VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švýcárna měla původně sloužit jako struskové lázně

Adamov /HISTORIE OD PODLAHY/ – Lichtenštejnové měli se Švýcárnou u Adamova velké plány. Chtěli tam vybudovat železité lázně. Brzy ale svůj záměr přehodnotili a z budovy udělali zájezdní hostinec nejvyšší kvality. Od poloviny dvacátého století začal jeho pozvolný úpadek. Už se zdálo, že budova připomínající typickou alpskou chatu dočista zchátrá, ale před několika lety ji získal Základní článek Hnutí Brontosaurus Modrý kámen. Postupně se mu daří celému areálu vracet původní krásu a snad i význam. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

12.6.2016
SDÍLEJ:

Švýcárna u Adamova stojí od devatenáctého století. Původně to měly být struskové lázně.Foto: Milan Kylar, Martina Čížková, Robby Kubáň

Švýcárna se nachází v hlubokém Josefovském údolí, ve středu chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Poblíž je známá jeskyně Býčí skála a Stará huť. „Přesné datum vzniku budovy není známé. Našli jsme trámy, na kterých byl pravděpodobně letopočet 1800, ale nulou na konci si nejsme jistí, může to být i šestka nebo devítka. Důležitější je, že doložitelně stála v roce 1850," uvedl předseda článku Modrý kámen Robert Kubáň.

Z historie se toho příliš nedochovalo. „Lichtenštejnové vlastnili celý areál hutí. Víme, že zde chtěli zbudovat železité lázně, ve kterých by používali strusku z huti. Jak to mělo přesně fungovat, nevíme," řekl Ondřej Merta z Technického muzea v Brně. Podle Kubána byly lázně v provozu rok, ale nevyplácely se, takže je majitelé po roce zavřeli. „Místo nich budovu upravili na zájezdní hostinec, který se stal jedním z nejvyhlášenějších v okolí. Nocovala v něm i Marie Terezie," dodal. Hostinec fungoval ještě mnoho desítek let. Měl dokonce vlastní elektrárnu, která zásobovala elektřinou celé okolí.

V padesátých letech dvacátého století nechala tehdejší komunistická vláda Švýcárnu znárodnit. Prostory využila pro nápravný ústav, později sloužily jako lesní byty dělníků a nakonec tam vzniklo školicí centrum pionýrů. Celý objekt pomalu chátral. Nejhůře na tom byly střechy, kterými dovnitř zatékalo, a dřevo začalo hnít. Po roce 1989 přešla Švýcárna do Fondu dětí a mládeže. Její záchrana se však ještě nekonala.

Přišla až s rokem 2006, kdy ji zakoupil Základní článek Hnutí Brontosaurus Modrý kámen. Během následujících dvou let noví majitelé získali peníze ze soukromých zdrojů, objekt oddlužili a pustili se do oprav. „Kvůli penězům bylo potřeba zahájit co nejdříve provoz. Opravili jsme proto jen to nejnutnější s tím, že další úpravy budou probíhat postupně v následujících letech," vysvětlil Kubáň.

Za vynaložené úsilí byli odměněni titulem Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje za rok 2009. O pět let později obsadili třetí místo, ale zároveň získali speciální ocenění, čehož si Kubáň váží ještě více.

Areál Švýcárny tvoří čtyři větší a dvě menší budovy. Hlavní, v níž byly původní železité lázně, dnes slouží k ubytování hostů. Společně se seníkem jsou památkově chráněné. Právě seník je možná ještě starší. V něm jsou dílny starých řemesel nebo velký společenský sál. Zbývající dvě budovy tvoří sklady s kotelnou a kuželkárna. Kuželky se v ní však nehrají. Je to jen historický název.

Modrý kámen postupně areál rozšiřuje. „Nedávno jsme otevřeli lesní bar, za seníkem stavíme hospodářskou budovu a uvažujeme i o lesním minihotelu, kde by mohli lidé nouzově přespat za dobrovolný příspěvek," poznamenal Kubáň.

Ekologické volnočasové centrum Švýcárna nabízí řadu služeb. Pořádá programy zaměřené na rozvoj osobnosti, navštěvují ho školy, konají se v něm svatby a další akce. Je i dobrovolnickým centrem. „Bývám tu jednou až dvakrát týdně, pomáhám, s čím je třeba. Hrozně se mi líbí to místo a lidé v něm," řekla dobrovolnice Zuzana Škopová.

Autor: Martin Dlouhý

12.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Festival Překročme řeku. Ilustrační foto.

Letecký den pořádají v Kotvrdovicích. Festival s neckyádou oživí nábřeží Svitavy

Srážka se srnou. Ilustrační foto.

Srážek aut se zvěří je víc než loni. Výrazně

Blanenští jednali o novém silničním mostu na Staré Blansko s premiérem

Blansko, Boskovice – Setkání s hasiči, policisty, jednání na radnici, beseda v domově důchodců. Tak vypadala v kostce středeční návštěva premiéra Bohuslava Sobotky na Blanensku. Navštívil Blansko a Boskovice.

Chátrající stadion nabízí majitel obci za 9 milionů. Drnovičtí rozhodnou v září

Drnovice, Brno /FOTOGALERIE/ – Radek Drulák, Zdeněk Grygera nebo Róbert Kafka. Doby, kdy se na hřišti stadionu v Drnovicích na Vyškovsku za míčem proháněli nositelé známých jmen, kdy se klub dvakrát probojoval do finále Českého poháru a Poháru UEFA a kdy se o obřím kolosu mluvilo jako o drnovickém zázraku jsou ty tam. Současné vedení víc než dvoutisícových Drnovic stojí před prozaičtější otázkou. Koupit rozpadající se ruinu za několik milionů?

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení