VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanenští železáři odlévali i plastiky tanků

Blansko /PO STOPÁCH BLANENSKÉ LITINY/ – V dnešním díle seriálu Blanenského deníku Rovnost, Po stopách blanenské litiny, se poprvé zaměříme na malou plastiku. Tou je plastika tanku LT-34 od vynikajícího moravského sochaře Rudolfa Hlavici, jenž krátce pracoval v uměleckém ateliéru blanenských železáren.

27.7.2011
SDÍLEJ:

V roce 1927 se blanenské železárny staly součástí velkého strojírenského koncernu Českomoravská Kolben-Daněk a.s. (ČKD). V tomto podniku se tehdy vyráběly zbraně a od roku 1933 i tanky. Foto: archiv Muzea Blansko

V roce 1927 se blanenské železárny staly součástí velkého strojírenského koncernu Českomoravská Kolben-Daněk a.s. (ČKD). V tomto podniku se tehdy vyráběly zbraně a od roku 1933 i tanky. Ty měly nahradit dříve používané francouzské tanky Renault. Právě v roce 1933 nastupují do ateliéru blanenských železáren dva mladí umělci. Prvním z nich byl Antonín Šamla a druhý byl Rudolf Hlavica, jenž dostal od vedení železáren za úkol vytvořit zmenšenou kopii tanku LT-34.

Rudolf Hlavica (1897–1971) byl předním prvorepublikovým sochařem. Narodil se ve Vsetíně a pocházel z umělecké rodiny. Otec byl řezbářem a bratr František velice známým malířem, jenž portrétoval prezidenta Masaryka. Další Hlavicům bratr Emil byl taktéž výborným sochařem. Život Rudolfa Hlavici se v první polovině 20. století ubíral velmi dobrodružným směrem.

Nejdříve se vyučil řezbářem u svého otce stejně jako bratři František a Emil. Zde pracoval až do jara roku 1917, kdy musel narukovat na vojnu. V srpnu 1917 padl na Soči do zajetí a stal se italským legionářem. V Itálii v Padově se setkal na vojenské přehlídce s Masarykem, Benešem a Štefánikem, které později zpodobnil do bust.

O Vánocích roku 1918 se vrátil zpět domů a ještě se zapojil do bojů o Slovensko. Po návratu založil s bratrem Emilem ve Vsetíně firmu na výrobu dřevěných hraček. Rudolf s Emilem doufali, že jim otec František přepustí řezbářskou dílnu, kterou chtěli vylepšit, avšak otec s jejich záměrem nesouhlasil.

Možná i proto se v roce 1923 rozhodl Rudolf Hlavica odejít do Užhorodu, kde strávil jeden rok jako řezbář v tamní továrně na nábytek. Po návratu domů do Vsetína opět pracoval u otce v řezbářské dílně. V roce 1926 zamířil do Prahy, kde získal místo u firmy Stöhrs továrny na nábytek a dekorační předměty. Zároveň se v Praze přihlásil ke studiu na Všeobecné škole uměleckých řemesel, kterou dokončil v roce 1929.

Hlavicova plastika

V letech 1929 až 1932 absolvoval Hlavica Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor modelování a řezbářství pod vedením profesora Štěpána Zálešáka. Mezi jeho nejznámější díla můžeme zařadit plastiku ženského aktu v životní velikosti ve stylu pozdního art deco nazvanou Elektra nebo Ex oriente lux, lidově přezdívanou Světluška, která dnes stojí v Přerově. Za zmínku také stojí nadživotní busta generála Štefánika, která se nachází Záriečí u Púchova.

Rudolf Hlavica pracoval v Blansku pouze jeden rok, posléze odešel do Brna. Avšak i za tu krátkou dobu stačil navrhnout a vytvořit spoustu děl, jako byly plakety, plastiky, vázy či vodotrysky. Právě tank LT-34 byl jedním z těchto povedených výrobků. Litinová plastika tanku totiž sloužila jako reprezentativní dar Českomoravské Kolben-Daněk pro potencionální zákazníky.

Zatímco originální tank vážil sedm a půl tuny a měřil více jak čtyři a půl metru, Hlavicova zmenšená kopie bojového stroje váží necelých devatenáct kilo a měří třiatřicet centimetrů.

Kolik kusů těchto litinových plastik blanenští železáři odlili, se přesně neví. Ale je více než pravděpodobné, že to bylo pouze pár kusů. Jeden z nich se nachází v expozici blanenského muzea.

Tanky LT-34 vyrábělo ČKD až do roku 1936. Po obsazení českého ohraničí Němci roku 1938 nabídla československá armáda všechny tanky k prodeji, avšak nenašla žádného kupce. Po okupaci Čech a Moravy a vzniku Slovenského státu zůstalo v protektorátu třiadvacet kusů a na Slovensku sedmadvacet kusů těchto tanků. Němci neměli o tyto zastaralé stroje zájem, a tak je sešrotovali. Na Slovensku je však armáda používala až do roku 1944, kdy se tyto tanky zapojily do bojů ve Slovenském národním povstání.

JINDŘICH ČELADÍN
Autor pracuje v Muzeu Blansko

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Monika Smetanová už šest let dohlíží na volby jako členka okrskové volební komise.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Ilustrační foto.

Cesta do Brna bez zdržení v koloně? Cestující mohou vyměnit autobus 301 za vlak

AKTUALIZOVÁNO

Zdrogovaný muž chtěl vyhodit benzínku do vzduchu. Pak boural v koloně

Blanensko /FOTO/ – Šok zažila v neděli odpoledne obsluha čerpací stanice v Černé Hoře na Blanensku. Starší muž si tam do kanystrů natankoval benzín a koupil zapalovače. „Všechno to tady zapálím a vyhodím do povětří,“ oznámil pak podle policistů pracovníkům benzínky. Měl prý vztek na policisty, se kterými měl nedávno konflikt.

Okresní derby skončilo podobně jako loni. V souboji s Boskovicemi uspělo Ráječko

Boskovice – Fotbalisté Olympie Ráječko splnili v Boskovicích roli favorita, ovšem s pojistkou až v poslední minutě.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení