VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechci spoléhat jen na peníze od města a od kraje

Boskovice - Po půl roce se Muzeum Boskovicka dočkalo nového vedení. V posledním výběrovém řízení zvítězila žena, osmatřicetiletá Dagmar Hamalová.

17.12.2007
SDÍLEJ:

Dagmar HamalováFoto: Deník/Leona Paroulková

Ředitelku, která má zkušenosti se získáváním peněz z různých zdrojů, bude muzeum potřebovat. Kraj v příštím roce na jeho provoz přispěje o sto tisíc korun méně než letos, město jako zřizovatel víc peněz než v tomto roce nedá.


Proč jste usilovala o to stát se ředitelkou muzea?

Historie je mi blízká od mládí. Už za studentských let jsem tíhla ke starým budovám, k hradům a zámkům, pracovala jsem i jako průvodkyně. Mám k historii osobní vztah. Současně si myslím, že i když nejsem vystudovaný historik, mám Muzeu Boskovicka ze svých zkušeností co nabídnout.


Co podle vás muzeum teď potřebuje nejvíc, na čem začnete nejdřív pracovat?
Nastupuji druhého ledna. Muzeum teď potřebuje zlepšit finanční řízení. Chci proto pracovat na zvýšení návštěvnosti muzea a hledání finančních zdrojů. Ovšem úplně nejdřív budeme pracovat na strategii rozvoje muzea do roku 2014. Radním ji mám předložit do konce února.

Jakým směrem byste chtěla muzeum vést?
Zdůrazňuji, že je na co navazovat. Určitě chci zachovat nejstarší tradici muzea, což jsou hlavně původní archeologické a etnografické sbírky. Co se týká současnosti, bylo zde mnohé uděláno předchozími řediteli. Já chci hlavně navázat na trend otvírání muzea veřejnosti. Ráda bych se zaměřila na konkrétní cílové skupiny, kterým budeme nabízet konkrétní produkty a programy.

Muzeum Boskovicka je jedním z mála, které má na bedrech město. Jste zastánkyní toho, aby muzeum zřizoval kraj?
Nad tím velice často přemýšlím. Chtěla bych vytvořit koncepci fungujícího muzea bez ohledu na to, kdo je bude zřizovat. Byla bych velice ráda, kdyby se podařilo muzeum stabilizovat tak, aby bylo vícezdrojově financované a mohlo bez problémů existovat pod jakýmkoliv zřizovatelem.

Kraj chce omezit příspěvek na provoz Muzea Boskovicka. Město více peněz také dát nechce. Proč si myslíte, že je muzeum tak na okraji zájmu?
Je to dáno tím, že muzeum je kulturní institucí. Kultura je oblast, do které se peníze musí vkládat, nedá se čekat, že by muzeum nějak vydělávalo. Počítám se zavedením vícezdrojového financování, nechci se spolehnout jen na příspěvek od kraje a od města. V nejbližších letech jsou velké šance na využití peněz z evropských strukturálních fondů. Rezervy jsou určitě i v oblasti sponzorství. Nepředpokládám, že třeba od sponzorů získáme závratné sumy, ale například na výrobu propagačních materiálů by to mohlo stačit.

Celý rozhovor si přečtete v úterním Blanenském Deníku 18. prosince.

17.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vznik festivalu Serial Killer, který bude první svého druhu ve střední Evropě, iniciovala nezávislá producentka a proděkanka Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze Kamila Zlatušková.

Unikát ve střední Evropě. Nový „zabijácký“ festival představí televizní seriály

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

AKTUALIZOVÁNO

Oprava mostu: kolony aut zaplavily Rájec-Jestřebí, omezení potrvají až do dubna

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Kolony aut a obtížné přecházení silnice trápí mnohé obyvatele Rájce-Jestřebí na Blanensku. Důvodem je už zhruba měsíc trvající oprava silničního mostu vedoucího z Rájce na Černou Horu.

Jihomoravští policisté převezmou nový luxusní supersport. Měsíc po nehodě

Brno – Nový supersport BMW ve středu převezmou jihomoravští policisté. Potvrdil to policejní mluvčí Bohumil Malášek. „Dnes jej převezeme do Brna. Budeme ho mít za stejných podmínek jako ten minulý," řekl mluvčí.

Rozdíl mezi pečetidlem a razítkem? V archivu ukazují, jak se dřív úřadovalo

Blansko - Bez štemplu ani ránu aneb Úřední šiml v praxi. To je název výstavy, která je od úterý do tohoto pátku k vidění v prostorách Státního okresního archivu Blansko.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Jižní Morava /ANKETA/ – Místní produkty, čerstvé ovoce a zelenina, vonící pečivo. Jihomoravané na farmářských trzích hledají především kvalitní potraviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies