VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BLANSKO

První babybox? V Blansku zatím ne

Blanensko – Čistá, oblečená, s lahvičkou teplého mléka. A s papírkem Maruška 4. 11. 2016. V jednom z pražských babyboxů v pátek v noci někdo odložil čerstvě narozenou holčičku. V pořadí je to již stopětačtyřicátý novorozenec, kterému anonymní schránka zachránila život. Celkem v republice funguje sedmdesát babyboxů. Na jižní Moravě je po jednom ve všech ostatních okresních městech. Loni dělníci dva namontovali v nemocnicích ve Znojmě a v Břeclavi. Jen na Blanensku zatím není žádný.

Město tvrdí, že stromy bylo nutné pokácet. Některým Rájeckým se to nelíbí

Rájec-Jestřebí – Minulý rok prořezávané, letos pokácené. Stromy v Rájci-Jestřebí v lokalitě zvané Na hrázi u řeky Svitavy šly minulý týden k zemi. Některým místním lidem se to nelíbí. „Chodím tudy několikrát denně na procházky se psem a vadí mi, co se v těchto místech děje. Město nechalo loni stromy prořezat a letos skácet. Co to je za systém hospodaření?" zlobí se Jiří Štrajt.

Blanenští přivítali svatého Martina. Přivezl slunce

Blansko /REPORTÁŽ/ – Před kostelem svatého Martina na Starém Blansku dují v neděli krátce před jedenáctou dopoledne trubači. U silnice postávají promrzlé špalíry lidí. Sice svítí slunce, ale je kolem nuly. Na sousedním farním dvoře se už chystá slavnostní průvod.

OBRAZEM: Otužilci rozčeřili ledovou Palavu. Nejlepší z nich uplavali kilometr

Blansko – Prvnímu vystoupení otužilců z Lokomotivy Brno, z Blanska a okolí přihlížely v listopadu 1975 necelé tři stovky lidí. Zimní plavání se na Palavě opakovalo také v dalších letech. Přijel dokonce i přemožitel kanálu La Manche František Venclovský. A podobnou show viděli místní po letech znovu. V sobotu se na Palavě totiž uskutečnil závod Českého poháru v zimním plavání.

V budově blanenské radnice dřív sídlil soud. Současnou podobu má od roku 1904

Blansko /HISTORIE OD PODLAHY/ – Blanenská radnice stojí na náměstí Svobody od roku 1885. „Její současný vzhled však pochází z roku 1904, kdy k ní přibyla věž s hodinami," píše v turistickém průvodci Jihomoravský kraj Marek Podhorský. Právě blanenské radnici je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Historie od podlahy.

Strategie parkování má vyřešit složitou situaci. Na sídlištích budou nová místa

Blansko – Nedostatek parkovacích míst na sídlištích, poloprázdná placená stání v centru města a naopak ucpané okolní silnice. A dlouhodobě odstavená auta, která zabírají prostor například před poštou. S takovou dopravní situací se dlouhodobě potýkají v Blansku. Klíčem k řešení tohoto problému má být dokument nazvaný Strategie parkování v Blansku.

Singletraily v okolí Jedovnic zatím projelo 35 tisíc lidí. Lákají i cizince

Jedovnice – Singletraily jsou úzké stezky vybudované v přírodě. Nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Ve světě jsou podobné trasy běžné. Používá se pro ně ale název singletrek. Na Blanensku po nich cyklisté začali jezdit od dubna v okolí Jedovnic.

Blanenská hudební skupina Sagittari: metalový hvězdný tón ze souhvězdí Střelce

Blansko /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Chtěli dělat hudbu jinak. Proto odešli z kapely a založili si vlastní. I tak by se dal popsat vznik blanenské kapely Sagittari. „Myšlenka založit skupinu, která bude na poli českých metalových kapel něčím zajímavá, přišla v době, kdy jsem pravidelně vystupoval se skupinou Storm. Ostatní členové však měli na fungování kapely jiný názor. Následné dohadování a možná i ponorková nemoc vedly k rozhodnutí vydat se novou cestou," vzpomíná jeden ze zakladatelů skupiny Ivoš Mazourek.

Na cyklostezce kolem Svitavy přibudou odpadkové koše a lavičky. Příští rok

Blansko – Po cyklostezce kolem řeky Svitavy vedoucí od blanenského autobusového nádraží po park v ulici Svatopluka Čecha se denně pohybuje hodně lidí. Co však když si chtějí na chvíli odpočinout nebo vyhodit třeba papírový kapesník? Mají smůlu. Na několikasetmetrovém úseku od supermarketu Billa po autobusové nádraží totiž chybí lavičky a hlavně odpadkové koše.

OBRAZEM: Kdo je vidět, vyhrává. Reflexní prvek, může zachránit život

Blansko – Reflexní prvek může za snížené viditelnosti zachránit život. Chodci a cyklisté jsou v silničním provozu nejzranitelnější. A velmi často kvůli tomu, že jsou špatně vidět. A přitom jakýkoli reflexní prvek na jejich oblečení může řidič spatřit až na vzdálenost dvě stě metrů. Téma, které je v tomto ročním období aktuální, přiblížili v pátek rodičům a dětem blanenští policisté a pracovníci BESIPu.

Křtinští si připomenou výročí narození autora tamního chrámu

Křtiny – Jan Blažej Santini-Aichel byl významným českým architektem italského původu. Je autorem barokního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách. Příští rok v únoru to bude tři sta čtyřicet let od jeho narození. Ve Křtinách při té příležitosti pořádají několik akcí.

Rozpočty na příští rok? Rozšíření školek i cyklostezky

Blanensko – Přes tři sta sedmdesát pět milionů korun. To je částka, se kterou počítají Blanenští v návrhu rozpočtu pro příští rok. Podle vedoucí blanenského finančního odboru Aleny Skoupé to bude zhruba o patnáct milionů méně než loni. „To proto, že plánujeme hodně investic zaplatit pomocí dotací. Například obnovu sídliště Zborovce nebo nové cyklostezky. Pokud je získáme, tyto částky budeme postupně do rozpočtu zahrnovat," vysvětlila Skoupá.

Blanenští kritizují nové parkoviště u nemocnice. Kvůli vchodu i zpoplatnění

Blansko – Nové dvoupodlažní parkoviště, které nabízí téměř sto čtyřicet parkovacích míst, otevřeli u nemocnice v Blansku teprve před pár týdny. U některých návštěvníků ale budí spíše rozhořčení než nadšení.

V Jedovnicích odborník přiblíží tajuplnou Býčí skálu

Jedovnice – Býčí skála je tajuplná jeskyně s bohatou historií, která se nachází mezi Křtinami a Adamovem. Pro turisty se mimořádně otevírá jen několikrát do roka, jinak není přístupná. Kdo o ní chce vědět více informací, neměl by si nechat ujít nedělní přednášku v Jedovnicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies