VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ADAMOV

Adamov staví zázemí pro sportovce i kulturní akce. U hřiště na Ronovské ulici

Adamov – Nová budova vznikne u hřiště na Ronovské ulici v Adamově. Jedna z místností poslouží na skladování nářadí, ve druhé budou odložené věci nezbytné pro pořádání kulturních akcí. Budou tam i záchody pro fotbalisty.

Přijel na skútru k obchodnímu centru a skácel se k zemi. Muž na místě zemřel

Adamov – Záchrance a policejním autům se museli ve čtvrtek před sedmou ráno vyhýbat řidiči na silnici před adamovským obchodním A.centrem. U podjezdu pod železniční tratí, ze kterého ústila lesní cesta na hlavní silnici, totiž ráno zemřel šestašedesátiletý muž.

Kaprům při memoriálu chutnala kolínka. Vítěz chytil dvanáct ryb

Adamov – Dvanáct kaprů. Takový úlovek nemá řada rybářů na řece Svitavě za celou sezonu. Miroslav Hrubý je vytáhl z vody za jedno dopoledne. Ostatní závodníky tak na Memoriálu Lubomíra Dáni v sobotu převálcoval rozdílem třídy.

Druhá etapa změn na adamovském náměstí Práce: opraví křižovatku i parkoviště

Adamov – Nové lavičky, světla, chodník a výměna povrchu vozovky na křižovatce. Dělníci se na přelomu záři a října pustí do druhé etapy opravy adamovského náměstí Práce a sousedního Smetanova náměstí.

Dobrovolníci dělají u Švýcárny lesní odpočívadlo. S malou knihovnou

Josefovské údolí /FOTOGALERIE/ – Přírodní kamenný bar v lesním svahu. Knihovna, zahrádka s bylinkami. Dřevěná sedátka vyřezaná v mohutném kmenu stromu a prostor pro tvoření i odpočinek. Takové zázemí budují v těchto dnech dobrovolníci v areálu Ekologického volnočasového centra Švýcárna v Josefovském údolí nedaleko Adamova. Hotovo bude podle ředitele centra Roberta Kubáně na podzim.

Adamov: unikátní dřevořezby apoštolů jsou zpět. Po osmiměsíční pouti Evropou

Adamov /FOTOGALERIE/ – Stovky kilometrů v klimatizovaných bednách. Dvě prestižní výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem a ve Vídni, které navštívily davy obdivovatelů umění z Evropy i ze světa. Unikátní dřevořezby apoštolů ze světelského oltáře jsou zpět. V kostele svaté Barbory v Adamově. Po osmi měsících na cestách Evropou. V dřevěných boxech je ve středu dopoledne dopravila specializovaná firma. Do oltáře exponáty zasadil tříčlenný tým restaurátorů. „Upřímně jsem rád, že to máme všechno za sebou. Oddychl jsem si, že se dřevořezbám nic nestalo a jsou v pořádku zpátky," říkal při vybalování dřevěných skvostů adamovský farář Jiří Kaňa.

U Staré huti v Josefovském údolí tavili železo. A také pekli chleba

Josefovské údolí, Adamov /FOTOGALERIE/ – Ukázková tavba železa v replice historické pece. Uhlí vyrobené v milíři. Zpracování železa, mletí mouky, pečení chleba nebo výroba dehtu. Odlévání barevných kovů tradiční metodou, řezbářství a technologie raného středověku. Ukázky ze života Slovanů, muzeum železářství. To vše si v sobotu prohlédli turisté, kteří zamířili do Josefovského údolí ke Staré huti nedaleko Adamova.

Adamovští upraví zázemí fotbalového hřiště

Adamov - Víceúčelový sklad s toaletami. Nové oplocení, úprava povrchu hřiště, přírodní tribuny a lavičky. Adamovští postupně vylepší zázemí u hřiště nad tamní základní školou v ulici Ronovská. Kvůli pořádání kulturních akcí. A také kvůli fotbalistům, kteří tam hrají malou kopanou.

Adamovské náměstí Práce se halí do zelena. Na parkovišti rostou nové stromy

Adamov - Adamovští dokončují úpravy rozlehlého parkoviště na tamním náměstí Práce. Hotovo má být v polovině června. Bude tam více zeleně, lavičky, zábradlí a nový žulový chodník.

U Staré huti doutná milíř. Dýmit bude celý týden

Adamov /FOTOGALERIE/ – Ještě obléknout halenu, uvázat červený šátek kolem krku, nasadit klobouk a jde se na věc. Na louce poblíž Staré hutě u Adamova opět po roce stojí milíř. Ten se uhlíři v pondělí přesně v jedenáct hodin chystají zapálit. Hořet bude až do soboty. Uhlí, které z něj získají, pak poslouží pro tavbu železa při akci Setkání ve střední části Moravského krasu. Potom milíř uhlíři rozeberou.

Jeskyně Býčí skála se mimořádně otevře turistům. O třech květnových víkendech

Moravský kras – Tajuplné prostory jeskyně Býčí skála nejsou přístupné veřejnosti. Návštěvníkům se otevírají jen párkrát do roka. Letos to bude o nadcházejících třech víkendech. Rolí průvodců se tradičně zhostí jeskyňáři ze základní organizace České speleologické společnosti Býčí skála.

Den Země u Ptačí svatyně zpestří ornitolog a scénky

Adamov - Procházka s ornitologem. Několik stanovišť s odborným výkladem na téma přírodní živly. Soutěže, hry a táborák s kytarou. Na to všechno se můžou těšit lidé, kteří dorazí v neděli ke studánce na okraji adamovského sídliště Ptačina. Ta stojí u silnice ve směru na Útěchov. Spolek pro aktivní ochranu Moravského krasu Okras tam pořádá druhý ročník akce Dne Země u Ptačí svatyně v Adamově.

Rybáři vzali Svitavu útokem. Pstruhová zahájená je pro ně velký svátek

Adamov /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE, VIDEO/ – Už je to tady. Do batohu rychle naházet povolenku, metr, peán, krabičku se třpytkami. V předsíni popadnout prut s podběrákem a rychle pro auto. Snídaně? Zítra je taky den. Hlavně ať už jsem u řeky a můžu nahodit. Tak nějak podobně se chystají ráno šestnáctého dubna na Blanensku desítky rybářů. V tento den totiž začíná sezona na pstruhových vodách.

Fotograf Šedý propadl kouzlu starých skel

Adamov – /FOTOGALERIE/ – Do brašny digitální fotoaparát, několik objektivů a vzhůru do terénu. Takto fotí tisíce nadšených amatérů. Díky moderní a cenově dostupné technice se jim otevírají netušené možnosti. Petr Šedý z Adamova však zvolil jinou cestu. Na svůj digitální fotoaparát šroubuje přes speciální nástavce historické objektivy. Desítky let staré.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies