Život sedmačtyřiceti letého muže ve středu vyhasl pod sutinami v areálu bývalé textilní továrny Vlněna ve Svitávce. Vpodvečer se na něj zřítila násypka na uhlí. Muž skončil zavalený téměř po hlavu. Pomoct už mu nemohl ani přivolaný lékař.

K tragédii došlo při demolici násypky. „Při pracích spadla na sedmačtyřiceti letého muže slovenské národnosti zeď. Zůstal zavalený pod sutinami. Hasičům se jej podařilo vyprostit, přivolaný lékař však jen mohl konstatovat smrt,“ sdělila mluvčí blanenské policie Iva Šebková s tím, že místo policisté ohledávali až do pozdního večera. Zjišťují nejen to, jak se nehoda stala, ale také, jestli při demolici nebyly porušeny bezpečnostní předpisy.

Hlášení o události dostali hasiči ve čtvrt na šest. Do areálu Vlněny přijely zachraňovat lidský život hned čtyři jednotky. „Na místě se hasiči dozvěděli, že dělníci bourali asi patnáct metrů vysokou násypku na uhlí. Ta stála na železobetonových nohách. Když muži pracovali se sbíjecím kladivem, násypka se naklonila a zřítila. Masa sutin pak jednoho z nich zavalila,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Podle něj byl muž zasypaný téměř až po hlavu a nejevil známky života. Zpočátku vypadala nehoda ještě hrozivěji. Ale další tři dělníci byli v dobu, kdy se násypka zřítila, venku a nic se jim nestalo.

Do terénu byli povoláni kromě boskovických profesionálů a dobrovolníků ze Svitávky a Letovic také brněnští lezci vybavení technikou k záchraně zavalených osob. Pomáhat při hledání měla také kynoložka se psem. Po příjezdu hasiči místo osvětlili a pracovníci firmy přistavili bagr, kterým odstranili hrubé části zdiva. „Hasiči pak ženijním nářadím i rukama vyhrabávali sutiny, aby se dostali k tělu zavaleného muže. Zbývající zřícenou masu železobetonu a sutin krátce po šesté hodině nadzvedli pomocí hydraulických zvedacích vaků a tělo muže vyprostili,“ popsal Haid. Původně plánovaná asistence kynoložky a vrtulníku tak nebyla potřeba.

Zpráva o tragédii se večer donesla také starostovi Svitávky Martinu Cetkovskému. „Vím, že se v areálu bývalé Vlněny něco přihodilo, podrobnosti ale neznám,“ řekl s tím, že zhruba před čtyřmi lety fabriku v ulici Tovární koupila firma, za kterou jednali Slováci. „Některé její části rozprodali, jiné chtěli spravit. Nejdříve tam demontovali technologii a postupem času se pouštěli do různých stavebních prací. Některé budovy jsou ještě v celkem slušném stavu, s jinými to je horší,“ uvedl starosta. Podle něj podobnou událost ve Svitávce nepamatují.

V textilce se přestalo vyrábět na podzim roku 2001, předcházel tomu konkurz na firmu, která byla jejím posledním provozovatelem. Zchátralý areál se dlouho nedařilo prodat, v době, kdy byl opuštěný, tam i několikrát hořelo.

KAROLÍNA OPATŘILOVÁ
LEONA PAROULKOVÁ