VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Tajemné podzemí Moravského krasu

Skryté tajemství Kubáskovy jeskyně

16.1.2008
SDÍLEJ:

Seriál Blanenského Deníku Tajemné podzemí Moravského krasu.Foto: Petr Zajíček

Za Čertovým mostem zatáčí se údolí v polokruhu; můžeme tu na levé straně pozorovati mohutné zásypy štěrkovité, které na způsob alpských „murr“ se nepozorovatelně šinou skalními koryty do údolí. Po pravé straně, pod kolmou stěnou je široký otvor k jeskyni, kterou jsme po objeviteli nazvali „Kubáskovou“.

Vchod byl původně úplně zakryt hlínou. Vedla značně daleko a byla zakončena komíny, vedoucími k trativodům harbešským. Dnes v těchto místech stojí kiosk, jemuž slouží tato jeskyně za sklep, “ – tolik citace z knihy „Průvodce Moravským krasem“ od Antonína Bočka z roku 1928. Znalci krasu dobře vědí, že se jedná o popis úseku Suchého žlebu mezi zákrutem pod Čertovým mostem a takzvanou Dolní úzkou.

Antonín Boček, současník Absolonův (i když s Absolonem nespolupracoval) a pozdější zakladatel Speleologického klubu rozhodně nebyl krasovým laikem, který by si z dlouhé chvíle vydával průvodce. Jeho zmínka u Kubáskově jeskyni by měla mít pradivou podstatu. Co to však bylo za jeskyni, když o ní v jiných análech zmínku nenacházíme a místo vchodu lze dnes jen vytušit?

Když procházíme Suchým žlebem od Kateřinské jeskyně směrem k Ostrovu a mineme zákrut pod Čertovým mostem, v levém svahu skutečně spatříme suťoviska (murry). Za nimi je propad do jeskyně Mastný flek, objevené roku 1939. Naproti ní v pravé části žlebu je pravděpodobně popisovaná kolmá skalní stěna. Podél ní je několik propalin až metr hlubokých.

Právě zde lze předpokládat široký portál vedoucí do Kubáskovy jeskyně. Když budeme žlebem pokračovat dál, po několika desítkách metrů přijdeme k ostrému meandru Suchého žlebu. Těsně před ním jsou mírně ve svahu známy dvě jeskyně: Králova a Zazděná. Přestože byly známy již před vydáním průvodce z roku 1928, Boček v něm zmiňuje jen Zazděnou, objevenou na počátku 20. století při stavbě silnice.

Královu jeskyni neuvádí, přestože její vchod je daleko nápadnější než v případě Zazděné. Zcela logicky se nabízí myšlenka, zda Kubáskova jeskyně nebyla ve skutečnosti jeskyní Královou.

Popis místa však tomu zcela neodpovídá. Navíc Králova jeskyně je blízko Zazděné, dále od silnice v mírném svahu. Kiosk však stál přímo u cesty a těžko by se jeho majitel vláčel tak daleko s nápoji do provizorního sklepa. Všechny indicie napovídají, že vchod do Kubáskovy jeskyně byl pod skalní stěnou naproti jeskyni Mastný flek a byl snad zavezen při rekonstrukci silnice.

Je to všechno pravda? Najde se pamětník, který by ukázal přesné místo, kde kiosek stál? Ví snad někdo něco víc o Kubáskově jeskyni? Nechť napíše do redakce. Každá informace je kamínkem mozaiky na cestě poznání. Že vedla Kubáskova jeskyně značně daleko, až k trativodům harbešským? Povídačky? Možná. Avšak pod planinu Harbechy se vypravíme příště. Je klíčem k otázkám prastarého odvodňování krasu. Pod ní je tunel do minulosti…

16.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Možná poslední tropický víkend. Teploty vystoupají až na 34 stupňů

Ilustrační foto

Sbírka pro hluché dorazila i na Vyškovsko. Podvod, varuje policie

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Pohořelice – Kvokání slepic se už brzy přestane rozléhat v části chovu společnosti AG Maiwald v Pohořelicích. Společnost zde slepice chová ve čtyřech halách, ve třech z nich ovšem ve středu veterináři našli bakterie salmonely. „Bude potřeba utratit pětašedesát tisíc nosnic. Firma vejce dodávala do řetězce Lidl. Nyní je stahuje z prodeje,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Mladý motorkář zahynul při rizikovém předjíždění, je už osmnáctou obětí

Hodonínsko – Smrtelná nehoda uzavřela ve středu odpoledne silnici mezi Archlebovem a Strážovicemi. Na místě tam zemřel třiadvacetiletý motorkář. Z policejního šetření vyplývá, že k nehodě přispěla jeho riziková jízda. Kolize, které se účastnila ještě dvě osobní auta, se stala kolem šestnácté hodiny.

Rok zuřící spor. Výstavbu nového domu brzdí odvolání, byty kvůli tomu zdraží

Adamov – Už téměř rok zuří spor mezi dvěma obyvateli Adamova a firmou, která v blízkosti jejich bydliště přestavuje chátrající budovu na bytový dům. Stěžovatelům vadí několik věcí. „Začalo to vysekáním stromů na pozemku, který sousedí s lesem. Kvůli tomu jsme s dalším obyvatelem města podali stížnost na inspekci životního prostředí. Také plánovanou přestavbu s námi nikdo nekonzultoval,“ vrací se na začátek autorka stížnosti a odvolání Glena Rauerová.

Moji první krev potřebovala maminka, vzpomíná dárce už 135 litrů krve

Boskovice - Někdo sportuje, jiný sbírá známky, další zachraňuje životy. „Koníčků mám hodně, ale na všechny už nestačím. Na darování krve však mám sil dost,“ říká Oldřich Grulich z Boskovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení