VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Básník Ludvík Kundera oslavil devadesátku

Kunštát /FOTOGALERIE/ - V Kunštátu v sobotu zněla poezie. Slavili tam devadesátiny Ludvíka Kundery a posmrtně sté výročí narození Klementa Bochořáka.

21.3.2010
SDÍLEJ:

Na slavnostním večeru oslavili přátelé, příbuzní i příznivci poezie narozeniny kunštátských básníků, devadesátiny Ludvíka Kundery a posmrtně sté výročí narození Klementa Bochořáka. Foto: Deník/Vladěna Šebelová

„Je pořád pán z Kunštátu, co ťuká tu, ťuká tu. Tak honem přiťuknout, na pána z Kunštátu, ať dále ťuká tu, ať dále kutá tu.“ Také tato slova na počest Ludvíka Kundery, významného básníka, redaktora, dramaturga, výtvarníka a germanisty, zazněla v sobotu v Kunštátu. Lyrické odpoledne přichystalo vedení města v tamním Kulturním domě. Předávali tam čestná občanství a slavili narozeniny kunštátských básníků, devadesátin Ludvíka Kundery a nedožité sté výročí Klementa Bochořáka.

Čestní občané

„Za nevšední a bezprostřední lidské bytí uděluji in memoriam čestné občanství básníku Klementu Bochořákovi. Za vřelý vztah ke Kunštátu a celoživotní práci nedávno zemřelému Janu Halasovi. Za výjimečnou duchovní práci páteru Ladislavu Kubíčkovi,“ pronášel starosta města Pavel Göpfert na pódiu Kulturního domu, když vkládal vyznamenání do rukou pozůstalých. Osobně si do Kunštátu přijel pro čestné občanství už jen legionář Michal Hečka.

Všichni čtyři ocenění se nesmazatelně zapsali do vzpomínek lidí nejen z Kunštátu. Niternou lyrikou básník Klement Bochořák, od jehož narození by letos uplynulo sto let. Duchovní autoritou páter Ladislav Kubíček, který žil dlouhá léta v Sychotíně u Kunštátu. Obdivuhodnou statečností a vytrvalostí válečný veterán z druhé světové války Michal Hečka, dodnes činný v boji proti fašismu. A svoji láskou ke Kunštátu a soustavnou prací pro město rozhlasový redaktor Jan Halas, syn básníka Františka Halase. Právě na něho jsou dosud vzpomínky Kunštátských nejbolestivější. „Je to jen šest neděl, co jsme se s Honzou rozloučili. Tento večer plánoval s námi. Bohužel se toho už nedožil,“ vzpomínal starosta Göpfert.

„Býval jsem smutné dítě a podzim byl můj čas, trpěl jsem vzpomínkami a smrtí, krásou krás.“ Ztlumila se světla, pódium ozářila lampa a z předávání ocenění se večer přenesl do lyrické části. Z úst Františka Derflera a Alfréda Strejčka zněly sálem ukázky z knihy básní Klementa Bochořáka Ze studně večera kdos něžný vážil krev. Tu sestavil a texty k jednotlivým kapitolám napsal Tomáš Soldán. „Texty popisují určitá období z básníkova života. Dále se do nich promítají vzpomínky lidí, kteří Bochořáka znali osobně,“ nastínil Soldán.

Neobvyklý křest

Právě kniha Bochořákových básní prošla v sobotním večeru v Kunštátu křtem. Neobvyklým, voda se jí při něm nedotkla.

„Řekli jsme si, že bychom neměli knihy polévat. Proto navrhuji takový rituál. Pošlu sbírku kolovat a každý z vás na ni položte svoji dlaň a přejte jí něco dobrého, ať se k nám vrátí naplněná,“ poslala knihu do publika režisérka akce Hana Kofránková.

A zbytek večera už byl věnovaný oslavenci Ludvíku Kunderovi. Do Kunštátu mu přijeli k devadesátinám popřát i básníci z Německa. „Chci poděkovat vám všem, kteří jste přišli, a že vás přišlo tolik. A buďte zdrávi a buďte blažení,“ odchází lidé ze slovy básníka Kundery.

Autor: Vladěna Šebelová

21.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Dvořáková, vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO
8

Nedání přednosti na bantické křižovatce: tragická nehoda uzavřela silnici smrti

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Nová sportoviště: u zimního stadionu si mladí užijí i parkour

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Stavba nového zimního stadionu ve Vyškově, rozsáhlé opravy dvou sportovních hal v Blansku nebo záměr Boskovic odkoupit od státu tenisové kurty v areálu Červené zahrady. To jsou aktuální klíčové investice do sportovišť v regionu.

Bez největší hvězdy. Legendárního Gotta nahradil za Lužánkami David Koller

Brno /VIDEO/ – Rozložené deky, kelímky s pivem nebo limonádou a hudba. Brněnský stadion za Lužánkami v sobotu odpoledne rozezněli Iné Kafé, Michal Hrůza nebo David Koller. Poslechnout si je přišlo několik stovek lidí, neodradilo je zatažené nebe ani to, že největší hvězda festivalu Létofest, Karel Gott, nakonec nevystoupil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení