VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olešničtí už desetiletí poznávají daleké Estonsko

Olešnice /PARTNERSKÁ MĚSTA/ – V roce 2002 mělo město Bystré, ležící v Pardubickém kraji, hostit návštěvníky z projektu venkovské spolupráce. Protože očekávali příjezd několika set hostů, požádali o pomoc obce sdružené do Svratecko-křetínského trojúhelníku. Mezi nimi je i Olešnice, jejíž zástupci se přihlásili. Starosta si poté vylosoval hosty z estonského Kilingi-Nõmme. A tak obě obce zahájily spolupráci, na kterou se zaměří dnešní díl seriálu Partnerská města.

4.11.2012
SDÍLEJ:

Město Olešnice se už deset let přátelí s estonským městem Kilingi-Nomme.Foto: Andrea Báčová

„Ubytování, které jsme hostům z Estonska před deseti lety poskytli, bylo základem nynější spolupráce," říká starosta Olešnice Zdeněk Peša. Slavnostní ceremoniál, při kterém by zástupci obou stran podepsali partnerskou smlouvu, ale nikdy neplánovali. „Prostě jsme se začali setkávat. Když pak v roce 2004 Estonsko i Česká republika vstoupily do Evropské unie, zahájili jsme spolupráci na jejích projektech," dodává.

Postiženi povodní

Vztahu pomáhá i aktivita estonské ambasády, která sídlí v Praze na Kampě. Kuriozitou je, že jak Olešnice, tak i ambasáda utrpěla kvůli povodním v roce 2002 těžké škody. Zaměstnanci ambasády poté pomáhali Olešnickým s překlady dokumentů a se sháněním kontaktů v Estonsku.

Město Olešnice se už deset let přátelí s estonským městem Kilingi-Nomme.Mladší lidé se zapojili do spolupráce v projektu „I já jsem mladým a aktivním Evropanem". Desáté výročí spolupráce oslavili tím, že v létě zorganizovali výměnný pobyt. Letos v půlce srpna byla estonská výprava v Olešnici. Navštívili Prahu, Brno i Boskovice. V Olešnici se mimo jiné podívali do modrotiskové dílny a k dobrovolným hasičům.

Česká výprava navštívila Estonsko o měsíc dříve, mezi sedmnáctým a dvaadvacátým červencem. „Jelo nás z Olešnice dvacet mladých lidí s doprovodem. Předpokladem pro účast je věk od osmnácti do třiceti let. Navíc jsme museli zvládat základní angličtinu a mít zájem o komunální politiku," vyjmenovává účastník výpravy Jan Novotný. Pobyt využili k získání nových informací. „Seznámili jsme se s politickým uspořádáním Estonska, navštívili městský i regionální úřad a dokonce i parlament v hlavním městě Tallinu. Podívali jsme se i do několika firem," shrnuje pobyt Novotný.

Mládež v akci

Projekt olešnické omladiny je součástí programu „Mládež v akci", který organizuje Evropská unie. „V minulosti jsem navštívil jiné projekty v zahraničí a chtěl jsem zorganizovat něco podobného i u nás. S panem starostou jsme se domluvili, že bychom mohli uspořádat projekt s naším partnerským městem," hovoří o začátku spolupráce Novotný.

Podle něj si dokázali, že jsou schopni spolupracovat na mezinárodní úrovni. „A taky jsem rád, že jsem mohl Estonsko poznat. Navíc pobyt stmelil olešnickou mládež," míní Novotný. Účastníci výpravy si také procvičili komunikaci v angličtině. „Estonštině se totiž rozumět vůbec nedá, je příbuzná s maďarštinou," dodává mladík.

Podle starosty si ze spolupráce hodně odnesou i vedení obou měst. „V Estonsku funguje obecní samospráva úplně jinak. Takže si předáváme zkušenosti," říká.

Jako překážku, která trochu omezuje spolupráci, vidí velkou vzdálenost. Mezi Olešnicí a Killingi-Nõmme leží jeden a půl tisíce kilometrů. „Navíc ze začátku, když jsme ještě nebyly členy unie, bylo nutné projíždět přes několik pasových kontrol. Bylo to únavné," uzavírá Peša.

Město Olešnice se už deset let přátelí s estonským městem Kilingi-Nomme.

ONDŘEJ EKL

Autor: Redakce

4.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
24

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žňová hlídka naháněla Suchý trenky. Křetínku rozčísly dračí lodě

Letovice, Vranová /REPORTÁŽ/ – Od hráze lemují silnici desítky zaparkovaných aut. Louka pod obcí Vranová je v sobotu dopoledne plná stanů, přístřešků a dek. Davy lidí. Hlášky moderátora z reprobeden se tříští o skály na druhém břehu přehrady a ozvěna je vrací zpět. Start. Hladinu přehrady Křetínky rozčeří mocné záběry pádel. Na dvousetmetrovou trať vyráží v další rozplavbě na dvě stě metrů dračí lodě.

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Jižní Morava - Nekvalitní voda a tisíce uhynulých ryb. To je bilance letošního léta v rybnících nejen na Brněnsku. Kromě extrémních veder a nedostatku vody bojovali rybáři se zamořením nádrží sinicemi.

Strážníkem? V osmnácti je brzy, varují velitelé

Blanensko, Vyškovsko - Doby, kdy se na jedno místo strážníka hlásilo čtyřicet lidí, jsou dávno pryč. Nyní máme dva měsíce vyvěšený inzerát a uchazečů je pět. Tak popisuje současnou situaci velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček. Už od příštího roku má jemu i jeho kolegům v celé České republice pomoci novela zákona, která mimo jiné snižuje minimální věk uchazečů z jedenadvaceti na osmnáct let.

AKTUALIZOVÁNO

Při srážce auta a dodávky u Ostrova se zranili tři lidé. Na místo letěl vrtulník

Ostrov u Macochy - Tři lidé se zranili při srážce dodávky a osobního auta na silnici z Ostrova u Macochy do Sloupu. Nehoda se stala kolem poledne na křižovatce s odbočkou na Holštejn. Jednoho ze zraněných přepravil do brněnské nemocnice vrtulník záchranářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení