VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O krádeži a návratu sošek ze Světelského oltáře

ADAMOV - Světelský oltář má v poslední době velkou publicitu. V letech 1966 až 1973 jsem byl duchovním správcem v Adamově, a tak bych si dovolil napsat několik zážitků z té doby.

31.10.2007
SDÍLEJ:

Světelský oltářFoto: Deník/Leona Paroulková

V době 1. republiky vydal tehdejší adamovský pan farář Jakub Rozmahel brožurku s názvem: Světelský oltář. Z ní jsem čerpal při výkladu návštěvníkům kostela. Za mého působení historik Ivo Hlobil vydal representativní knihu o Světelském oltáři.


Koncem 60. a začátkem 70. let přicházeli milovníci umění většinou ze zahraničí. Větší zájem vzbudilo odcizení dvou dolních sošek, představujících církevního učitele a poustevníka či mnicha. Bylo to ráno 7. dubna 1970, kdy, jako obvykle po mši svaté, jsem chvíli ještě zůstal klečet na klekátku za lavicemi a tu můj pohled zaměřil k oltáři. Nechtěl jsem věřit svým očím. Dvě prázdná místa. Co se stalo? Nejdříve jsem prohledával všechna zákoutí a nic. Pak jsem si povšimnul, jak dřevěná přepážka je vyháknutá. Hlavní vchod býval otevřený, aby se lidé mohli v předsíni kostela zastavit a pomodlit se, případně si chrám prohlédnout.


Celou záležitost jsem oznámil na obvodním oddělení Veřejné bezpečnosti, které tehdy sídlilo v Adamově. Možná, že by se našel příslušný zápis v archivu bezpečnosti. Případu se ujala bezpečnost v Blansku a později Odbor vyšetřování Veřejné bezpečnosti v Praze. Krádež byla kvalifikována jako trestný čin rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. V té době krádež v kostele byla něco mimořádného. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku převyšující 100.000 Kč. Podle památkářů, kteří byli také informováni, byla soška církevního učitele původní, druhá pozdějšího data.

Soud probíhal v Praze, tuším v Bartolomějské ulici. Jako svědek jsem měl možnost se setkat i s těmi, kteří byli označeni jako viníci.Nebylo to příjemné. Podle tehdejšího jednání byli dva: starší, který vše prohlédl a připravil, mladší vše provedl. Padla tehdy i jejich křestní jména i rok narození. Ale neuvádím tyto podrobnosti. Provinilci byli dopadeni, ale sošky se nenašly.


Byly již za hranicemi a dostaly se do Kolína nad Rýnem, kde byly přihlášeny do veřejné aukce. Před samou aukcí byly rozeslány dražební ceníky zájemcům a muzeím. Tak se ceník dostal i do bavorského muzea v Mnichově. Tam hned poznali, že se jedná o sošky z adamovského oltáře. Obrátil se do Brna na dr. Kutala s dotazem, zda nám byly sošky odcizeny. Mohlo se jednat i o falsifikát. Celé věci se ujal dr. Plichta, právník Krajského památkového střediska v Brně. Telegraficky se obrátil do Mnichova – vše spěchalo. Kdyby proběhla veřejná aukce, byl by kupující zájemce pravoplatným majitelem.

Sošky byly zavčas staženy z aukce a uloženy, tuším v církevním muzeu v Kolíně nad Rýnem.
Na naši žádost bylo přislíbeno, že nám sošky vydají bez jakékoliv náhrady. Dostal jsem osobní dopis od Městské rady z Kolína a byl jsem pozván k převzetí. V pozvánce bylo poznačeno, abych přijel jako host a byl mně přislíben bezplatný pobyt. Jenže bylo třeba povolení. Jednání probíhalo na cizineckém oddělení v Blansku, dále na Krajské správě ministerstva vnitra v Brně, případem se zabýval i příslušný zahraniční odbor ministerstva.
Tehdy jsem se dostavil i s pozváním na bezpečnost v Brně na Lenince, kde se tehdy vyřizovaly cesty do zahraničí. Tam jsem strávil asi hodinu. Na celé jednání si již přesně nepamatuji, ale možná, že by se tam i písemné pozvání našlo, případně další dokumenty. Povolení jsem nedostal. Měl jsem následující domnění: umožnil jsem odcizení a teď zůstanu v zahraničí a zpočátku budu mít základ z prodání sošek. Ale tento názor nebyl vysloven. Rada Krajského národního výboru rozhodla, že sošky vyzvedne zástupce Krajského střediska památkové péče, odborník dr. Miloš Stehlík. O tomto rozhodnutí jsem informoval příslušné muzeum v Kolíně. Tuším, že ředitelem byl dr. Antonín Legner. Musel jsem také dát plnou moc k převzetí sošek.
Koncem března 1971 se vydalo auto do Kolína, kde, jak jsem byl informován, za účasti sdělovacích prostředků byly sošky předány. 5. dubna byly pak dovezeny do Československa a mně osobně na faře v Adamově předány.


Návrat sošek vzbudil velký zájem. Do archivu farního úřadu jsem uložil zprávu Lidové demokracie, Rovnosti, Mladé Fronty, adamovského Směru, informoval i brněnský rozhlas 15. dubna.


V neděli 25. dubna 1971 při bohoslužbě, kdy se zaplnil kostel sv. Barbory, došlo k slavnému návratu sošek. Umístil jsem je zpět na původní místo. Pozval jsem televizi, ale omluvili se. Začínala doba normalizace. Tak skončil rok plný napětí, očekávání, rok cestování, dopisování, telefonování, ale nelitoval jsem, veliká slavnost ukázala, že vše nebylo zbytečné. Konec dobrý, všechno dobré.


Po domluvě s tehdejšími krajskými církevními tajemníky se podařilo získat větší finanční dotaci a osadit umělecké kovové mříže k hlavnímu i bočnímu vchodu.


Díky bohu již k žádné krádeži nedošlo. A dnes můžeme obdivovat oltář v plné jeho kráse.

31.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Monika Smetanová už šest let dohlíží na volby jako členka okrskové volební komise.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Ilustrační foto.

Cesta do Brna bez zdržení v koloně? Cestující mohou vyměnit autobus 301 za vlak

AKTUALIZOVÁNO

Zdrogovaný muž chtěl vyhodit benzínku do vzduchu. Pak boural v koloně

Blanensko /FOTO/ – Šok zažila v neděli odpoledne obsluha čerpací stanice v Černé Hoře na Blanensku. Starší muž si tam do kanystrů natankoval benzín a koupil zapalovače. „Všechno to tady zapálím a vyhodím do povětří,“ oznámil pak podle policistů pracovníkům benzínky. Měl prý vztek na policisty, se kterými měl nedávno konflikt.

Okresní derby skončilo podobně jako loni. V souboji s Boskovicemi uspělo Ráječko

Boskovice – Fotbalisté Olympie Ráječko splnili v Boskovicích roli favorita, ovšem s pojistkou až v poslední minutě.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení