VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O krádeži a návratu sošek ze Světelského oltáře

ADAMOV - Světelský oltář má v poslední době velkou publicitu. V letech 1966 až 1973 jsem byl duchovním správcem v Adamově, a tak bych si dovolil napsat několik zážitků z té doby.

31.10.2007
SDÍLEJ:

Světelský oltářFoto: Deník/Leona Paroulková

V době 1. republiky vydal tehdejší adamovský pan farář Jakub Rozmahel brožurku s názvem: Světelský oltář. Z ní jsem čerpal při výkladu návštěvníkům kostela. Za mého působení historik Ivo Hlobil vydal representativní knihu o Světelském oltáři.


Koncem 60. a začátkem 70. let přicházeli milovníci umění většinou ze zahraničí. Větší zájem vzbudilo odcizení dvou dolních sošek, představujících církevního učitele a poustevníka či mnicha. Bylo to ráno 7. dubna 1970, kdy, jako obvykle po mši svaté, jsem chvíli ještě zůstal klečet na klekátku za lavicemi a tu můj pohled zaměřil k oltáři. Nechtěl jsem věřit svým očím. Dvě prázdná místa. Co se stalo? Nejdříve jsem prohledával všechna zákoutí a nic. Pak jsem si povšimnul, jak dřevěná přepážka je vyháknutá. Hlavní vchod býval otevřený, aby se lidé mohli v předsíni kostela zastavit a pomodlit se, případně si chrám prohlédnout.


Celou záležitost jsem oznámil na obvodním oddělení Veřejné bezpečnosti, které tehdy sídlilo v Adamově. Možná, že by se našel příslušný zápis v archivu bezpečnosti. Případu se ujala bezpečnost v Blansku a později Odbor vyšetřování Veřejné bezpečnosti v Praze. Krádež byla kvalifikována jako trestný čin rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. V té době krádež v kostele byla něco mimořádného. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku převyšující 100.000 Kč. Podle památkářů, kteří byli také informováni, byla soška církevního učitele původní, druhá pozdějšího data.

Soud probíhal v Praze, tuším v Bartolomějské ulici. Jako svědek jsem měl možnost se setkat i s těmi, kteří byli označeni jako viníci.Nebylo to příjemné. Podle tehdejšího jednání byli dva: starší, který vše prohlédl a připravil, mladší vše provedl. Padla tehdy i jejich křestní jména i rok narození. Ale neuvádím tyto podrobnosti. Provinilci byli dopadeni, ale sošky se nenašly.


Byly již za hranicemi a dostaly se do Kolína nad Rýnem, kde byly přihlášeny do veřejné aukce. Před samou aukcí byly rozeslány dražební ceníky zájemcům a muzeím. Tak se ceník dostal i do bavorského muzea v Mnichově. Tam hned poznali, že se jedná o sošky z adamovského oltáře. Obrátil se do Brna na dr. Kutala s dotazem, zda nám byly sošky odcizeny. Mohlo se jednat i o falsifikát. Celé věci se ujal dr. Plichta, právník Krajského památkového střediska v Brně. Telegraficky se obrátil do Mnichova – vše spěchalo. Kdyby proběhla veřejná aukce, byl by kupující zájemce pravoplatným majitelem.

Sošky byly zavčas staženy z aukce a uloženy, tuším v církevním muzeu v Kolíně nad Rýnem.
Na naši žádost bylo přislíbeno, že nám sošky vydají bez jakékoliv náhrady. Dostal jsem osobní dopis od Městské rady z Kolína a byl jsem pozván k převzetí. V pozvánce bylo poznačeno, abych přijel jako host a byl mně přislíben bezplatný pobyt. Jenže bylo třeba povolení. Jednání probíhalo na cizineckém oddělení v Blansku, dále na Krajské správě ministerstva vnitra v Brně, případem se zabýval i příslušný zahraniční odbor ministerstva.
Tehdy jsem se dostavil i s pozváním na bezpečnost v Brně na Lenince, kde se tehdy vyřizovaly cesty do zahraničí. Tam jsem strávil asi hodinu. Na celé jednání si již přesně nepamatuji, ale možná, že by se tam i písemné pozvání našlo, případně další dokumenty. Povolení jsem nedostal. Měl jsem následující domnění: umožnil jsem odcizení a teď zůstanu v zahraničí a zpočátku budu mít základ z prodání sošek. Ale tento názor nebyl vysloven. Rada Krajského národního výboru rozhodla, že sošky vyzvedne zástupce Krajského střediska památkové péče, odborník dr. Miloš Stehlík. O tomto rozhodnutí jsem informoval příslušné muzeum v Kolíně. Tuším, že ředitelem byl dr. Antonín Legner. Musel jsem také dát plnou moc k převzetí sošek.
Koncem března 1971 se vydalo auto do Kolína, kde, jak jsem byl informován, za účasti sdělovacích prostředků byly sošky předány. 5. dubna byly pak dovezeny do Československa a mně osobně na faře v Adamově předány.


Návrat sošek vzbudil velký zájem. Do archivu farního úřadu jsem uložil zprávu Lidové demokracie, Rovnosti, Mladé Fronty, adamovského Směru, informoval i brněnský rozhlas 15. dubna.


V neděli 25. dubna 1971 při bohoslužbě, kdy se zaplnil kostel sv. Barbory, došlo k slavnému návratu sošek. Umístil jsem je zpět na původní místo. Pozval jsem televizi, ale omluvili se. Začínala doba normalizace. Tak skončil rok plný napětí, očekávání, rok cestování, dopisování, telefonování, ale nelitoval jsem, veliká slavnost ukázala, že vše nebylo zbytečné. Konec dobrý, všechno dobré.


Po domluvě s tehdejšími krajskými církevními tajemníky se podařilo získat větší finanční dotaci a osadit umělecké kovové mříže k hlavnímu i bočnímu vchodu.


Díky bohu již k žádné krádeži nedošlo. A dnes můžeme obdivovat oltář v plné jeho kráse.

31.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda, ilustrační foto.

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Ilustrační foto.

Rok zuřící spor. Výstavbu nového domu brzdí odvolání, byty kvůli tomu zdraží

AKTUALIZOVÁNO

Paraglidista zemřel při pádu na pole. Záchranáři ho oživovali marně

Moravský Žižkov – Ačkoliv téměř čisté nebe nad Břeclavskem ve středu ozařovalo slunce, let pro jednoho z účastníků tamního evropského šampionátu v motorovém paraglidingu skončil smrtí. Prestižní akci konanou na letišti v Břeclavi poznamenala tragická nehoda.

Rekordní trénink kaskadérů v Brně: hoření holé kůže i pády z dvaceti metrů

Brno /VIDEO/ - Dva nové české rekordy padly o víkendu v Brně. O jejich překonání se postarali filmoví kaskadéři, kteří ve městě trénovali hoření na holé kůži a pády z výšky.

Zraněného policistu, který se vyboural s hybridním BMW, propustili z nemocnice

Brno - Do domácí péče již lékaři propustili policistu, který utrpěl vážná zranění při nehodě luxusního policejního auta. Jako spolujezdce přitom vezl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše. Pro Deník Rovnost to ve středu potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Sportovní auto sjelo s osádkou do příkopu letos v květnu v brněnských Chrlicích.

Tragické prázdniny. Na silnicích zemřelo už 17 lidí, může za to vedro i opravy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Auto slisované projíždějícím vlakem nebo rozmlácená auta v příkopě. I takové jsou výsledky tragických dopravních nehod, při nichž umírali lidé. Počet mrtvých od začátku prázdnin na jihomoravských silnicích je už teď vyšší než v předchozích letech za celé léto. Při nehodách zemřelo od začátku července na jižní Moravě sedmnáct lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení