VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ADAMOV

Netradiční koníček. Muž z Křtin sbírá motorové pily a plánuje muzeum

Křtiny - Někdo má na půdě nepotřebný nábytek, pytle s obnošeným oblečením nebo balíky starých novin. Otakar Rada z Křtin tam skladuje motorové pily. Ve sbírce má už asi osmdesát kousků. Včetně unikátních pil, které museli obsluhovat dva muži. Ty si mohou prohlédnout návštěvníci křtinského zámku. „V jeho prostorách bych chtěl v budoucnu udělat malé muzeum. Snad se dohodnu se školním lesním podnikem a Mendelovou univerzitou," říká jednasedmdesá­tiletý muž.

OBRAZEM: Dobrovolníci v Adamově sbírali odpadky. Vyčistili veřejná prostranství

Adamov – Zhruba stovka dobrovolníků vyrazila ve čtvrtek do ulic Adamova sbírat odpadky. Zaměřili se zejména na volná prostranství ve městě.

Adamovští chtějí více kamer a lepší přístup k vlaku

Adamov – Nevyužité zelené plochy na sídlišti v ulici Družstevní. Dřív tam byla pískoviště a průlezky pro děti. Zchátralé herní prvky však dělníci před lety odstranili. V okolí pískovišť zase pejskaři venčili své domácí mazlíčky a mezi panelovými domy už také nejsou. „Herní prvky pro děti ve městě chybí. Hřiště sice není daleko, ale děti si kolikrát hrají přímo pod okny. Jenže tam se často dostáváme do konfliktu s lidmi, kteří se o trávníky před bytovkami starají a mají tam skalky a různé záhonky s květinami. Chápu, že starat se o pískoviště je nákladné a musejí odpovídat přísným předpisům, ale nějaké průlezky by mezi domy být mohly," řekla Blanenskému deníku Rovnost Kateřina Kořalková z Adamova.

Na vlakové zastávce jim zrušili nájezd. Matky musí tahat kočárky do schodů

Adamov – Dvacet čtyři. Přesně tolik schodů musejí vyšlapat lidé, kteří v železniční stanici Adamov zastávka jdou na nástupiště ve směru na Blansko. Pro pěšího to není problém, ale strmé schodiště v budově s pokladnou je teď velkou překážkou pro maminky s kočárky. Ty se musejí spolehnout na pomoc dalších cestujících nebo na sílu svých paží.

Adamovští po 11 letech opráší vzpomínky. Z kopce posviští minikáry

Adamov – Závody minikár. To byl v osmdesátých letech v Adamově pojem. Silnice z prudkého kopce od sídliště Ptačina směrem k železniční trati byla v obležení diváků. Stejně jako závodní depo u základní školy v Ronovské ulici. Zbyly jen vzpomínky, které oprášily až dva závody před dvanácti, respektive jedenácti lety. Po dlouhé pauze budou Adamovští výkonům jezdců na minikárách tleskat znovu.

OBRAZEM: V Adamově vystoupila Radůza. S harmonikou i za klavírem

Adamov – Čtvrteční podvečer patřil v sále Městského kulturního střediska Adamov známé šansoniérce, harmonikářce a písničkářce Radůze.

Panna Marie se při bouřce zjevila na kaštanu. Její soška je v křtinském kostele

Křtiny - Místo zázračných událostí a uzdravení. Místo, kde se vrátil sluch a zrak lidem, kde se uzdravili těžce nemocní, ženy se vyléčily z neplodnosti nebo tu oživli mrtví. Tak dobové prameny popisují Křtiny na Blanensku. Proslavené jsou silným mariánským kultem, kterému poslední staletí vévodí velkolepý barokní chrám architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela nazývaný Perla Moravy. Právě jemu patří další díl letního seriálu Deníku Rovnost Tajemná místa jižní Moravy.

Odhalují tajemství prehistorických šelem. Lvů a medvědů z Moravského krasu

Habrůvka - Kosti. Desítky a stovky kostí trčí ze závalu a jeskynní hlíny do prostoru. Očištěné čelisti, lopatky, žebra a stehenní kosti podávají mlčenlivé svědectví o dobách, kdy v Moravském krasu žili jeskynní lvi a medvědi. V Barové jeskyni u Habrůvky na Blanensku odborníci objevují pozůstatky prehistorických šelem, dodnes lépe či hůře zachované v sedimentech.

Nový zámek ve Křtinách srovnají se zemí. Na jeho místě vyroste bytový komplex

Křtiny – Rezidence Měšťanka. Tak se jmenuje nový bytový komplex s moderními byty o velikosti 1+kk do 3+kk, který má vzniknout ve Křtinách. Na místě takzvaného nového zámku, který nechá developer zbořit.

Při memoriálu kapři stávkovali. Na těsto ale skočila velká štika

Adamov /FOTOGALERIE/ – Memoriál Lubomíra Dáni. Rybářské závody na řece Svitavě pořádali Adamovští už počtvrté jako vzpomínku na předčasně zesnulého kamaráda. V sobotu se lovilo v okolí adamovského splavu. O putovní pohár soutěžila necelá dvacítka rybářů.

OBRAZEM: První školní den. V Adamově přivítali desítky prvňáků

Adamov – Třiadvacet. Tolik dětí se ve čtvrtek poprvé posadilo do lavic v adamovské Základní škole Ronovská v sídlišti Ptačina. Mezi nimi také Markéta Juříčková a Alena Drlíková. Do školy je doprovázeli rodiče i mladší sourozenci. Řada z nich prožívala slavnostní okamžik víc než samotné děti.

Amatérští fotografové soutěží v Adamově o nejlepší snímky z letošní dovolené

Adamov – Rozpálená pláž, palmy a blankytně modré moře. Pyramidy, horské kaňony nebo starobylý střed evropské metropole. Báječná dovolená se dá prožít ale i doma na chalupě, u rybníka nebo na houbách. O své zážitky se mohou podělit amatérští fotografové v tradiční soutěži o nejlepší snímek z letošní dovolené.

Křtinská školka zrenovovala a rozšířila prostory. Nově pojme padesát dětí

Křtiny – Když se děti vrátí příští týden po prázdninách do mateřské školy ve Křtinách, budou nadšené. Najdou v ní nový nábytek, umývárny, záchody, úložné prostory, lehátka nebo jídelnu.

Nikýsek jednou bude běhat, věří. Aby to vyšlo, zatím pro něj poběží jiní

Březina – Už když přijíždí na svém invalidním vozíčku, na první pohled je jasné, že Nicolas není obyčejné dítě. Narodil se o tři měsíce dřív a za pět let strávil v nemocnicích více času než leckterý člověk za celý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies