VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanenští železáři odlévali i plastiky tanků

Blansko /PO STOPÁCH BLANENSKÉ LITINY/ – V dnešním díle seriálu Blanenského deníku Rovnost, Po stopách blanenské litiny, se poprvé zaměříme na malou plastiku. Tou je plastika tanku LT-34 od vynikajícího moravského sochaře Rudolfa Hlavici, jenž krátce pracoval v uměleckém ateliéru blanenských železáren.

27.7.2011
SDÍLEJ:

V roce 1927 se blanenské železárny staly součástí velkého strojírenského koncernu Českomoravská Kolben-Daněk a.s. (ČKD). V tomto podniku se tehdy vyráběly zbraně a od roku 1933 i tanky. Foto: archiv Muzea Blansko

V roce 1927 se blanenské železárny staly součástí velkého strojírenského koncernu Českomoravská Kolben-Daněk a.s. (ČKD). V tomto podniku se tehdy vyráběly zbraně a od roku 1933 i tanky. Ty měly nahradit dříve používané francouzské tanky Renault. Právě v roce 1933 nastupují do ateliéru blanenských železáren dva mladí umělci. Prvním z nich byl Antonín Šamla a druhý byl Rudolf Hlavica, jenž dostal od vedení železáren za úkol vytvořit zmenšenou kopii tanku LT-34.

Rudolf Hlavica (1897–1971) byl předním prvorepublikovým sochařem. Narodil se ve Vsetíně a pocházel z umělecké rodiny. Otec byl řezbářem a bratr František velice známým malířem, jenž portrétoval prezidenta Masaryka. Další Hlavicům bratr Emil byl taktéž výborným sochařem. Život Rudolfa Hlavici se v první polovině 20. století ubíral velmi dobrodružným směrem.

Nejdříve se vyučil řezbářem u svého otce stejně jako bratři František a Emil. Zde pracoval až do jara roku 1917, kdy musel narukovat na vojnu. V srpnu 1917 padl na Soči do zajetí a stal se italským legionářem. V Itálii v Padově se setkal na vojenské přehlídce s Masarykem, Benešem a Štefánikem, které později zpodobnil do bust.

O Vánocích roku 1918 se vrátil zpět domů a ještě se zapojil do bojů o Slovensko. Po návratu založil s bratrem Emilem ve Vsetíně firmu na výrobu dřevěných hraček. Rudolf s Emilem doufali, že jim otec František přepustí řezbářskou dílnu, kterou chtěli vylepšit, avšak otec s jejich záměrem nesouhlasil.

Možná i proto se v roce 1923 rozhodl Rudolf Hlavica odejít do Užhorodu, kde strávil jeden rok jako řezbář v tamní továrně na nábytek. Po návratu domů do Vsetína opět pracoval u otce v řezbářské dílně. V roce 1926 zamířil do Prahy, kde získal místo u firmy Stöhrs továrny na nábytek a dekorační předměty. Zároveň se v Praze přihlásil ke studiu na Všeobecné škole uměleckých řemesel, kterou dokončil v roce 1929.

Hlavicova plastika

V letech 1929 až 1932 absolvoval Hlavica Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor modelování a řezbářství pod vedením profesora Štěpána Zálešáka. Mezi jeho nejznámější díla můžeme zařadit plastiku ženského aktu v životní velikosti ve stylu pozdního art deco nazvanou Elektra nebo Ex oriente lux, lidově přezdívanou Světluška, která dnes stojí v Přerově. Za zmínku také stojí nadživotní busta generála Štefánika, která se nachází Záriečí u Púchova.

Rudolf Hlavica pracoval v Blansku pouze jeden rok, posléze odešel do Brna. Avšak i za tu krátkou dobu stačil navrhnout a vytvořit spoustu děl, jako byly plakety, plastiky, vázy či vodotrysky. Právě tank LT-34 byl jedním z těchto povedených výrobků. Litinová plastika tanku totiž sloužila jako reprezentativní dar Českomoravské Kolben-Daněk pro potencionální zákazníky.

Zatímco originální tank vážil sedm a půl tuny a měřil více jak čtyři a půl metru, Hlavicova zmenšená kopie bojového stroje váží necelých devatenáct kilo a měří třiatřicet centimetrů.

Kolik kusů těchto litinových plastik blanenští železáři odlili, se přesně neví. Ale je více než pravděpodobné, že to bylo pouze pár kusů. Jeden z nich se nachází v expozici blanenského muzea.

Tanky LT-34 vyrábělo ČKD až do roku 1936. Po obsazení českého ohraničí Němci roku 1938 nabídla československá armáda všechny tanky k prodeji, avšak nenašla žádného kupce. Po okupaci Čech a Moravy a vzniku Slovenského státu zůstalo v protektorátu třiadvacet kusů a na Slovensku sedmadvacet kusů těchto tanků. Němci neměli o tyto zastaralé stroje zájem, a tak je sešrotovali. Na Slovensku je však armáda používala až do roku 1944, kdy se tyto tanky zapojily do bojů ve Slovenském národním povstání.

JINDŘICH ČELADÍN
Autor pracuje v Muzeu Blansko

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda, ilustrační foto.

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Ilustrační foto.

Rok zuřící spor. Výstavbu nového domu brzdí odvolání, byty kvůli tomu zdraží

AKTUALIZOVÁNO

Paraglidista zemřel při pádu na pole. Záchranáři ho oživovali marně

Moravský Žižkov – Ačkoliv téměř čisté nebe nad Břeclavskem ve středu ozařovalo slunce, let pro jednoho z účastníků tamního evropského šampionátu v motorovém paraglidingu skončil smrtí. Prestižní akci konanou na letišti v Břeclavi poznamenala tragická nehoda.

Rekordní trénink kaskadérů v Brně: hoření holé kůže i pády z dvaceti metrů

Brno /VIDEO/ - Dva nové české rekordy padly o víkendu v Brně. O jejich překonání se postarali filmoví kaskadéři, kteří ve městě trénovali hoření na holé kůži a pády z výšky.

Zraněného policistu, který se vyboural s hybridním BMW, propustili z nemocnice

Brno - Do domácí péče již lékaři propustili policistu, který utrpěl vážná zranění při nehodě luxusního policejního auta. Jako spolujezdce přitom vezl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše. Pro Deník Rovnost to ve středu potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Sportovní auto sjelo s osádkou do příkopu letos v květnu v brněnských Chrlicích.

Tragické prázdniny. Na silnicích zemřelo už 17 lidí, může za to vedro i opravy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Auto slisované projíždějícím vlakem nebo rozmlácená auta v příkopě. I takové jsou výsledky tragických dopravních nehod, při nichž umírali lidé. Počet mrtvých od začátku prázdnin na jihomoravských silnicích je už teď vyšší než v předchozích letech za celé léto. Při nehodách zemřelo od začátku července na jižní Moravě sedmnáct lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení