VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

27.5.2016

OBRAZEM: Melodie z muzikálů. S žáky si zazpívala i Hana Holišová

Blansko – Na dvacet písniček z různých muzikálů slyšelo ve čtvrtek večer publikum v plném sále Základní umělecké školy Blansko. Melodie z muzikálů Monte Christo, My Fair Lady nebo Jeptišky zazpívali žáci pěveckého oddělení. Jako host se představila členka Městského divadla Brno Hana Holišová, známá z pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

25.5.2016

Nová kniha zmapuje historii Boskovic. Místo psaného textu upřednostní fotografie

Boskovice – Bude sloužit k propagaci kulturních a historických zajímavostí Boskovic. Její návrh je již známý, jen bude ještě potřeba vymyslet její název. Řeč je o nové knize, která zmapuje vývoj města od prvních dochovaných pramenů až zhruba do poloviny dvacátého století.

21.5.2016

OBRAZEM: Blanenskou Muzejní noc rozdováděl koncert, loutky a strašidla

Blansko – Páteční podvečer patřil v prostorách blanenského zámku, kde sídlí Muzeum Blanenska, rodičům a dětem. Tradiční Muzejní noc odstartoval koncert orchestru Teammus složený ze žáků Základní umělecké školy Blansko.

15.5.2016

OBRAZEM: Show orchestru v Letovicích připomněla Karla IV.

Letovice – Přes sto účinkujících, kostýmy, promítání, hudba. Diváci v sobotu v jízdárně letovického zámku zhlédli osmou show Velkého dechového orchestru Základní umělecké školy Letovice. Během odpoledne se konala dvě představení nazvaná Největší Čech – otec vlasti.

14.5.2016

OBRAZEM: Herci excelovali v Manželském čtyřúhelníku

Letovice – Silvestr, sázka a neobvyklá výměna manželů. V letovickém kulturním domě v pátek sehráli představení Manželský čtyřúhelník herci Dana Homolová, Michaela Badinková, Daniel Rous a Martin Kraus.

8.5.2016

Bivojanka slavila dvacáté výročí. Všichni hráči jsou absolventi jedovnické školy

Jedovnice – Návštěvníkům hodů, festivalů, poutí nebo slavností na Blanensku a okolí dělá svou hudbou již dvacet let radost dechová kapela Bivojanka z Jedovnic. V sobotu odpoledne oslavila své kulaté narozeniny v jedovnickém kině.

5.5.2016

Dechovka Bivojanka hraje už 20 let. Začínala jako parta kluků po umělecké škole

Jedovnice – Základní umělecká škola Jedovnice má s trochou nadsázky patent na hráče dechové hudby. V městysi totiž fungují hned tři dechovky. Její členové jsou bývalými žáky této školy a řada trumpetistů prošla rukama dlouholetého ředitele Jiřího Gundackera. Olšověnka, Pospačanka a Bivojanka. Právě ta si letos připomíná dvacet let od založení.

3.5.2016

V Rájci to opět rozbalí Pink Floyd revival. Ve stylu alba Animals

Rájec-Jestřebí – Do letního kina v Rájci-Jestřebí se po roce vrátí slavné písně legendární kapely Pink Floyd. Revivalový koncert skupiny Distant Bells začíná být ve městě tradicí, která je magnetem pro stovky fanoušků. Mezi nimi nechybí ani děti. Letos je vystoupení naplánované na poslední červnovou sobotu, lístky si ale zájemci můžou koupit už od konce minulého týdne. „Internetový předprodej jsme zahájili prvního května," upřesnil jeden z pořadatelů Radan Liška.

3.5.2016

OBRAZEM: Mladí muzikanti v Blansku předvedli, co se naučili

Blansko – Celý školní rok pilně cvičili a nyní mají možnost předvést, co se naučili. V neděli odstartovala v blanenském Dělnickém domě série absolventských koncertů žáků hudebních oborů Soukromé základní umělecké školy Blansko. „První skupina se představila v neděli, další v pondělí a třetí je na programu v úterý. Pak přijdou na řadu absolventská vystoupení dalších oborů," uvedla ředitelka školy Miluše Jeřábková. V pondělí mladí muzikanti předvedli publiku klasické i moderní skladby.

27.4.2016

OBRAZEM: V letovické Galerii Pex vystavuje výtvarník Boris Jirků

Letovice – Malíř, sochař, ilustrátor. Záběr výtvarníka Borise Jirků je široký. Jeho obrazy si mohou v těchto dnech prohlédnout návštěvníci letovické Galerie Pex. Výstava potrvá až do 25. května.

20.4.2016

OBRAZEM: Zabalené hodiny poukazují na důležitost času

Blansko – Hodiny zabalené do látek. Honosná židle a vedle ní dřevěná rozbitá židle. Nebo válečky na těsto, obalené mapou a schované v kufru. I tyto předměty jsou součástí výstavy Roztrúsený depozit, která je k vidění v Galerii města Blanska do devětadvacátého dubna.

17.4.2016

OBRAZEM: Kapela Karlovy hračky koncertovala v Zámeckém skleníku. Pro charitu

Boskovice – Oblíbená blues-rocková formace z Boskovic Karlovy hračky to v sobotu večer rozbalila v Zámeckém skleníku v Boskovicích. Jejich hudba pomohla dobré věci. Kapela výtěžek z Večera pro lidi každého věku věnovala blanenské charitě.

13.4.2016

Za zmizení vzácných obrazů nikdo neponese odpovědnost

Boskovice – Kam se poděly dva obrazy a tři kresby významné meziválečné malířky a boskovické rodačky Vlasty Vostřebalové Fischerové? Tato otázka dlouho trápila Dušana Sušila z Boskovic. Díla zakoupil ještě v předrevoluční době, kdy pracoval jako vedoucí Galerie Sdruženého klubu pracujících. Po roce 1990 se automaticky stala majetkem předchůdce dnešních Kulturních zařízení města Boskovice. Ztratila se při stěhování kulturního střediska ze sokolovny.

13.4.2016

Benefiční koncert pomůže postiženým. A spojí mladé i staré

Boskovice – Originální hudba různorodých žánrů pomůže dobré věci. Tuto sobotu od půl osmé večer se totiž Zámeckým skleníkem v Boskovicích rozezní písničky kapely Karlovy hračky, která výtěžek z akce věnuje blanenské charitě. „Snažíme se být muzikou prospěšní a pomáhat lidem, kteří to potřebují," vysvětlil zpěvák boskovické kapely Radek Klon.

13.4.2016

Muzeum představí objevitele parafínu a zabaví v archeologickém pískovišti

Blansko – Převod muzea pod správu kraje. Sjednocení a zjednodušení prohlídkových tras včetně vstupného. Nové webové stránky, výukové programy, projekty a příprava nové expozice archeologie. To jsou ve zkratce novinky, na kterých se v posledních měsících pracuje v Muzeu Blanenska. „Do června chceme dodělat strategický plán s dlouhodobou vizí do dalších let. Cílem je moderní muzeum se zachováním vysoké úrovně odborné činnosti a hlavně přístupné a atraktivní pro návštěvníky všech generací," uvedla ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková. Blanenský deník Rovnost přibližuje některé důležité novinky.

5.4.2016

OBRAZEM: Redl s Malou partou provětrali adamovský sál

Adamov /FOTOGALERIE/ – Na vystoupení Vlasty Redla se v pondělí v podvečer těšil do posledního místa zaplněný sál kulturního domu Adamov. Známý multiinstrumen­talista, zpěvák, textař a skladatel dorazil s formací Malá parta. Publikum si vychutnalo pestrou směsici folku, lidové hudby i rocku. „Je to věčný boj. Analog, nebo digitál. Staré nástroje, nebo moderní. Ale co by to bylo za folkovou písničku bez pořádného sóla na bubny?" bavil Redl posluchače střídáním nástrojů a hudebních stylů.

21.3.2016

Ohlédnutí za historií: Mezizpěvy přiblíží písně Blanenského divadla

Blansko – Ohlédnutí za historií Blanenského divadla je tématem letošního dílu dokumentárního cyklu Živá paměť, který se věnuje zajímavým osobnostem a fenoménům v Blansku. Další snímek z produkce blanenských filmařů studia Audiovisual je nazvaný Mezizpěvy aneb Máme rádi písničkál. Jeho premiéru uvede kino Blansko třicátého března od šesti hodin večer.

15.3.2016

Expediční kamera v Ulitě: sjezd divoké řeky i Himálaj

Blansko – Exotické země, divoká příroda, dobrodružství a neopakovatelné zážitky. Filmový festival Expediční kamera láká na několikahodinové promítání filmů z celého světa. Putovní akce se pravidelně koná i na Blanensku. Před dvěma týdny se zastavila v Boskovicích a ve středu se bude promítat v blanenském klubu Ulita. Už posedmé.

12.3.2016

OBRAZEM: Petra Janů zazpívala. Jako součást oslav povýšení Letovic na město

Letovice – Před vyprodaným sálem vystoupila v pátek večer v letovickém kulturním domě zpěvačka Petra Janů s doprovodnou kapelou Amsterdam. Její příznivci si užili nejen koncert, ale mohli si za ní přijít i pro podpis.

5.3.2016

Na salonu adamovských fotografů vystaví desítky snímků

Adamov – Portréty, krajina, momentky, reportážní fotografie nebo snímky ze sportovních utkání. Prostě všehochuť. Salon adamovských fotografů nemá vymezená pravidla, a proto je tak pestrý.

3.3.2016

V Boskovicích promítnou Obecnou školu. Na osmdesáté narozeniny Zdeňka Svěráka

Blanensko – Jmenuji se Igor Hnízdo. I tato hláška z legendárního filmu Obecná škola z pera Zdeňka Svěráka se stala perlou české kinematografie. Kdo se chce zasmát nejen nad výroky učitele a válečného veterána, ale i Rosenheima či Maxové, nemusí čekat na to, až budou filmový hit z devadesátých let vysílat v televizi. Osmadvacátého března, přesně na Velikonoční pondělí, jej budou promítat v kinech. Při příležitosti osmdesátých narozenin Zdeňka Svěráka.

2.3.2016

OBRAZEM: V zámeckém skleníku zahrály hvězdy světového jazzu

Boskovice – Trio výtečných jazzových muzikantů rozeznělo ve středu večer Zámecký skleník v Boskovicích. Koncert z cyklu Jazz and Blues Boskovice nabídl další lahůdku. Na pódiu se před publikem objevil pětadvacetiletý hudebník z Krakova Szymon Mika. Toho doprovodil americký kontrabasista Mike Parker a bubeník Frank Parker. Ti už od devadesátých let koncertují s řadou významných hudebníků, jakými jsou Bob Sheppard nebo Chris Potter.

2.3.2016

Boskovičtí studenti sbírali ceny. Na hudebním festivalu v Krnově

Krnov, Boskovice – Dvě první místa, jedno druhé a třetí. A také dvě čestná uznání. Studenti ze Střední pedagogické školy Boskovice ovládli hudební festival středních škol v Krnově. Toho se zúčastnilo téměř tři sta nadaných hudebníků a zpěváků z celé České republiky. Konal se už po devětatřicáté. „Jedenáct našich studentů soutěžilo v pěti kategoriích. Sólový zpěv klasický, populární, vokální soubory, vokálně-instrumentální soubory a klavír s varhany. V každé z nich se jim přitom podařilo získat ocenění," chválil své žáky boskovický učitel Tomáš Pléha, který je na soutěž připravoval už od října.

26.2.2016

Blanenští: Venuše není na prodej

Blansko – Fraška. Soumrak blanenské kultury. Tak řada lidí v Blansku vidí slavnostní ceremoniál a dění okolo předávání Ceny města Blanska za kulturu. Ocenění Blanenští udělují třem vybraným osobnostem jednou za tři roky. Od roku 1993 je převzalo čtyřiadvacet lidí. Zatím naposledy předávali bronzovou sošku blanenské Venuše v prosinci a nedopadlo to právě nejlépe.

25.2.2016

Recitovali v novém. V kunštátské škole si pochvalují nový divadelní sál

Kunštát – Beseda s hasiči, recitační soutěž, ochotnické vystoupení nebo charitativní koncert. Základní škola v Kunštátu má konečně prostory, kde může takové akce pořádat. V závěru loňského roku žáci vystoupením pro rodiče zahájili provoz školního divadla, které je zároveň multifunkční místností.

24.2.2016

Letovická dechovka je zlatá. Uspěla na mezinárodní soutěži

Praha, Letovice – Zlaté pásmo. To je ocenění, které si z mezinárodní soutěže v Praze přivezl Velký koncertní dechový orchestr Základní umělecké školy Letovice. Osmnáctý ročník festivalu dechových orchestrů Praha 2016 se uskutečnil minulý pátek a sobotu.

24.2.2016

Nová kniha přiblíží historii Boskovic. Poslední publikace je už 17 let stará

Boskovice – Poslední kniha zaměřená na historii Boskovic vyšla před sedmnácti lety. Tamní lidé se brzy dočkají nové publikace mapující dějiny města. Boskovičtí radní rozhodli, že vyjde v listopadu příštího roku. Bude mít asi dvě stovky stran.

19.2.2016

Soška za zásluhy? Na Facebooku za 11 tisíc

Blansko /INFOGRAFIKA/ – Výtvarníci, hudebníci nebo historici. Lidé, kteří se v kulturním prostředí pohybují velmi dlouho a veřejnost je zná. Něco dokázali. Doma na poličce mají Cenu města Blanska za kulturu. Tu Blanenští udělují vybraným osobnostem jednou za tři roky. Zatím poslední dvě ceny předali loni v prosinci.

18.2.2016

Výstava na lysickém zámku: zavoní mimóza, kterou měla ráda slavná spisovatelka

Lysice – Marie von Ebner-Eschenbachová je považovaná za jednu z nejvýznamnějších německy píšících literátek devatenáctého století. Jako hraběnka Dubská žila i na zámku v Lysicích. Ten pro nadcházející turistickou sezonu chystá k letošnímu stému výročí úmrtí spisovatelky výstavu.

17.2.2016

Boskovická knihovna má málo místa. Radní se pobaví o jejím přesunu

Boskovice – Čtenáři se protahují úzkými uličkami mezi regály. V boskovické knihovně je malá studovna a celkově jsou prostory hodně stísněné. „Chybí nám asi sto metrů čtverečních plochy," konstatovala vedoucí knihovny Miroslava Jurdičová. Zázemím pro knihy se tamní radní plánují zabývat v březnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení