VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdysi vyhořel. Nyní černohorský zámek obývají senioři

Černá Hora /HISTORIE OD PODLAHY/ – Zámek v Černé Hoře, který byl původně postaven jako hrad, leží severně od obce. Jeho areál tvoří dvě části – předzámčí a vlastní zámek, který má téměř obdélníkový půdorys. Vévodí mu čtyřpatrová hranolová schodišťová věž s nízkou střechou. Deník Rovnost památce věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

11.12.2016
SDÍLEJ:

Zámek v Černé Hoře. Foto: Archiv domova pro seniory

„Pojmenování hradu a později dle něj i osady samé je odvozeno od černého zbarvení tamějších lesnatých vrchů," píše Josef Pilnáček v knize Paměti Černé Hory.

První historická zmínka o městysi Černá Hora, a tedy i o hradu, pochází roku 1279. Dřívější zprávy se nedochovaly.

Dá se však předpokládat, že hrad i městys už existovaly. „Z let 1000 až 1200 se dochovalo dostatek památek a zpráv o blízkém Bořitově. Směle tak můžeme tvrdit, že Černá Hora, která leží v blízkosti Bořitova, také již v těchto dobách stávala, byť o tom nemáme přímé historické zprávy," píše Pilnáček.

Ve třináctém století byl majitelem hradu Matouš z Černé Hory. Pocházel z velkého a zámožného rodu, kterému patřily i ostatní zámky v okolí. Počátkem čtrnáctého století získal Černou Horu i hrad rod pánů z Boskovic. Právě ti se nejvíce podepsali na podobě hradu. Ten byl v roce 1567 pod jejich vedením přestavěn na zámek. Tehdejší majitel Albrecht Černohorský z Boskovic k němu nechal přistavit renesanční předhradí a vlastní jádro přestavěl na renesanční zámek. Opravy trvaly několik let.

V roce 1597 vymřela mužská větev rodu Boskoviců. Černohorské panství získali sňatkem Lichtenštejnové. „Převzetí Černé Hory a ostatních, dříve boskovických statků, bylo spojeno s obtížemi, protože různé strany si činily na dědictví nárok," přibližuje Pilnáček.Podoba zámku v Černé Hoře kolem roku 1820.

Roku 1724 zámek vyhořel a zůstal dlouho v troskách. Část byla barokně přestavena v roce 1830, část však zůstala pod provizorním zastřešením až do roku 1859, kdy panství získal rod Friesů. Na opravy zámku Friesové povolali vídeňského architekta Theofila Hansena, který odstranil barokní přestavby. Zámek dostal pseudorenesanční podobu a obě jeho části byly opět slohově sjednoceny. Současně byl upraven i vrch Paseka. Byly na něm vybudovány vycházkové pěšiny, upraveny přístupové cesty, vysázena stromořadí a některé exotické dřeviny.

V roce 1945 získal zámek stát. O pět let později v něm zřídil domov důchodců. Nejdříve jen v hlavní budově. V sedmdesátých letech byl však rozšířen o přední budovy zámku. Tehdy v něm mohlo žít až tři sta dva lidí. Mezi lety 1994 a 2000 byl domov důchodců zrekonstruován. Venkovní i vnitřní prostory prošly proměnou, která stála bezmála padesát miliónů korun. Aby se domov stal komfortnějším, snížil se počet lůžek na současných sto padesát pět.

V zámku se pro ubytované seniory konají různé akce. Tou poslední bylo rozsvěcení vánočního stromku na nádvoří. „Kromě rozsvěcení pořádáme v prosinci i mikulášskou nadílku či vánoční koncert. Pro naše klienty také pravidelně organizujeme taneční terapii nebo canisterapii. Často zde míváme různé hudební produkce," popsala aktivity ředitelka Domova pro seniory Věra Veselá.

Spojení historické budovy a domova důchodců se líbí i Janě Kořenové z Brna, která právě vybírá domov pro svou maminku. „Jsem nyní v situaci, kdy s maminkou hledáme vhodné místo, kde by se jí líbilo. Zvažujeme i domov pro seniory v Černé Hoře. Má moc pěkné prostory a hlavně okolí. Maminka vtipkuje, že jí pak budeme muset říkal královno, když bude žít na zámku. Nicméně pro nás z Brna je to už docela daleko. Ráda bych ji měla blíž. Tak uvidíme, jak se nakonec rozhodneme," řekla Kořenová.

MARKÉTA PULDOVÁ

Autor: Redakce

11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z vraždy ve vlaku viní kriminalisté 39letého střelce. Je ve vazbě

Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Sloup

Nový parkovací dům pro tři sta aut vyroste v Adamově

Adamov, Vyškov – Auta nahusto zaparkovaná v zatáčce a na trávě vedle silnice. To je téměř každodenní obrázek v ulici Sadová v Adamově na Blanensku. „Policie tam má hlavně přes den žně, v noci to tak nehlídají. Zaparkovat je téměř nemožné. Hlavně že je tady pět parkovacích míst pro invalidy. Ty snad ani nikdo nevyužívá,“ stěžoval si obyvatel ulice Květoslav Polzer. Radnice se kvůli velkému množství stížností rozhodla jednat. 

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Praha – Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Starostové si polepší, někteří i o více než deset tisíc

Blanensko, Vyškovsko – Se zvědavostí nahlédnou v polovině února starostové a uvolnění místostarostové do svých výplatních pásek. Díky stoupající průměrné mzdě a také pozměněnému systému odměňování si totiž od ledna platově polepší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení