečka Blanska na město. Přitom ji doplnili o věž s hodinami za čtyři tisíce korun. Tuto podobu si radnice zachovala dodnes.

Povýšení na město se Blansku opravdu dostalo, a to v roce 1905. „Tehdy mělo Blansko zhruba tři tisíce čtyři sta obyvatel, z nichž zhruba sedm set bylo analfabetů," tvrdí Svoboda.

I když povýšení na město bylo stanoveno k patnáctému únoru 1905, teprve koncem března byl doručen z boskovického hejtmanství pod jednacím číslem 7 209 představenstvu města Blanska, konkrétně k rukám purkmistra Karla Ježka, povyšovací dopis. V něm stálo: „Jeho císařské a královské Apoštolské Veličenstvo ráčilo Nejvyšším Rozhodnutím ze dne 15. února 1905 městýs Blansko v politickém okresu Boskovickém na město nejmilostivěji povýšiti."Radnice na náměstí Svobody v Blansku.

Na památku tohoto významného dne nechalo představenstvo zhotovit pamětní desku se zlacenými písmeny. Ta je dnes umístěna na původním místě v přízemí radnice.

Do dnešního dne budova stále slouží účelu, za jakým byla postavena. Sídlí tam totiž část městského úřadu. Svoji kancelář tam má například starosta Blanska. „Podle mě je to dobře, že budova je stále využívaná jako radnice a není tam třeba muzeum. Mám totiž rád, když se věci využívají k tomu účelu, ke kterému byly vytvořeny," řekl obyvatel Blanska Matěj Veselý.

K radnici se lidé mohou podívat i průvodcem, je totiž součástí prohlídkové trasy A, kterou nabízí blanenská informační kancelář Blanka. „Návštěvníci si během asi devadesátiminutové procházky prohlédnou radnici a dozví se něco o její historii. Ve všední den se mohou jít podívat dovnitř. Součástí zastávky u radnice je i vyprávění o parku před ní," řekla vedoucí informační kanceláře Martina Hejčová.

Park před radnicí se v průběhu let velmi změnil. „Základní dispozice však byla stejná jako dnes. Plocha nepravidelného obdélníku, mírně se svažující k severu, bývala vždy osázená zelení," popisuje Pavel Svoboda.

Dnes je v parku několik laviček, stromy a uprostřed kruhová kašna s plastikou dvořících se labutí. Nějaký vodní prvek byl v parku od nepaměti. „Býval tam rybníček, který byl rejdištěm kachen a hus. Opodál stávala první litinová kašna, která byla přenesena do Hájíčku na Starém Blansku, když na místo zasypaného rybníčku zastupitelé pořídili novou kašnu s nádrží," říká Svoboda.

V parku je i pomník obětem první světové války. V severní části se pak nachází památník selství. „Jedná se o netradiční formu připomínky dávné historie Blanska a zejména selských statků, které stávaly v místech dnešního náměstí Svobody," popisuje Svoboda.

Památník byl vytvořen zásluhou potomků jednoho ze starých blanenských selských rodů.

MARKÉTA PULDOVÁ

Autor: Redakce

13.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Z vraždy ve vlaku viní kriminalisté 39letého střelce. Je ve vazbě

Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Sloup

Nový parkovací dům pro tři sta aut vyroste v Adamově

Adamov, Vyškov – Auta nahusto zaparkovaná v zatáčce a na trávě vedle silnice. To je téměř každodenní obrázek v ulici Sadová v Adamově na Blanensku. „Policie tam má hlavně přes den žně, v noci to tak nehlídají. Zaparkovat je téměř nemožné. Hlavně že je tady pět parkovacích míst pro invalidy. Ty snad ani nikdo nevyužívá,“ stěžoval si obyvatel ulice Květoslav Polzer. Radnice se kvůli velkému množství stížností rozhodla jednat. 

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Praha – Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Starostové si polepší, někteří i o více než deset tisíc

Blanensko, Vyškovsko – Se zvědavostí nahlédnou v polovině února starostové a uvolnění místostarostové do svých výplatních pásek. Díky stoupající průměrné mzdě a také pozměněnému systému odměňování si totiž od ledna platově polepší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení