VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesy ve Křtinách slouží studentům

Křtiny /TRADIČNÍ PODNIKY BLANENSKA/ – V lesích Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny už desítky let bádají učitelé i studenti z Mendelovy univerzity.

2.11.2011
SDÍLEJ:

Školní lesní podnik Masarykův les ve Křtinách - ilustrační foto.Foto: archiv ŠLP Křtiny

Přes deset tisíc hektarů půdy, na které rostou smrky, borovice, modříny, ale i buky nebo duby. To si většinou lidé představí, když se řekne Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Studenty lesnických fakult zase napadnou spojení jako je výukové pracoviště nebo cenný ekosystém. Tradiční podnik ve Křtinách má mnoho tváří. Funguje už bezmála devadesát let.

V roce 1923 podnik zřídila současná Mendelova univerzita v Brně ze školního statku v Adamově. O získání statku usiloval už tamní profesor hospodářské úpravy lesů Rudolf Haša, kterému se to nakonec s učitelským sborem podařilo. Statek zřídili především jako zařízení k plnění školních úkolů. Jako vedoucího správy zvolili profesora Josefa Opletala a později změnili jméno z Lesního statku Adamov na Školní statek Masarykův les.

Statek se stal dílnou, ve které působili vyhlášení lesničtí a dřevařští odborníci. Mezi nimi byli i Rudolf Haša, Ferdinand Miller nebo Antonín Dyk. Řídili práci na statku a zaváděli tam moderní technologie.

V době okupace sídlo přesunuli do Brna. Tehdy statku hrozilo, že jej zruší úplně, ale konec války pro něj znamenal záchranu. Provoz se vrátil do starých kolejí. Po přijetí nového vysokoškolského zákona na přelomu čtyřicátých a padesátých let statek přejmenovali na Školní lesní závod. Od té chvíle statek vedl ředitel závodu a jeho nadřízený, rektor vysoké školy.

Na konci šedesátých let přesunuli ústředí závodu z Brna do Křtin a statku dali nové jméno, Školní lesní podnik Křtiny. Stále však plnil svoje původní poslání a sloužil ke vzdělávání, vědě a výzkumu.

Po roce 1989 se v podniku soustředili na vznik materiální a technické základny pro studijní program dřevařství. Veškeré pozemky Školního lesního podniku od té doby vlastnila Vysoká škola zemědělská, později přejmenovaná na Mendelovu univerzitu.

Výukové pracoviště

V současnosti je Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny stále součástí Mendelovy univerzity, a jejím účelovým zařízením především pro lesnickou a dřevařskou fakultu.

„Poskytuje zázemí posluchačům školy i učitelům. Zároveň však slouží i široké veřejnosti, například jako místo pro rekreaci,“ vysvětluje zástupce ředitele podniku Pavel Mauer s tím, že neméně důležitá je i funkce správy univerzitního majetku.

Podle Mauera se bude výukové poslání podniku stále více posilovat. „Stěžejní funkcí je vytvářet území pro praktická cvičení a bádání. Jsou tu na to ideální podmínky. Podniku patří přes deset tisíc hektarů lesů, které jsou typické bohatou druhovou rozmanitostí a pestrostí životních podmínek,“ uvádí Mauer.

Pracoviště má podnik ve Křtinách, Adamově i v Olomučanech. Dnes v něm pracuje kolem dvou set zaměstnanců. „K tomu ještě najímáme externí spolupracovníky, například při těžbě dřeva,“ říká Mauer. V lesnictví a dřevařství vidí velkou budoucnost. „Tyto obory potřebujeme. Otázka využití dřeva na výrobky pro náš každodenní život je velice aktuální,“ dodává Mauer.


ŽANETA ONDROUŠKOVÁ

2.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V utkání jihomoravské divize prohráli fotbalisté FK Blansko s FSC Stará Říše 0:3.
11

V Blansku se odhalil nový favorit fotbalové divize. Stará Říše tam vyhrála 3:0

Ilustrační foto.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení