VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KUNŠTÁT

Hasičky ze Sychotína jsou nejlepší v požárním útoku

Sychotín – Tvrdá dřina v posilovně, běhání a další sportovní aktivity měly pro hasičky ze Sboru dobrovolných hasičů v Sychotíně doslova cenu zlata. To si v neděli odnesly z Jaronic na Českobudějovicku, kde se konalo finále extraligy České republiky v požárním útoku.

Víc ho opravovali, než s ním jezdili. Kunštátští hasiči si pořídí nové auto

Kunštát – Hasiči z Kunštátu a místních částí města se radují. Díky dotacím si letos mohou pořídit novou výstroj a výzbroj, někteří dokonce opraví zbrojnici a pořídí nové přepravní auto.

V Žalově uctí památku obětí romského holocaustu

Hodonín u Kunštátu – Pietní shromáždění v místě takzvaného cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu připomene tuto neděli památku obětí romského holocaustu. V pátek totiž uplyne již dvaasedmdesát let ode dne, kdy z pracovního a sběrného tábora Žalov vypravili nejpočetnější transport romských vězňů do koncentračního tábora v Osvětimi. Většina mužů, žen a dětí se odtamtud už nikdy nevrátila.

Otevírání oken do středověku: kunštátský zámek ukáže nově spravený Hraběcí salon

Kunštát – Tři obnovená klasicistní okna v pátek ve dvě hodiny odpoledne slavnostně představí na zámku v Kunštátě. Akce nazvaná Otevírání oken do středověku je završením památkové obnovy Hraběcího salonu, která trvala několik let a stála tři a půl milionu korun. Návštěvníci zámku salon znovu uvidí po téměř osmi měsících.

Prostor po staré škole v Kunštátu nahradí záliv pro autobusy

Kunštát – Doprava v centru Kunštátu je problematická již řadu let. Nebezpečí tam hrozí řidičům i chodcům. Vedení města se již dlouho snaží najít nejvhodnější řešení. Podle starosty Zdeňka Wettera je ale jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic, které se bude na proměně středu města spolupodílet, ještě na dlouho.

OBRAZEM: Sklizeň na jahodových plantážích vrcholí. Úroda bude vyšší než loni

Lysice – Na jahodových polích v Lysicích je v těchto dnech živo. Letošní sklizeň šťavnaté pochoutky totiž vrcholí.

V Panské zahradě létaly jiskry, práskaly biče. Při kunštátských Svátcích řemesel

Kunštát /REPORTÁŽ/ – Desítky stánků s ručně dělanými výrobky. Keramika, košíky a ošatky z proutí, dřevořezby, sklo. O kus dál leží na pultu krásně nazdobené koláče. Davem lidí se prodírá koňské spřežení. Klapání koňských kopyt se mísí s hudbou z flašinetu. Je sobota odpoledne a dvoudenní Svátky řemesel jsou v kunštátské Panské zahradě v plném proudu. Do přírodního areálu přilákaly stovky lidí, kteří vyrazili vyzkoušet si tradiční řemesla, nakoupit dárky nebo se podívat na koňskou show.

Panskou zahradu ovládnou řemesla a koně. Při rytířském turnaji i westernové show

Kunštát – Více než sto stánků s tradičními řemeslnými výrobky a také bohatý doprovodný program. Takový bude osmý ročník Svátků řemesel v Kunštátě, který zároveň představí krásu ušlechtilých koní. Akce zaplní areál kunštátské Panské zahrady třináctého a čtrnáctého června.

Dostál byl u upálení Husa v novém filmu: S hercem Hádkem jsme si dali slivovici

Kunštát – Devětadvacátého, třicátého a jednatřicátého května bude mít v České televizi premiéru trojdílný televizní film Jan Hus režiséra Jiřího Svobody. Snímek vznikl k letošnímu šestistému výročí upálení mistra Jana Husa. V hlavní roli se představí Matěj Hádek, ale ve filmu se mihne i kunštátský učitel Ladislav Dostál s manželkou a synem.

Ke kunštátské školce plánují přistavit novou třídu. Nabídne 26 míst

Kunštát – Víc než čtyři a půl milionu korun. Tolik peněz bude stát přístavba nové třídy mateřské školy v Kunštátu. Až devadesát procent nákladů může městu pokrýt dotace z ministerstva školství. Vedení Kunštátu se ji pokoušelo získat již loni, ale bezúspěšně. Letos zkoušeli Kunštátští štěstí opět a od úspěchu je dělí jen krůček.

Školáci v Kunštátu a Pernštejnu poznají, jak se žilo ve středověku na hradech

Kunštát – Jak žili ve středověku šlechticové nebo jak krutá byla morová epidemie. To se přímo v místech se středověkou historií dozvědí žáci základních škol. Umožní jim to zámek v Kunštátě a hrad Pernštejn. Prostřednictvím vzdělávacího programu nazvaného Život na středověkém hradě.

Konec nebezpečí? V Kunštátu přestaví problematickou křižovatku pod kostelem

Kunštát – Nejnebezpečnější křižovatkou v Kunštátě je ta u kostela na náměstí Krále Jiřího. Je nepřehledná a v bezpečí tam nejsou řidiči ani chodci. Kunštátští ji chtějí zpřehlednit již řadu let. A také upravit dopravu na celém náměstí.

Kunštátští obnoví dětská hřiště. Za bezmála půl milionu

Kunštát, Svitávka – Na nových prolézačkách, houpačkách či kolotoči si budou hrát děti z Kunštátu a okolí. Vedení města se pustí do obnovy dětských hřišť. „Oslovili jsme všechny naše osadní výbory s dotazem, jestli chtějí rozšířit nebo vyměnit herní prvky na svých hřištích. Máme totiž možnost získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, která nám může pokrýt až osmdesát procent nákladů," přiblížil místostarosta Kunštátu Libor Sedlák.

Zimu využily zámky k opravám i výzkumům. V Kunštátě objevili unikátní výmalby

Blanensko – V době zimní pauzy měli na kunštátském zámku prostor pro důkladnější stavebně-historický průzkum. Výsledkem jsou významné objevy. „Našli jsme například pozdně gotické omítky s výmalbou nebo nádherné barokní výmalby v prvním patře zámku. Podařilo se tak více zmapovat historii zámku a jeho přestavbu z hradu na zámek," je nadšený kunštátský kastelán Radim Štěpán.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies