VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karl von Reichenbach objevil parafín, proslavil litinu a miloval Moravský kras

Blansko – Chemik, metalurg, geolog. Průkopník speleologie a vynálezce. Úspěšný průmyslník, který se zasloužil o rozvoj Salmových podniků. Zejména železáren. Záběr Karla Ludwiga von Reichenbacha byl impozantní. Bezmála dvacet let jeho života je spojeno s Blanskem a okolím.

1.4.2017
SDÍLEJ:

Karl Ludwig von Reichenbach vynikal v řadě přírodních oborech. Byl také velmi úspěšný podnikatel.Foto: Internet

Reichenbach studoval na univerzitě v Tübingenu, kde získal titul doktora filozofie. V mládí se zajímal o politiku. Postupně ho však pohltil svět přírodních věd.

Stal se odborníkem v oboru hutnictví. „V chemické laboratoři ve Vídni se setkal s Hugem Františkem starohrabětem ze Salm Reifferscheidu. Ten ho později pozval do Blanska,“ uvedl galerista Pavel Svoboda, který se zabývá historií Blanska.

OSUDOVÉ SETKÁNÍ

Psal se rok 1818 a bylo to osudové setkání. O tři roky později přijel Reichenbach do Blanska podruhé. Začal pracovat v železárnách, které patřily právě šlechtickému rodu Salmů. „Starohrabě Salm ho jmenoval ředitelem všech železářských zařízení na blanenském a rájeckém panství,“ upřesnil Svoboda.

Kdo byl Karl Ludwig von Reichenbach
• Narodil se 12. února 1788 ve Stuttgartu a zemřel 19. ledna 1869 v Lipsku
• Jeho doménou byly přírodní vědy. Proslavil se jako chemik, metalurg a vynálezce
• V roce 1833 stál u objevu parafínu. S jeho jménem jsou spojeny i objevy pittakalu nebo naftalenu.
• V Muzeu Blanenska je mu věnována expozice v kulisách chemické laboratoře

Reichenbach v železárnách zavedl výrobu umělecké litiny, podílel se na startu produkce parních strojů. Pod jeho vedením dosáhly blanenské železárny světové úrovně. V roce 1831 ustanovil starohrabě Salm Karla z Reichenbachu ředitelem svých veškerých panství. Z ambiciózního, chudého vědce se vlastní pílí stal podnikatel, správce významného panství, dborník a zámožný člověk. A také vynálezce.

V roce 1833 v blanenské laboratoři izoloval z dehtu z bukového dřeva zvláštní směs vyšších nasycených alifatických uhlovodíků (alkanů). Nazval ji prostě. Parafín. Ten se dodnes používá jako základ svíček, ale i v lázeňství, v kosmetice, k impregnaci dřeva nebo k výrobě krémů a vosků.

Reichenbach stál i za vynálezem pittakalu, prvním na světě uměle připraveným barvivem, které se v Blansku začalo vyrábět jako náhrada za dovážené indigo. „Tím předešel téměř o pětadvacet let podobný Perkinův objev v Anglii,“ napsal chemik Adolf Gustav Pokorný.

Reichenbach tíhl i ke geologii a v roce 1833 vytvořil takzvanou barevnou geologickou mapu okolí Blanska. Ta je dodnes nejstarší známou mapou tohoto zaměření na Moravě. V mineralogii je jeho jméno spjato s objevem lounských kamenů, později nazývaných olomučanské koblížky. Ve třicátých letech 19. století nechal vybudovat cukrovar v Rájci-Jestřebí, který byl největší a nejmodernější v Evropě.

TRAGÉDIE V RODINĚ

Na vrcholu kariéry zažil tragické okamžiky. V roce 1835 mu zemřela těžce nemocná manželka a na tyfus dcera Ottana. V březnu 1836 zemřel ve Vídni jeho mecenáš a přítel starohrabě Salm. V roce 1840 se po neshodách s rodinou Salmů Reichenbach stěhuje do Vídně. Tam se začal věnovat zkoumání vyšší nervové činnosti člověka. Zemřel v Lipsku 19. ledna 1869 zcela opuštěn.

Osobnost Karla z Reichenbachu připomíná expozice v prostorách Muzea Blanenska. Je umístěná ve sklepních prostorách s kulisami laboratoře. „Expozice přibližuje nejen Reichenbachovy objevy. Prováděl i výzkumy a měření v tehdejším Moravském Švýcarsku a je autorem geologické mapy blanenského okolí ze třicátých let 19. století,“ uvedl zaměstnanec Muzea Blanenska Milan Koudelka.

Autor: Jan Charvát, Redakce

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z vraždy ve vlaku viní kriminalisté 39letého střelce. Je ve vazbě

Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Sloup

Nový parkovací dům pro tři sta aut vyroste v Adamově

Adamov, Vyškov – Auta nahusto zaparkovaná v zatáčce a na trávě vedle silnice. To je téměř každodenní obrázek v ulici Sadová v Adamově na Blanensku. „Policie tam má hlavně přes den žně, v noci to tak nehlídají. Zaparkovat je téměř nemožné. Hlavně že je tady pět parkovacích míst pro invalidy. Ty snad ani nikdo nevyužívá,“ stěžoval si obyvatel ulice Květoslav Polzer. Radnice se kvůli velkému množství stížností rozhodla jednat. 

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Praha – Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Starostové si polepší, někteří i o více než deset tisíc

Blanensko, Vyškovsko – Se zvědavostí nahlédnou v polovině února starostové a uvolnění místostarostové do svých výplatních pásek. Díky stoupající průměrné mzdě a také pozměněnému systému odměňování si totiž od ledna platově polepší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení