VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Tajemné podzemí Moravského krasu

Skryté tajemství Kubáskovy jeskyně

16.1.2008
SDÍLEJ:

Seriál Blanenského Deníku Tajemné podzemí Moravského krasu.Foto: Petr Zajíček

Za Čertovým mostem zatáčí se údolí v polokruhu; můžeme tu na levé straně pozorovati mohutné zásypy štěrkovité, které na způsob alpských „murr“ se nepozorovatelně šinou skalními koryty do údolí. Po pravé straně, pod kolmou stěnou je široký otvor k jeskyni, kterou jsme po objeviteli nazvali „Kubáskovou“.

Vchod byl původně úplně zakryt hlínou. Vedla značně daleko a byla zakončena komíny, vedoucími k trativodům harbešským. Dnes v těchto místech stojí kiosk, jemuž slouží tato jeskyně za sklep, “ – tolik citace z knihy „Průvodce Moravským krasem“ od Antonína Bočka z roku 1928. Znalci krasu dobře vědí, že se jedná o popis úseku Suchého žlebu mezi zákrutem pod Čertovým mostem a takzvanou Dolní úzkou.

Antonín Boček, současník Absolonův (i když s Absolonem nespolupracoval) a pozdější zakladatel Speleologického klubu rozhodně nebyl krasovým laikem, který by si z dlouhé chvíle vydával průvodce. Jeho zmínka u Kubáskově jeskyni by měla mít pradivou podstatu. Co to však bylo za jeskyni, když o ní v jiných análech zmínku nenacházíme a místo vchodu lze dnes jen vytušit?

Když procházíme Suchým žlebem od Kateřinské jeskyně směrem k Ostrovu a mineme zákrut pod Čertovým mostem, v levém svahu skutečně spatříme suťoviska (murry). Za nimi je propad do jeskyně Mastný flek, objevené roku 1939. Naproti ní v pravé části žlebu je pravděpodobně popisovaná kolmá skalní stěna. Podél ní je několik propalin až metr hlubokých.

Právě zde lze předpokládat široký portál vedoucí do Kubáskovy jeskyně. Když budeme žlebem pokračovat dál, po několika desítkách metrů přijdeme k ostrému meandru Suchého žlebu. Těsně před ním jsou mírně ve svahu známy dvě jeskyně: Králova a Zazděná. Přestože byly známy již před vydáním průvodce z roku 1928, Boček v něm zmiňuje jen Zazděnou, objevenou na počátku 20. století při stavbě silnice.

Královu jeskyni neuvádí, přestože její vchod je daleko nápadnější než v případě Zazděné. Zcela logicky se nabízí myšlenka, zda Kubáskova jeskyně nebyla ve skutečnosti jeskyní Královou.

Popis místa však tomu zcela neodpovídá. Navíc Králova jeskyně je blízko Zazděné, dále od silnice v mírném svahu. Kiosk však stál přímo u cesty a těžko by se jeho majitel vláčel tak daleko s nápoji do provizorního sklepa. Všechny indicie napovídají, že vchod do Kubáskovy jeskyně byl pod skalní stěnou naproti jeskyni Mastný flek a byl snad zavezen při rekonstrukci silnice.

Je to všechno pravda? Najde se pamětník, který by ukázal přesné místo, kde kiosek stál? Ví snad někdo něco víc o Kubáskově jeskyni? Nechť napíše do redakce. Každá informace je kamínkem mozaiky na cestě poznání. Že vedla Kubáskova jeskyně značně daleko, až k trativodům harbešským? Povídačky? Možná. Avšak pod planinu Harbechy se vypravíme příště. Je klíčem k otázkám prastarého odvodňování krasu. Pod ní je tunel do minulosti…

16.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Monika Smetanová už šest let dohlíží na volby jako členka okrskové volební komise.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Ilustrační foto.

Cesta do Brna bez zdržení v koloně? Cestující mohou vyměnit autobus 301 za vlak

AKTUALIZOVÁNO

Zdrogovaný muž chtěl vyhodit benzínku do vzduchu. Pak boural v koloně

Blanensko /FOTO/ – Šok zažila v neděli odpoledne obsluha čerpací stanice v Černé Hoře na Blanensku. Starší muž si tam do kanystrů natankoval benzín a koupil zapalovače. „Všechno to tady zapálím a vyhodím do povětří,“ oznámil pak podle policistů pracovníkům benzínky. Měl prý vztek na policisty, se kterými měl nedávno konflikt.

Okresní derby skončilo podobně jako loni. V souboji s Boskovicemi uspělo Ráječko

Boskovice – Fotbalisté Olympie Ráječko splnili v Boskovicích roli favorita, ovšem s pojistkou až v poslední minutě.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení