VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ADAMOV

Největší problémy Adamova podle obyvatel? Psí výkaly nebo chybějící kamery

Adamov – Projíždět se po nové cyklostezce kolem řeky, kochat se při tom pohledem na čistou krajinu bez psích výkalů a zároveň mít pocit bezpečí. Tak si představují ideální město obyvatelé Adamova, kteří mohli až do poloviny října hlasovat o největších problémech ve městě. Výsledky ankety teď bude řešit vedení radnice.

Adamovský fotograf zachytil krvavý Superměsíc. Z Alexandrovy rozhledny

Adamov – Zatmění Superměsíce. Krvavý Měsíc. Jev, kdy se Měsíc na oběžné dráze dostane do bodu nejblíže Zemi a zároveň nastává jeho zatmění. Od roku 1900 se tento výjimečný úkaz odehrál na obloze jen několikrát. Naposledy na konci letošního září. Mezi fotografy šlo o velmi ceněný úlovek. Jan Klimeš zatmění zachytil na sérii snímků z Alexandrovy rozhledny nad Adamovem.

OBRAZEM: Adamovští učili školáky bezpečně přecházet silnici

Adamov – Adamovští pravidelně pořádají setkání s prvňáčky, kde malé školáky pobaví a zároveň naučí něco nového. Ve středu dorazily děti do tamního kulturního střediska s rodiči, babičkami, dědečky i kamarády. Na přechodu před kulturním domem si v doprovodu městských strážníků a zástupcem BESIPu vyzkoušely, jak se používá reflexní vesta a jak se správně přechází silnice.

Adamov staví zázemí pro sportovce i kulturní akce. U hřiště na Ronovské ulici

Adamov – Nová budova vznikne u hřiště na Ronovské ulici v Adamově. Jedna z místností poslouží na skladování nářadí, ve druhé budou odložené věci nezbytné pro pořádání kulturních akcí. Budou tam i záchody pro fotbalisty.

Přijel na skútru k obchodnímu centru a skácel se k zemi. Muž na místě zemřel

Adamov – Záchrance a policejním autům se museli ve čtvrtek před sedmou ráno vyhýbat řidiči na silnici před adamovským obchodním A.centrem. U podjezdu pod železniční tratí, ze kterého ústila lesní cesta na hlavní silnici, totiž ráno zemřel šestašedesátiletý muž.

Kaprům při memoriálu chutnala kolínka. Vítěz chytil dvanáct ryb

Adamov – Dvanáct kaprů. Takový úlovek nemá řada rybářů na řece Svitavě za celou sezonu. Miroslav Hrubý je vytáhl z vody za jedno dopoledne. Ostatní závodníky tak na Memoriálu Lubomíra Dáni v sobotu převálcoval rozdílem třídy.

Druhá etapa změn na adamovském náměstí Práce: opraví křižovatku i parkoviště

Adamov – Nové lavičky, světla, chodník a výměna povrchu vozovky na křižovatce. Dělníci se na přelomu záři a října pustí do druhé etapy opravy adamovského náměstí Práce a sousedního Smetanova náměstí.

Dobrovolníci dělají u Švýcárny lesní odpočívadlo. S malou knihovnou

Josefovské údolí /FOTOGALERIE/ – Přírodní kamenný bar v lesním svahu. Knihovna, zahrádka s bylinkami. Dřevěná sedátka vyřezaná v mohutném kmenu stromu a prostor pro tvoření i odpočinek. Takové zázemí budují v těchto dnech dobrovolníci v areálu Ekologického volnočasového centra Švýcárna v Josefovském údolí nedaleko Adamova. Hotovo bude podle ředitele centra Roberta Kubáně na podzim.

Adamov: unikátní dřevořezby apoštolů jsou zpět. Po osmiměsíční pouti Evropou

Adamov /FOTOGALERIE/ – Stovky kilometrů v klimatizovaných bednách. Dvě prestižní výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem a ve Vídni, které navštívily davy obdivovatelů umění z Evropy i ze světa. Unikátní dřevořezby apoštolů ze světelského oltáře jsou zpět. V kostele svaté Barbory v Adamově. Po osmi měsících na cestách Evropou. V dřevěných boxech je ve středu dopoledne dopravila specializovaná firma. Do oltáře exponáty zasadil tříčlenný tým restaurátorů. „Upřímně jsem rád, že to máme všechno za sebou. Oddychl jsem si, že se dřevořezbám nic nestalo a jsou v pořádku zpátky," říkal při vybalování dřevěných skvostů adamovský farář Jiří Kaňa.

U Staré huti v Josefovském údolí tavili železo. A také pekli chleba

Josefovské údolí, Adamov /FOTOGALERIE/ – Ukázková tavba železa v replice historické pece. Uhlí vyrobené v milíři. Zpracování železa, mletí mouky, pečení chleba nebo výroba dehtu. Odlévání barevných kovů tradiční metodou, řezbářství a technologie raného středověku. Ukázky ze života Slovanů, muzeum železářství. To vše si v sobotu prohlédli turisté, kteří zamířili do Josefovského údolí ke Staré huti nedaleko Adamova.

Adamovští upraví zázemí fotbalového hřiště

Adamov - Víceúčelový sklad s toaletami. Nové oplocení, úprava povrchu hřiště, přírodní tribuny a lavičky. Adamovští postupně vylepší zázemí u hřiště nad tamní základní školou v ulici Ronovská. Kvůli pořádání kulturních akcí. A také kvůli fotbalistům, kteří tam hrají malou kopanou.

Adamovské náměstí Práce se halí do zelena. Na parkovišti rostou nové stromy

Adamov - Adamovští dokončují úpravy rozlehlého parkoviště na tamním náměstí Práce. Hotovo má být v polovině června. Bude tam více zeleně, lavičky, zábradlí a nový žulový chodník.

U Staré huti doutná milíř. Dýmit bude celý týden

Adamov /FOTOGALERIE/ – Ještě obléknout halenu, uvázat červený šátek kolem krku, nasadit klobouk a jde se na věc. Na louce poblíž Staré hutě u Adamova opět po roce stojí milíř. Ten se uhlíři v pondělí přesně v jedenáct hodin chystají zapálit. Hořet bude až do soboty. Uhlí, které z něj získají, pak poslouží pro tavbu železa při akci Setkání ve střední části Moravského krasu. Potom milíř uhlíři rozeberou.

Jeskyně Býčí skála se mimořádně otevře turistům. O třech květnových víkendech

Moravský kras – Tajuplné prostory jeskyně Býčí skála nejsou přístupné veřejnosti. Návštěvníkům se otevírají jen párkrát do roka. Letos to bude o nadcházejících třech víkendech. Rolí průvodců se tradičně zhostí jeskyňáři ze základní organizace České speleologické společnosti Býčí skála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies