VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kunštát: z věže zvoní lidem tři zvony

Kunštát /KOSTELY NA BLANENSKU, FOTOGALERIE/ – V kunštátském kostele mají zajímavý oltářní obraz. Před více než dvaceti lety jej namaloval Milivoj Husák.

7.4.2010
SDÍLEJ:

Kostel sv. Stanislava v Kunštátě.Foto: DENÍK/Marie Hasoňová

Další díly seriálu Kostely na Blanensku najdete ZDE

Podle vnitřní výzdoby se nedá říct, že by byl kunštátský kostel barokní. Barokní výzdobu vystřídala modernější. Typická přezdobenost je tady nahrazena čistotou a jasným řádem.

O vzniku kostela se neví příliš mnoho. Jeho původ je však možné hledat již před rokem 1539. Původně se jednalo o pozdně gotickou stavbu. Roku 1687 prostějovští stavitelé Matyáš Klingseisen a Martin Kafka chrám přestavěli do barokní podoby. „To, že je kostel barokní, lze poznat dnes již jen podle architektury, ale veškeré vybavení je novější,“ potvrzuje kunštátský farář Tomáš Koumal.

Oltářní obraz pochází z roku 1989. Je to freska, znázorňující vzkříšeného Ježíše. Jejím autorem je Milivoj Husák, který dodnes žije v Lelekovicích u Brna. „Byl jsem u toho, když obraz maloval,“ vypráví Josef Chvíla z Kunštátu. „Malíř nejdřív nakreslil pětadvacet návrhů, z nichž si farníci jeden vybrali. Načrtnuté na zdi to měl poměrně rychle, ale nejvíc času mu zabralo dokončování. Seděl tady asi týden a pořád něco doplňoval, dolaďoval detaily,“ popisuje Chvíla.

Kostel v Kunštátu
Nedělní mše svaté: 8.00 a 11.00 hod.
Hlavní pouť: kolem 7. května
www.farnostkunstat.estranky.cz/

Obraz Ježíše Krista je poněkud provokativní, oproti tradičnímu zobrazování namaloval malíř Ježíše bez vousů, mladého. Svou otevřenou náručí stále volá lidi k sobě a nabízí jim svou milost. Ježíše obklopují čtyři živly – oheň, voda, vzduch a země. Mají znázorňovat skutečnost, že vzkříšený Ježíš vládne nade vším, je také vítězem nad smrtí. „Většina lidí obraz obdivuje, a přestože já sám se na něj dívám již několik let, doposud mi nezevšedněl,“ tvrdí Josef Chvíla.

Nejstarší zvon je z roku 1539

Dominantou sochařské výzdoby je socha patrona kostela sv. Stanislava. Pochází z r. 1954 a podle návrhu architekta Antonína Klimeše ji vyřezal Jaroslav Vaněk.

Ve věži kunštátského kostela vyzvánějí tři zvony. Nejstarší o průměru metr a deset centimetrů pochází z roku 1539, jak to dosvědčuje latinský nápis na jeho plášti. Druhý zvon o průměru metr a třicet centimetrů, datovaný rokem 1732 byl ulit Sigmundem Kerckerem v Brně. Historicky nejmladší je zvon s metrovým průměrem, který nemá žádnou signaturu. Dle provedení se můžeme domnívat, že pochází z konce 18. století. „Za války byly zvony zabaveny, ale do farnosti se nakonec vrátily,“ uvádí Chvíla.

Kolem kostela býval dříve hřbitov. Když byl zrušen, byly do chrámu umístěny některé náhrobky. Při vstupu do kostela na pravé straně vidíme pískovcový náhrobek Jana Černčiského z Kácova. Naproti němu ve zdi je zasazena mramorová náhrobní deska s nezřetelným erbem. Pravděpodobně pochází z 16. století. Ve zpovědní místnosti je dochován náhrobek Štěpána a Barbory Schmidtových z roku 1580. Nejzachovalejší a nejmladší náhrobní kámen pocházející z roku 1721 patří Karlu Benediktu z Lamberka.

Kunštátský kostel má velkou výhodu podlahového vytápění, tudíž se teplota uvnitř pohybuje celoročně kolem dvanácti a třinácti stupňů.

Vážení čtenáři, seriál Kostely na Blanensku najdete v tištěné podobě také každé úterý v Blanenském deníku.

MARIE HASOŇOVÁ

Autor: Marie Hasoňová

7.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, Karel Gott, nakonec nevystoupil.
22

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Ilustrační fotografie.

Jak bude vypadat ještě nenarozené dítě? Vědci pracují na ukazování budoucnosti

Novorozená miminka Blanenska 33. týdne 2017

Blanensko - Novorozená miminka 33. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Výpustek táhne. Jeskyni si už prohlédlo 200 tisíc turistů

Moravský kras /FOTOGALERIE/ - V jeskyni Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku byli v pátek krátce před polednem jako na trní. Před vchodem postával televizní štáb a pracovníci Správy jeskyní Moravského krasu. S taškou plnou knih a pamětním listem. Vyhlíželi návštěvníka s pořadovým číslem 200 tisíc. A ten k Výpustku přijel při zpáteční cestě z dovolené ze Slovenska do Mladé Boleslavi. „Mám velkou radost. Po cestě z dovolené jsme se stavili za tátou a vyrazili si na výlet. A teď takové překvapení. Kdysi jsem byl v Punkevních jeskyních, ale to už je dávno. Podzemí mě zajímá stejně jako bývalé vojenské objekty. Do Výpustku jsem se chystal už delší dobu,“ usmíval se Jaroslav Kaše.

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Křetínku o víkendu rozčeří dračí lodě

Letovice – Svaly napjaté k prasknutí. Ruce s pádly zabírají na plné obrátky. Ve svižném rytmu bubeníka. Na přídi štíhlé lodi se šklebí rozeklaná dračí hlava. Už po sedmé rozčeří hladinu Křetínky dračí lodě. V pátek při tréninku. Bitva o vítězství vypukne v sobotu před devátou hodinou ráno. Jediné, co ještě pořadatelům dělá starosti, je počasí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení