VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Swing, rock i pop. Taneční orchestr Blansko potěší každého posluchače

Blansko /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Dvacet let. Tolik letos oslavil Taneční orchestr při Základní umělecké škole Blansko. „Pod mým vedením funguje orchestr opravdu dvacet let, ale jeho historie sahá ještě dále. Formovat se začal už kolem roku 1984. Tehdy učitel hry na trubku a člen orchestru Státního divadla v Brně Ladislav Kreslík sestavil malý žákovský orchestr s převahou dechových nástrojů. Zajímavostí bylo, že nehrál jen českou lidovou muziku, ale i jiné skladby," popsal vedoucí orchestru Jiří Boreš. Deník Rovnost tělesu věnuje další díl seriálu Baví nás z pódia.

26.11.2016
SDÍLEJ:

Koncert k dvacátému výročí Tanečního orchestru.Foto: Jiří Jeřábek

V orchestru hrají mladí i starší. „Máme velké věkové rozpětí, nejmladší člen má třináct let a nejstarší padesát," řekl Boreš. V orchestru totiž hrají současní i bývalí žáci umělecké školy. „Taneční orchestr jsem začal navštěvovat jako žák krátce poté, co se vedení ujal Jiří Boreš. Hrál jsem v něm zhruba deset let. Poté jsem musel kvůli pracovním a osobním povinnostem odejít. Letos mě však vedoucí orchestru oslovil, zda bych nechtěl hrát na slavnostním vystoupení. To se mi velmi zalíbilo a já se rozhodl v orchestru zůstat nastálo," řekl jeden z členů a hráč na klarinet Jaroslav Horák.

Nyní má orchestr okolo dvaceti stálých členů. „Počet se ale mění, protože nám někdy přichází na pomoc žáci základní umělecké školy, kteří hrají ale jen některé skladby, nebo naši bývalí členové," řekla členka orchestru a hráčka na příčnou flétnu Veronika Sychrová.

Letošní promenádní koncert.

Základ orchestru tvoří bicí, kytara, elektrická kytara. klávesy, saxofon, několik příčných fléten, klarinetů, pozounů a trumpet. „Rád bych orchestr rozšířil ještě o nějaké trumpety a pozouny. Také by se mi líbilo, kdybychom měli mezi sebou i tenorsaxofony," řekl Boreš.

Na koncertech Tanečního orchestru zní především známé swingové či popové skladby. „Písně vybíráme podle toho, zda jsme schopni je s chutí zahrát, a hlavně ty, které se nám většinově líbí," sdělil Boreš. Proto hrají swing, jazz pop i rock. „Mě nejvíce baví popová hudba. Líbí se mi, že z tělesa tvořeného takovým množstvím rozličných nástrojů může vzejít stejná hudba, která je v originále tvořena třeba pouze klávesami, kytarami a bicí soupravou. Baví mě, že skladba potom dostane takový jiný nový nádech," popsala Veronika Sychrová. Marcela Čachotská, která hraje na bicí soupravu, má nejradši swing. „V tomto stylu si musíte hlídat dynamiku. Když se to povede, tak se to pak hezky jakoby houpe," usmála se Čachotská.

Říkají o nichSama byla členkou Tanečního orchestru několik let, teď už je pouze jeho fanynka. „Myslím si, že na orchestr, který funguje při základní umělecké škole, má velmi vysokou úroveň. V současné sestavě je mnoho talentovaných a šikovných hudebníků. V jejich repertoáru se objevují například písně z filmů, proto jejich koncerty baví tolik lidí. Pro posluchače je to zkrátka atraktivnější než neznámé skladby," řekla bývalá hráčka na příčnou flétnu Tereza Alexová.

O tom, že hrají opravdu moderní hudbu, se mohli přesvědčit návštěvníci na posledním koncertě, jehož výtěžek členové věnovali blanenskému útulku pro psy. Orchestr zahrál skladby například od Bee Gees, Phila Collinse anebo Michaela Jacksona. Kromě písní od známých interpretů hrají i filmové písně. „Plánujeme repertoár rozšířit o muziku ze seriálu MASH nebo z filmu Krotitelé duchů," řekl Boreš.

Kromě koncertování se orchestr zúčastnil i několika soutěží. Například v soutěži základních uměleckých škol v České republice v roce 2010 vyhrál krajské kolo v Mikulově. „První místo ve své kategorii jsme vyhráli i v roce 1995 v Brně. Právě z té doby pochází i náš název. Podle repertoáru a obsazení jsme byli zařazeni do skupiny tanečních orchestrů, a tak jsem dal tento název i našemu orchestru," řekl Boreš.

Orchestr v roce 1999.

Na několika takových soutěžích nechyběl ani Jaroslav Horák. „Z pohledu řadového hráče je přínosem možnost porovnání se s ostatními orchestry. Člověk jednak srovná svoje dovednosti a zkušenosti a také to pro něj může být inspirace do budoucna," zamyslel se Horák.

Poslechnout si orchestr mohou lidé minimálně třikrát do roka. „Na jaře hrajeme na koncertě Základní umělecké školy v Blansku. Koncem června se účastníme cyklu promenádních koncertů v Blansku. Dále hrajeme v prosinci na vánočním koncertě, který také pořádá základní umělecká škola. To jsou naše hlavní vystoupení. Samozřejmě přes rok pořádáme ještě různé charitativní koncerty," sdělila Marcela Čachotská. Nejbližší příležitostí vidět hráče v akci bude při vánočním koncertu. Ten se uskuteční dvaadvacátého prosince v sále Dělnického domu v Blansku.

MARKÉTA PULDOVÁ

Autor: Redakce

26.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z vraždy ve vlaku viní kriminalisté 39letého střelce. Je ve vazbě

Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Sloup

Nový parkovací dům pro tři sta aut vyroste v Adamově

Adamov, Vyškov – Auta nahusto zaparkovaná v zatáčce a na trávě vedle silnice. To je téměř každodenní obrázek v ulici Sadová v Adamově na Blanensku. „Policie tam má hlavně přes den žně, v noci to tak nehlídají. Zaparkovat je téměř nemožné. Hlavně že je tady pět parkovacích míst pro invalidy. Ty snad ani nikdo nevyužívá,“ stěžoval si obyvatel ulice Květoslav Polzer. Radnice se kvůli velkému množství stížností rozhodla jednat. 

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Praha – Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Starostové si polepší, někteří i o více než deset tisíc

Blanensko, Vyškovsko – Se zvědavostí nahlédnou v polovině února starostové a uvolnění místostarostové do svých výplatních pásek. Díky stoupající průměrné mzdě a také pozměněnému systému odměňování si totiž od ledna platově polepší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení