VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KUNŠTÁT

OBRAZEM: Kunštátskou halu ovládla taneční show. Závodilo přes tisíc tanečníků

Kunštát /FOTOGALERIE/ – Přes třináct set tanečníků a bezmála padesát skupin a týmů z České a Slovenské republiky. Sportovní halu v Kunštátu ovládla v sobotu mezinárodní taneční soutěž O pohár města Kunštát. Odborná porota složená z uznávaných lektorů soutěžící hodnotila v kategoriích street dance, show dance, disco dance, mažoretky, aerobik, plesové předtančení a parketové kompozice. „Zaměřili se například na techniku, styl, nápaditost choreografie, obtížnost i sehranost členů skupiny. Tanečníci byli rozdělení do pěti věkových kategorií od nejmenších dětí až po seniory," uvedla organizátorka akce Michaela Bartošová. Ti nejlepší si z Kunštátu odvezli poháry, diplomy a medaile.

Recitovali v novém. V kunštátské škole si pochvalují nový divadelní sál

Kunštát – Beseda s hasiči, recitační soutěž, ochotnické vystoupení nebo charitativní koncert. Základní škola v Kunštátu má konečně prostory, kde může takové akce pořádat. V závěru loňského roku žáci vystoupením pro rodiče zahájili provoz školního divadla, které je zároveň multifunkční místností.

Opravili zchátralou barokní faru. Překvapením byla zelenkavá barva fasády

Černovice – Ještě před pěti lety patřila mezi památky v nejhorším technickém stavu na Blanensku. Střechou zatékalo, z komína padaly cihly, podlaha byla shnilá. Řeč je o barokní faře v Černovicích. Tamní lidé se však rozhodli, že ji spadnout nenechají, a pustili se do boje za její záchranu. Černovické faře věnuje Blanenský deník Rovnost další díl seriálu Historie od podlahy.

OBRAZEM: Lidé v Lysicích obdivovali králíky. I toho největšího na světě

Lysice – Bílé, zrzavé, sivé, černobílé nebo černé. Od zakrslých přes velká plemena až po to největší na světě, obra belgického, mohli v sobotu obdivovat návštěvníci farního dvora v Lysicích. Tamní organizace Českého svazu chovatelů tam pořádala již devátou Matějskou výstavu králíků.

Výstava na lysickém zámku: zavoní mimóza, kterou měla ráda slavná spisovatelka

Lysice – Marie von Ebner-Eschenbachová je považovaná za jednu z nejvýznamnějších německy píšících literátek devatenáctého století. Jako hraběnka Dubská žila i na zámku v Lysicích. Ten pro nadcházející turistickou sezonu chystá k letošnímu stému výročí úmrtí spisovatelky výstavu.

Psali o světě za růžovými brýlemi. O cenu Ludvíka Kundery

Kunštát – František Halas a Ludvík Kundera. Dva význační literáti spojení s Kunštátem. Literární soutěž Františka Halase se ve městě koná už přes čtyřicet let. Před časem přibyla literární soutěž O cenu Ludvíka Kundery, kterou v Kunštátě pořádá tamní knihovna se základní školou. Její šestý ročník nyní zná své vítěze.

Lysická sokolovna připomíná Masarykovy osmdesáté narozeniny. Už potřebuje opravu

Lysice – Pětaosmdesát let stará sokolovna v Lysicích potřebuje celkovou rekonstrukci. Vedení městyse chce, aby při té příležitosti vznikla i menší přístavba. Nyní shromažďuje nabídky na zpracování projektové dokumentace.

Lysice opraví technologické zázemí koupaliště. Naplní ho i voda z nové studny

Lysice – Koupaliště v Lysicích na Blanensku pochází z šedesátých let minulého století. Jeho technologické zázemí je jen o pár let mladší, proto se vedení městyse rozhodlo pro jeho modernizaci. Ještě před začátkem letní sezony nechá vyměnit filtrační stanici pro úpravu bazénové vody. Díky nové vrtané studni také zvýší přítok vody do bazénu.

Voděrady propojí vodojemy s Drnovicemi. Po parném létě se bojí nedostatku vody

Voděrady, Drnovice – Voděradští se v loňském parném létě ocitli takřka na suchu. S nedostatkem pitné vody mají v obci problémy dlouhodobě, ale loňské extrémní sucho je připravilo takřka o poslední kapky. Už mají plán, aby se situace neopakovala. Brzy se pustí do propojení vodojemů ve své obci a v sousedních Drnovicích. V případě nedostatku vody ji jednoduše doplní z drnovického zásobníku.

Za vodu platí obyvatelé Lysic od nového roku víc. Peníze potřebují na opravy

Lysice – Zvýšit od Nového roku cenu vodného a stočného se rozhodlo vedení Lysic na Blanensku. Při průměrné spotřebě třiceti kubíků na obyvatele tak čtyřčlenná rodina letos za vodu zaplatí zhruba o čtyři sta korun víc než loni.

Narozené dítě už motá hadici. Každý třetí obyvatel Sychotína je totiž hasič

Sychotín /DOBRÁCI ROKU/ – O Sychotíně na Blanensku se říká, že když se tam narodí dítě, už motá hadici. Být dobrovolným hasičem je tam totiž téměř povinné. V obci se dvěma sty čtyřiceti osmi obyvateli patří mezi „dobráky" pětasedmdesát z nich – mužů, žen i dětí. Ti svůj volný čas s chutí věnují požárnímu sportu a je-li potřeba, jsou připraveni pomáhat.

V Olešnici už lidé lyžují. V Hodoníně zatím ještě zasněžují

Blanensko – Sedm pod nulou a na sjezdovce třicet centimetrů umělého sněhu. V Olešnici odstartovali lyžařskou sezonu už v pátek. O víkendu svah zaplnili lyžaři a snowboardisté nejen z Blanenska, ale také z okolí Brna a dalších regionů.

Kunštátské děti dostanou knihy od mecenáše. Dočtou se o francouzských zvycích

Kunštát – Kunštátské děti dostanou jako vánoční dárek knihu o Francii. Od mecenáše Jaroslava Řehůřka, který s kunštátskou základní školou a školkou spolupracuje už několik let. Jedenadevadesátiletý kunštátský rodák do tamní školy sám chodil, ale už léta žije v Paříži.

Budoucnost Jelínkovy chaty v Kunštátě? Ve hře je i keramicko-ekologické centrum

Kunštát – Třetím rokem patří Jelínkova chata městu Kuntšát, stejnou dobu město zvažuje, jak s areálem naložit. Nyní v jeho části sídlí lesní školka Jelínek, o trvalém využití však zatím rozhodnutí nepadlo. Jeden z návrhů představuje keramicko-ekologický areál. Svůj nápad mohou přidat i obyvatelé Kunštátu. Uzavřít nabídky a požádat o dotace chce radnice příští rok.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení