VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Král: Nová čistička je na prvním místě

Doubravice nad Svitavou /ROZHOVORY SE STAROSTY/ – V komunální politice v Doubravici se čtyřiačtyřicetiletý Pavel Král (ODS) pohybuje již druhé volební období.

23.2.2011
SDÍLEJ:

V komunální politice v Doubravici se čtyřiačtyřicetiletý Pavel Král (ODS) pohybuje již druhé volební období.Foto: DENÍK/Jan Charvát

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete

ZDE

Zatímco před čtyřmi lety se dostal jen do zastupitelstva, po říjnových volbách již usedl do křesla starosty. „Je to pro mě velká změna, ale zároveň i výzva svoji práci zvládnout a před lidmi z Doubravice obstát,“ řekl Král.

ODS neměla po volbách v Doubravici silnou pozici pro vyjednávání. V patnáctičlenném zastupitelstvu jste získali jen dva mandáty…
Výchozí pozici pro vyjednávání jsme po volbách moc dobrou neměli. Očekávali jsme větší podporu voličů. Povolební vyjednávání byla dlouhá a hodně o kompromisech. Názorově jsme se shodli s uskupením nezávislých kandidátů Mladí Doubravice, které získalo také dva mandáty. Dohodli jsme se rovněž s ČSSD a se SNK – Sdružení levicových kandidátů. Koaliční smlouvu jsme ale nepodepisovali.

Dříve jste pracoval v jiném oboru. Je pro vás nástup na pozici doubravického starosty velkou změnou?
Změna je to pro mě velká. Hlavně co se týká času. Po této stránce je práce starosty náročnější než moje předchozí zaměstnání. Ale to mi nevadí. Člověk musí řešit situace v několika různých oborech, to je pro mě novinka. Musím se ještě hodně učit. (úsměv)

Je to pro vás výzva?
Obstát před lidmi v Doubravici jako starosta určitě výzvou je. Jestli se mi to povede, zhodnotí voliči za čtyři roky.

Co je teď pro Doubravici na prvním místě?
Bezesporu je to stavba čistírny odpadních vod a kanalizace, se kterou souvisí několik dalších investičních akcí. Čistírnu odpadních vod stavíme společně s obcí Újezd u Boskovic. Tento projekt rozjelo již předchozí vedení Doubravice. Ve Státním fondu životního prostředí už máme připravenu dotaci, která má pokrýt více než sedmdesát procent nákladů. V současnosti skončilo první kolo výběrového řízení na dodavatele stavby. Teď odstartovalo druhé, jež skončí 10. března. První termín, kdy by se měla podepsat smlouva a uvolnit dotace, je 2. května letošního roku. Když vše dobře půjde, mohlo by se již letos na přelomu června a července začít stavět.

Kolik bude stavba čistírny odpadních vod a kanalizace stát?
V tuto chvíli se to nedá přesně říct, celkovou částku ještě upřesní druhé výběrové kolo na dodavatele stavby. Ale v rozpočtu pro Doubravici a Újezd se počítá s částkou zhruba sto osmdesát milionů korun.

Jak moc tato investice zatíží samotnou Doubravici?
Musíme to řešit úvěrem na zhruba třiadvacet milionů, který se bude splácet patnáct let. Výše úvěru a splátek se však ještě může změnit na základě ceny, která se stanoví ve výběrovém řízení. Úvěr je to sice velký, ale dosud Doubravice žádný neměla. Takže jsme schopni ho splácet.

Zmínil jste, že na stavbu čističky navážou další investiční akce…
V areálu čističky bychom chtěli časem postavit sběrný dvůr. Samozřejmě s pomocí dotací. Nechceme ho uprostřed obce. Čistička bude na okraji Doubravice, takže by to bylo ideální místo. V současnosti svážíme část velkoobjemového odpadu dvakrát ročně do přistavených kontejnerů. Když postavíme sběrný dvůr, můžeme lidem tuto službu nabídnout okamžitě a odpad odvážet postupně. Stavět by se však mělo nejdřív v roce 2013. Ve stejném termínu je na etapy naplánována také oprava rozvodných elektrických sítí v obci.

Zkuste přiblížit další projekty, na kterých chcete v následujících letech v Doubravici pracovat…
Pracuje se na přeložce splavu na řece Svitavě. Těsně před splavem se koryto řeky lomí do devadesáti stupňů. Koryto řeky chceme napřímit, protože v minulosti zde při velké vodě byly problémy. Navíc by se v tomto místě měly v budoucnu postavit protipovodňové hrázky.

Další protipovodňová opatření nechystáte?
Dříve byly v Doubravici problémy s velkou vodou v okolí dvou potoků. Nešůrky a Klemovského potoka. Tam by se měly udělat poldry. S majiteli pozemků jednáme. Obec se tento záměr snaží prosadit v rámci pozemkových úprav. Pracovníci Lesů České republiky by letos v dubnu měli také Klemovský potok pořádně vyčistit. Je už hodně zanesený.

Připravujete nějaké změny v územním plánu?
Předpokládám, že do konce roku územní plán vyřešíme a odsouhlasí ho zastupitelstvo. Nějaké zásadní změny v něm nejsou. Rozšíříme stavební plochu v Klemově a v Doubravici. Zůstává v něm také přeložka silnice z Boskovic do Blanska.

O stavbu rodinných domků v Doubravici byl ještě nedávno velký zájem…
To ano. Obec však už nyní nemá žádné stavební pozemky. Stavění v Doubravici je tak o to složitější. Kdyby obec vlastnila stavební pozemky, mohla by je zasíťovat a zájemcům prodat. Bylo by to pro ně jednodušší. Takto musejí jednat se soukromými majiteli pozemků.

Jste také ve svazku obcí Svitava…
S tímto svazkem plánujeme menší projekt. Žádáme o dotaci z výzvy MAS Boskovicko plus na zlepšení dopravního značení. Chceme do ulic koupit dvě zrcadla a také udělat zpomalovací retardér u dětského hřiště. Tam máme neustále problémy s rychlou jízdou některých řidičů.

Na doubravickém náměstí stojí socha svatého Šebestiána z roku 1713, která je v dost špatném stavu…
Určitě ji necháme opravit. Letos připravíme podklady a zažádáme o dotace.

V tiskové zprávě doubravické ODS jsem nedávno četl, že chcete zlepšit komunikaci s občany v obci. Jak?
Myslím si, že radnice by měla dávat místním více informací a také s nimi lépe komunikovat. To se týká i našich webových stránek a zpravodajů, které vylepšíme.

Co se podle vás předchozímu vedení povedlo a co ne?
Minulé vedení podle mého nevedlo Doubravici špatně. Na druhou stranu si myslím, že komunikace s lidmi mohla být lepší. Nějaké velké výhrady na adresu minulého vedení ale nemám.

Když bychom se přenesli v čase o čtyři roky dopředu. Kdy byste z radnice odcházel s pocitem dobře vykonané práce?
Určitě v případě, pokud se nám podaří úspěšně zvládnout stavbu čističky s kanalizací. A také financování této akce. Ta je totiž pro Doubravici v tuto chvíli nejdůležitější.

Pavel Král
- 44 let, ženatý, 2 děti
- SOU Adamov s maturitou, obor mechanik – seřizovač
- pracoval v Adamovských strojírnách jako seřizovač na CNC strojích, později jako vedoucí lakovny, zástupce výrobního ředitele a vedoucí výroby ve firmě Adast Systems, poté vedoucí provozu lakovny firma Benč
- od 2006 v zastupi­telstvu Doubravice a předseda kontrolního výboru (ODS), 2010 starosta Doubravice

Autor: Jan Charvát

23.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Monika Smetanová už šest let dohlíží na volby jako členka okrskové volební komise.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Ilustrační foto.

Cesta do Brna bez zdržení v koloně? Cestující mohou vyměnit autobus 301 za vlak

AKTUALIZOVÁNO

Zdrogovaný muž chtěl vyhodit benzínku do vzduchu. Pak boural v koloně

Blanensko /FOTO/ – Šok zažila v neděli odpoledne obsluha čerpací stanice v Černé Hoře na Blanensku. Starší muž si tam do kanystrů natankoval benzín a koupil zapalovače. „Všechno to tady zapálím a vyhodím do povětří,“ oznámil pak podle policistů pracovníkům benzínky. Měl prý vztek na policisty, se kterými měl nedávno konflikt.

Okresní derby skončilo podobně jako loni. V souboji s Boskovicemi uspělo Ráječko

Boskovice – Fotbalisté Olympie Ráječko splnili v Boskovicích roli favorita, ovšem s pojistkou až v poslední minutě.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení