VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

15.1.2016

OBRAZEM: Česko čte dětem. V Rájci-Jestřebí o prasátku Luciánovi

Rájec-Jestřebí – Projekt Celé Česko čte dětem běží už léta napříč republikou. „Byli jsme v regionu první, kdo se do něj před devíti lety zapojil. Máme skupinu osmi babiček a dědečků, z nichž vždy jeden přijde do knihovny přečíst dětem pohádku. O ní si pak chvíli vyprávíme a k tématu si děti něco vyrobí. Akce je oblíbená, pravidelně přijde patnáct až pětadvacet dětí," popsala vedoucí rájecké knihovny Pavla Šamonilová.

10.1.2016

OBRAZEM: Martini Band zpíval do nového roku v zaplněném Katolickém domě

Blansko – Katolický dům v Blansku v neděli v podvečer rozezněl tradiční novoroční koncert blanenského chrámového sboru Martini Band a jejich hostů. Před naplněným sálem zahráli a zazpívali tři písňové celky, z nichž dva pocházejí z autorské dílny členů tělesa.

7.1.2016

Svoboda píše další knihu o Blansku. Přiblíží ulice od šedesátých let do revoluce

Blansko – Jak se stavěl hotel Dukla? Nebo kryté lázně, desetipatrová výšková budova, nové školy a sídliště? Ulice Blanska se od šedesátých let do sametové revoluce v roce 1989 změnily k nepoznání. Výrazně přibylo betonu a paneláků. Bezmála třicetileté období změn ve městě zachytí nová kniha blanenského galeristy Pavla Svobody.

7.1.2016

OBRAZEM: Tříkrálový koncert v Adamově rozezněly árie i muzikálové melodie

Adamov – Podvečer plný hudby a zpěvu. Opera, opereta a muzikál. Publikum v Městském kulturním středisku Adamov si ve středu vychutnalo tříkrálový koncert.

22.12.2015

OBRAZEM: Ocenili um zdobení kraslic slámou i činnost na blanenské hudební scéně

Blansko – Slavnostní atmosféra zavládla v pondělí večer v blanenském Dělnickém domě, kde se uskutečnilo předání dvou Cen města Blanska za kulturu.

AKTUALIZOVÁNO
20.12.2015

Koledy s dechovkou? Region křižují už patnáct let

Boskovicko, Svitavsko /REPORTÁŽ/ – Lehce nad nulou, mrholí. U kapličky ve Světlé podupává v neděli krátce po jedenácté dopoledne hlouček asi padesáti lidí. Zkřehlé ruce si zahřívají o kelímky s horkým čajem. Nebo něčím ostřejším. „To je zajímavé. Tolik ženských má řidičák a stejně to musí odřídit tatínci," směje se vousatý muž, který příchozím rozlévá teplé nápoje.

11.12.2015

OBRAZEM: Adamovští obnovili hudební čtvrtky, studenti rozezněli klavír

Adamov – Ve městě před lety vystupovali talentovaní hudebníci pravidelně. Nyní Adamovští znovu obnovili tradici hudebních čtvrtků. Publikum si tak ve čtvrtek večer v městském kulturním středisku vychutnalo koncert vysokoškolských studentů klavírního oddělení brněnské JAMU.

9.12.2015

OBRAZEM: Dřevěný kostelík v Blansku rozezněly vánoční písně

Blansko – Do posledního místa zaplněný dřevěný kostelík v Blansku poslouchal v úterý v podvečer vystoupení školáků.

6.12.2015

OBRAZEM: Knižní jarmark a veletrh regionálních výrobků lákal do Jedovnic

Jedovnice – Sýr a tvaroh, med i medovina, perníčky, pštrosí speciality a v tuto dobu samozřejmě vánoční zboží. A k tomu stovky knížek. V jedovnickém kulturním domě se v sobotu opět konal Mikulášský knižní jarmark a Veletrh produktů z Moravského krasu.

6.12.2015

Archivář v dětství rád poslouchal vyprávění babičky. Nyní o historii sám píše

Rájec-Jestřebí – Starohrabě Hugo František Salm se zasloužil o rozvoj Blanenska. Mimo jiné byl také neúnavným propagátorem očkování proti neštovicím. Nejen o tom bude pojednávat první kniha rájeckého patriota a archiváře Petra Sychry. Vyjde ještě před Vánocemi.

26.11.2015

V boskovickém evangelickém kostele začne cyklus benefičních adventních koncertů

Boskovice – Cyklus benefičních koncertů na každou adventní neděli připravil evangelický sbor v Boskovicích a tamní gymnázium. Všechny koncerty se uskuteční v evangelickém kostele od šesti hodin večer. „Začnou zažehnutím svíce na adventním věnci a úvodním slovem, po němž přijdou na řadu hudebníci," přiblížil farář Jiří Bureš.

25.11.2015

Try!(o) sní o studiu. Vlastní skladby teď zahrají v klubu Sklepy

Jedovnice /FOTOGALERIE/ – Truhlářská dílna. Zpoza vrat se ozývá řezání pily, hoblování nebo zvuk vrtačky. Možná z jiné ano, ale z této v Jedovnicích ne. Místností zato rezonují řízné kytarové riffy, bubny a muziku tvrdí baskytara. Právě zkouší blues-rocková skupina TRY!(o). Kytara Šimon Podrazil, baskytara Lucie Čejková a za bicími sedí její bratr Hynek.

23.11.2015

Návrat o půl století zpátky. Na zámku v Blansku vystavují retro kočárky

Blansko – Výchova, oblékání a hračky dětí z aristokratických rodin. Před sto lety. A také retro kočárky pro panenky od padesátých do devadesátých let minulého století. To vše si v těchto dnech prohlédnou návštěvníci výstavy v prostorách Muzea Blansko, které sídlí na tamním zámku.

22.11.2015

Rajbas 2015: světem na vlnách dobrodružství

Blansko /FOTOGALERIE/ – Strávit tři dny na Rajbasu? To vydá minimálně na několik cest kolem světa. Výprav plných exotických destinací a nevšedních zážitků. A to člověk nemusí ujít ani kilometr. Dělnický dům v Blansku a nedaleké kino totiž ovládl od pátku do neděle tradiční festival filmů, setkání a dobrodružství. A publiku naservírovali pořadatelé ze sdružení Horizont unikátní besedy s dobrodruhy, cestovateli, fotografy i filmaři. Výstavy, workshopy nebo návštěvu podzemí Moravského krasu. Už po sedmnácté.

22.11.2015

OBRAZEM: V galerii vzpomínali na Sonnyho Halase. Výtvarníka, pábitele a tuláka

Blansko /FOTOGALERIE/ – Návštěvníci Galerie města Blanska si v těchto dnech prohlédnou výstavu Miloslava Sonny Halase nazvanou Cesta. Tišnovský rodák byl původní profesí elektrikář v oboru silnoproud. Jako samouk měl široký záběr uměleckých aktivit. „Od grafiky, přes malbu až po nevšední projekty a originální umělecké akce. To vše volně prorůstalo jeho životem," uvedla kurátorka výstavy Jana Písaříková.

18.11.2015

OBRAZEM: V boskovické synagoze zněly balady Sefardských Židů

Boskovice – Prostory boskovické synagogy rozezněly v úterý odpoledne tóny historických nástrojů a zpěv. Publikum si poslechlo balady Sefardských Židů v podání instrumentalistky a publicistky Hany Sar Blochové. Po koncertě následoval v nedalekém Židovském domě v ulici Bílkova křest její nové knihy.

15.11.2015

OBRAZEM: V Boskovicích hrál a zpíval Linwood Lee Taylor

Boskovice – Na stolech svíčky, přítmí a strhující převážně bluesové melodie. Taková atmosféra vládla při sobotním koncertu v Zámeckém skleníku v Boskovicích, na kterém se představil americký kytarista a zpěvák typu Jimi Hendrixe Linwood Lee Taylor. Ve společném triu s ním vystoupili slovenský baskytarista Matej Černý a u bicích Čech Tomáš Hobzek.

12.11.2015

Kniha blanenského cestovatele získala ocenění. Píše další o přírodních národech

Blansko, Praha - Caballo Blanco Ultramaraton. Osmdesát kilometrů dlouhý závod v extrémních podmínkách. Legendami opředení indiánští běžci Tarahumarové. To vše v kulisách Měděného kaňonu v Mexiku u řeky Urique popisuje kniha blanenského cestovatele Milana Daňka Ti, kteří utíkají pěšky. V úterý za ni Daněk v Praze získal ocenění.

10.11.2015

OBRAZEM: Potlesk pro Uhlíře. V Adamově bavil děti, rodiče i babičky

Adamov – Písničky Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka jsou nesmrtelné. I díky dětským filmům a pohádkám. Statistika nuda je, Hlupáku, najdu tě, Hajný je lesa pán, Dělání, Není nutno a další zná několik generací posluchačů. Známý český skladatel a klavírista vystoupil v pondělí v podvečer v Městském kulturním středisku Adamov.

8.11.2015

Harmonikáři z Čech i Moravy zahráli v Olešnici. Už poosmnácté

Olešnice – Škoda lásky, Zpívejte lidičky, ty české písničky, Co jste hasiči, co jste dělali? Známé české písničky zněly v sobotu v sále olešnického kulturního domu. Na tradičním setkání harmonikářů na pomezí Čech a Moravy.

1.11.2015

První ročník Olešnického kvítku: u diváků i poroty vyhrály Pružiny

Olešnice /FOTOGALERIE/ – Olešnická kytka je známý festival trampské, folkové a country písničky, který se poprvé konal před třiceti lety. Olešnický kvítek je jeho dětskou odnoží a poprvé se uskutečnil tuto sobotu. Obojí pod organizační taktovkou trampské osady Zmijáci. Při prvním ročníku kvítku se v olešnickém kulturním domě představily čtyři dětské kapely.

28.10.2015

Dělnický dům rozduní halloweenská párty. S dýdžeji i rockery

Blansko – Dvě hudební scény, soutěže, speciální drinky, rej masek a spousta zábavy. Dělnický dům v Blansku ovládne už třetí halloween párty. Začíná v pátek v sedm hodin večer a protáhne se až do rána.

27.10.2015

OBRAZEM: Letovický zámek láká na obrazy Hany Kroupové

Letovice – Turistická sezona na zámcích na Blanensku finišuje. Do konce října si mohou lidé udělat výlet například na letovický zámek, kde v těchto dnech vystavuje obrazy výtvarnice Hana Kroupová. Prohlédnou si tam i nově otevřený hudební salonek. Sezonu zakončí v Letovicích v neděli sběratelská burza.

25.10.2015

OBRAZEM: Na Kaťák festu v Blansku zněl folk, rock i blues

Blansko – Kaťák fest. Přehlídka talentovaných hudebníků se v blanenském Katolickém domě konala už potřetí. Opět v režii skautů a lidí z blanenské farnosti svatého Martina. V sobotu na festivalu vystoupilo několik kapel nejen z Blanenska. „Smyslem tohoto minifestivalu je dát šanci zejména začínajícím hudebníkům. Vystupují tady hudební formace z Blanska a okolí. Tentokrát to byla směsice folku, rocku a blues. Největším překvapením pro mě byla jedovnická formace TRY!(o). Technicky jsou na tom hodně dobře, hrají vlastní věci a jsou opravdu hodně šikovní," řekl organizátor akce Aleš Bláha.

24.10.2015

OBRAZEM: Blanenská dechovka má 75 let. Slavila koncertem

Blansko – Dechová hudba Blansko si letos připomíná pětasedmdesáté výročí svého založení. V pátek to oslavila slavnostním koncertem v blanenském Dělnickém domě. Dechovku založil v roce 1940 ředitel ČKD Blansko Jaroslav Löbl. Kapelu nyní tvoří kolem dvaceti členů. Hudebníci hrají na různých akcích města Blanska a v repertoáru mají tisíce skladeb.

20.10.2015

Deset pohádek pro Justýnku. Pokřtí knihu, jejíž děj se odehrává ve Křtinách

Křtiny – Deset pohádek pro Justýnku je název knihy pohádek ze Křtin a okolí, jejímž autorem je Karel Klimeš. Ve středu se knížka dočká slavnostního křtu. V křtinské knihovně, která ve středu pořádá den otevřených dveří.

15.10.2015

Dechová hudba Blansko slaví 75 let. Výročí oslaví koncertem

Blansko – Dechová hudba Blansko slaví významné výročí. Lidi baví už pětasedmdesát let. Její příznivci se mohou těšit na slavnostní koncert.

14.10.2015

Při Halasovu Kunštátu vzpomenou na básníky Halase i Kunderu

Kunštát – Opět po roce budou v sobotu v Kunštátě tradičně vzpomínat na básníka Františka Halase. Součástí šestačtyřicátého ročníku Halasova Kunštátu bude i vzpomínání na Ludvíka Kunderu, který by letos oslavil pětadevadesáté narozeniny.

8.10.2015

OBRAZEM: V Blansku odstartoval festival Kolotoč. Zvacím průvodem

Blansko – Ve středu v Blansku odstartoval multižánrový festival Kolotoč. Zvacím průvodem, který vyšel od blanenského divadla Kolárka, jež akci pořádá. Organizátoři zvali na program přímo v ulicích města.

7.10.2015

Festival Kolotoč uctí i Zuzanu Navarovou. Pásmem v Kolárce

Blansko – Divadlo, tanec, hudba. To vše nabídne divákům multižánrový festival Kolotoč. Lidé mohou navštívit divadelní představení, koncerty, promítání filmů nebo výstavu fotografií hned na několika místech v Blansku. Festival začíná ve středu a potrvá do soboty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies