VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ADAMOV

OBRAZEM: Adamovští pasovali děti na školáky. Hledaly poklad a bavil je klaun

Adamov – Děti v adamovské Mateřské škole Ptačina měly ve čtvrtek velký den. Nejprve šly dopoledne na pohádkové představení a odpoledne na ně čekalo velké překvapení. Učitelky s kuchařkami pro ně totiž připravily zábavný program.

Kostelník z křtinské fary: Za krádež knih žena nemůže. Trpí schizofrenií

Blansko – Kauzu zmizelých historických knih, které ukradla z křtinské fary obyvatelka městysu, rozplétal ve čtvrtek Okresní soud v Blansku. Podle kostelníka fary žena za svůj čin nemůže, protože má schizofrenii.

Adamovští zmodernizují kulturní dům

Adamov – V kulturním domě v Adamově na Blanensku jako by se zastavil čas. Od sedmdesátých let minulého století se v jeho interiéru téměř nic nezměnilo. Vedení města jej hodlá modernizovat. „Celý vnitřek chceme postupně opravit. Stoly či židle, zkrátka veškeré vybavení je původní. Plánujeme modernizovat předsálí, sál, šatnu a zázemí pro restauraci. Jednáme s návrhářem interiérů. Přípravy plánujeme dokončit letos a s postupnou rekonstrukcí začneme v příštím roce. Podle toho, jak nám to rozpočet dovolí," popsal starosta Adamova Roman Pilát.

Švýcárna měla původně sloužit jako struskové lázně

Adamov /HISTORIE OD PODLAHY/ – Lichtenštejnové měli se Švýcárnou u Adamova velké plány. Chtěli tam vybudovat železité lázně. Brzy ale svůj záměr přehodnotili a z budovy udělali zájezdní hostinec nejvyšší kvality. Od poloviny dvacátého století začal jeho pozvolný úpadek. Už se zdálo, že budova připomínající typickou alpskou chatu dočista zchátrá, ale před několika lety ji získal Základní článek Hnutí Brontosaurus Modrý kámen. Postupně se mu daří celému areálu vracet původní krásu a snad i význam. Deník Rovnost mu věnuje další díl seriálu Historie od podlahy.

Návštěva komise soutěže Vesnice roku? Křtiny zaujaly vyhlášenými koláčky

Křtiny /REPORTÁŽ/ – Na Blanensku navštívila v úterý komise soutěže Vesnice roku přihlášené obce. Vítěz bude známý už tento pátek.

OBRAZEM: Na Staré huti u Adamova ožila tradiční řemesla. Z dob starých Slovanů

Adamov – O tisícky let zpátky v čase cestovali návštěvníci, kteří v sobotu zavítali ke Staré huti u Adamova. Celé prostranství obsadili Slované. Předvedli stará řemesla, která byla kdysi pro tuto krajinu typická.

Historický milíř už hoří. U Staré huti se usadili havíři

Adamov /FOTOGALERIE/ – Havíř Eda vystoupá po žebříku na milíř, připomínající obrovský krtinec. Poklekne, odhrne hlínu a trsy trávy. Za chvíli přichází havíř Jiří, nese lopatu se žhavými uhlíky. Podá ji opatrně Edovi a ten obsah vysype dovnitř. Kopec zakouří jako právě probuzená sopka. Přihlížející se po sobě významně podívají. „Na žďár," zvolá slavnostně Eda. A už se všichni těší na sobotu, až ze zbytků milíře vyhrabou dřevěné uhlí.

Z Číny si hudebník dovezl koňské housle. Za zahrání dostal pouzdro i smyčec

Adamov – Šanghaj. S více než dvaceti miliony obyvateli nejlidnatější město Číny. Hospodářské srdce země s obřími obchodními centry, mrakodrapy i starými chrámy a historickou architekturou. Nic z toho však hudebníka Michala Reicha z Adamova neuchvátilo. Největší zážitek z třítýdenního pobytu si odnesl ze zapadlého krámku s hudebninami.

Oprava křtinského hřbitova bude hotová do Dušiček. Vznikne nové kolumbárium

Křtiny – Rozsáhlý hřbitov ve Křtinách má velkou historickou tradici. Své blízké na něm pochovávají nejen místní, ale i obyvatelé okolních vesnic – Habrůvky, Bukoviny či Březiny. Postupně se ale na něm začal podepisovat zub času. Vedení městyse se proto již zhruba před čtyřmi lety pustilo do jeho rozsáhlé rekonstrukce.

OBRAZEM: V jedovnické školě zápasili roboti

Jedovnice – Dva roboti stojí v ringu proti sobě a atmosféra houstne. Na povel rozhodčího se začnou vzájem vytlačovat. Vyhrát může jen ten silnější a lépe sestavený. Tak vypadal zápas mini sumo robotů. Jedné ze čtyř disciplín, ve kterých spolu v pátek poměřili síly mladí vynálezci ve druhém ročníku soutěže v robotice JedoBot.

Dechovka Bivojanka hraje už 20 let. Začínala jako parta kluků po umělecké škole

Jedovnice – Základní umělecká škola Jedovnice má s trochou nadsázky patent na hráče dechové hudby. V městysi totiž fungují hned tři dechovky. Její členové jsou bývalými žáky této školy a řada trumpetistů prošla rukama dlouholetého ředitele Jiřího Gundackera. Olšověnka, Pospačanka a Bivojanka. Právě ta si letos připomíná dvacet let od založení.

OBRAZEM: Step nebo třeba streetdance. Sportovní halu ovládla sokolská akademie

Adamov – Stovka tanečníků, tři sta diváků. Sokolská akademie, která se v sobotu konala v adamovské sportovní hale, měla báječnou kulisu.

AKTUALIZOVÁNO

Policie pátrala v lese po ztracených žácích. Chtěli dojít první na rozhlednu

Adamov – Čtyřicítka policistů se ve čtvrtek vydala pátrat po trojici osmiletých žáků. Ztratili se při školním výletě, jehož cílem byla rozhledna Alexandrovka u Adamova na Blanensku. Děti z křtinské základní školy se chtěly jako první dostat na místo, proto se odpoutaly od skupiny. Poté však zabloudily a v lese je nakonec našel policista na terénní čtyřkolce. Chlapci byli podle policistů vyděšení, ale nezranění.

Adamovské koupaliště bude zavřené. Město zvažuje jeho opravu

Adamov – Skočit si na chvíli s dětmi osvěžit se do bazénu. Zaplavat si hodinku dvě a jít domů. I když je voda ledová, nefunguje občerstvení a zázemí koupaliště nenabízí žádné atrakce? Přesto je pro řadu lidí v Adamově venkovní bazén lákavý. Mají ho kousek od domu a loni si tam zaplavali za lidové vstupné dvacet korun. Letos však mají smůlu. Bude zavřeno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies