VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

3.5.2016

OBRAZEM: Mladí muzikanti v Blansku předvedli, co se naučili

Blansko – Celý školní rok pilně cvičili a nyní mají možnost předvést, co se naučili. V neděli odstartovala v blanenském Dělnickém domě série absolventských koncertů žáků hudebních oborů Soukromé základní umělecké školy Blansko. „První skupina se představila v neděli, další v pondělí a třetí je na programu v úterý. Pak přijdou na řadu absolventská vystoupení dalších oborů," uvedla ředitelka školy Miluše Jeřábková. V pondělí mladí muzikanti předvedli publiku klasické i moderní skladby.

27.4.2016

OBRAZEM: V letovické Galerii Pex vystavuje výtvarník Boris Jirků

Letovice – Malíř, sochař, ilustrátor. Záběr výtvarníka Borise Jirků je široký. Jeho obrazy si mohou v těchto dnech prohlédnout návštěvníci letovické Galerie Pex. Výstava potrvá až do 25. května.

20.4.2016

OBRAZEM: Zabalené hodiny poukazují na důležitost času

Blansko – Hodiny zabalené do látek. Honosná židle a vedle ní dřevěná rozbitá židle. Nebo válečky na těsto, obalené mapou a schované v kufru. I tyto předměty jsou součástí výstavy Roztrúsený depozit, která je k vidění v Galerii města Blanska do devětadvacátého dubna.

17.4.2016

OBRAZEM: Kapela Karlovy hračky koncertovala v Zámeckém skleníku. Pro charitu

Boskovice – Oblíbená blues-rocková formace z Boskovic Karlovy hračky to v sobotu večer rozbalila v Zámeckém skleníku v Boskovicích. Jejich hudba pomohla dobré věci. Kapela výtěžek z Večera pro lidi každého věku věnovala blanenské charitě.

13.4.2016

Za zmizení vzácných obrazů nikdo neponese odpovědnost

Boskovice – Kam se poděly dva obrazy a tři kresby významné meziválečné malířky a boskovické rodačky Vlasty Vostřebalové Fischerové? Tato otázka dlouho trápila Dušana Sušila z Boskovic. Díla zakoupil ještě v předrevoluční době, kdy pracoval jako vedoucí Galerie Sdruženého klubu pracujících. Po roce 1990 se automaticky stala majetkem předchůdce dnešních Kulturních zařízení města Boskovice. Ztratila se při stěhování kulturního střediska ze sokolovny.

13.4.2016

Benefiční koncert pomůže postiženým. A spojí mladé i staré

Boskovice – Originální hudba různorodých žánrů pomůže dobré věci. Tuto sobotu od půl osmé večer se totiž Zámeckým skleníkem v Boskovicích rozezní písničky kapely Karlovy hračky, která výtěžek z akce věnuje blanenské charitě. „Snažíme se být muzikou prospěšní a pomáhat lidem, kteří to potřebují," vysvětlil zpěvák boskovické kapely Radek Klon.

13.4.2016

Muzeum představí objevitele parafínu a zabaví v archeologickém pískovišti

Blansko – Převod muzea pod správu kraje. Sjednocení a zjednodušení prohlídkových tras včetně vstupného. Nové webové stránky, výukové programy, projekty a příprava nové expozice archeologie. To jsou ve zkratce novinky, na kterých se v posledních měsících pracuje v Muzeu Blanenska. „Do června chceme dodělat strategický plán s dlouhodobou vizí do dalších let. Cílem je moderní muzeum se zachováním vysoké úrovně odborné činnosti a hlavně přístupné a atraktivní pro návštěvníky všech generací," uvedla ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková. Blanenský deník Rovnost přibližuje některé důležité novinky.

5.4.2016

OBRAZEM: Redl s Malou partou provětrali adamovský sál

Adamov /FOTOGALERIE/ – Na vystoupení Vlasty Redla se v pondělí v podvečer těšil do posledního místa zaplněný sál kulturního domu Adamov. Známý multiinstrumen­talista, zpěvák, textař a skladatel dorazil s formací Malá parta. Publikum si vychutnalo pestrou směsici folku, lidové hudby i rocku. „Je to věčný boj. Analog, nebo digitál. Staré nástroje, nebo moderní. Ale co by to bylo za folkovou písničku bez pořádného sóla na bubny?" bavil Redl posluchače střídáním nástrojů a hudebních stylů.

21.3.2016

Ohlédnutí za historií: Mezizpěvy přiblíží písně Blanenského divadla

Blansko – Ohlédnutí za historií Blanenského divadla je tématem letošního dílu dokumentárního cyklu Živá paměť, který se věnuje zajímavým osobnostem a fenoménům v Blansku. Další snímek z produkce blanenských filmařů studia Audiovisual je nazvaný Mezizpěvy aneb Máme rádi písničkál. Jeho premiéru uvede kino Blansko třicátého března od šesti hodin večer.

15.3.2016

Expediční kamera v Ulitě: sjezd divoké řeky i Himálaj

Blansko – Exotické země, divoká příroda, dobrodružství a neopakovatelné zážitky. Filmový festival Expediční kamera láká na několikahodinové promítání filmů z celého světa. Putovní akce se pravidelně koná i na Blanensku. Před dvěma týdny se zastavila v Boskovicích a ve středu se bude promítat v blanenském klubu Ulita. Už posedmé.

12.3.2016

OBRAZEM: Petra Janů zazpívala. Jako součást oslav povýšení Letovic na město

Letovice – Před vyprodaným sálem vystoupila v pátek večer v letovickém kulturním domě zpěvačka Petra Janů s doprovodnou kapelou Amsterdam. Její příznivci si užili nejen koncert, ale mohli si za ní přijít i pro podpis.

5.3.2016

Na salonu adamovských fotografů vystaví desítky snímků

Adamov – Portréty, krajina, momentky, reportážní fotografie nebo snímky ze sportovních utkání. Prostě všehochuť. Salon adamovských fotografů nemá vymezená pravidla, a proto je tak pestrý.

3.3.2016

V Boskovicích promítnou Obecnou školu. Na osmdesáté narozeniny Zdeňka Svěráka

Blanensko – Jmenuji se Igor Hnízdo. I tato hláška z legendárního filmu Obecná škola z pera Zdeňka Svěráka se stala perlou české kinematografie. Kdo se chce zasmát nejen nad výroky učitele a válečného veterána, ale i Rosenheima či Maxové, nemusí čekat na to, až budou filmový hit z devadesátých let vysílat v televizi. Osmadvacátého března, přesně na Velikonoční pondělí, jej budou promítat v kinech. Při příležitosti osmdesátých narozenin Zdeňka Svěráka.

2.3.2016

OBRAZEM: V zámeckém skleníku zahrály hvězdy světového jazzu

Boskovice – Trio výtečných jazzových muzikantů rozeznělo ve středu večer Zámecký skleník v Boskovicích. Koncert z cyklu Jazz and Blues Boskovice nabídl další lahůdku. Na pódiu se před publikem objevil pětadvacetiletý hudebník z Krakova Szymon Mika. Toho doprovodil americký kontrabasista Mike Parker a bubeník Frank Parker. Ti už od devadesátých let koncertují s řadou významných hudebníků, jakými jsou Bob Sheppard nebo Chris Potter.

2.3.2016

Boskovičtí studenti sbírali ceny. Na hudebním festivalu v Krnově

Krnov, Boskovice – Dvě první místa, jedno druhé a třetí. A také dvě čestná uznání. Studenti ze Střední pedagogické školy Boskovice ovládli hudební festival středních škol v Krnově. Toho se zúčastnilo téměř tři sta nadaných hudebníků a zpěváků z celé České republiky. Konal se už po devětatřicáté. „Jedenáct našich studentů soutěžilo v pěti kategoriích. Sólový zpěv klasický, populární, vokální soubory, vokálně-instrumentální soubory a klavír s varhany. V každé z nich se jim přitom podařilo získat ocenění," chválil své žáky boskovický učitel Tomáš Pléha, který je na soutěž připravoval už od října.

26.2.2016

Blanenští: Venuše není na prodej

Blansko – Fraška. Soumrak blanenské kultury. Tak řada lidí v Blansku vidí slavnostní ceremoniál a dění okolo předávání Ceny města Blanska za kulturu. Ocenění Blanenští udělují třem vybraným osobnostem jednou za tři roky. Od roku 1993 je převzalo čtyřiadvacet lidí. Zatím naposledy předávali bronzovou sošku blanenské Venuše v prosinci a nedopadlo to právě nejlépe.

25.2.2016

Recitovali v novém. V kunštátské škole si pochvalují nový divadelní sál

Kunštát – Beseda s hasiči, recitační soutěž, ochotnické vystoupení nebo charitativní koncert. Základní škola v Kunštátu má konečně prostory, kde může takové akce pořádat. V závěru loňského roku žáci vystoupením pro rodiče zahájili provoz školního divadla, které je zároveň multifunkční místností.

24.2.2016

Letovická dechovka je zlatá. Uspěla na mezinárodní soutěži

Praha, Letovice – Zlaté pásmo. To je ocenění, které si z mezinárodní soutěže v Praze přivezl Velký koncertní dechový orchestr Základní umělecké školy Letovice. Osmnáctý ročník festivalu dechových orchestrů Praha 2016 se uskutečnil minulý pátek a sobotu.

24.2.2016

Nová kniha přiblíží historii Boskovic. Poslední publikace je už 17 let stará

Boskovice – Poslední kniha zaměřená na historii Boskovic vyšla před sedmnácti lety. Tamní lidé se brzy dočkají nové publikace mapující dějiny města. Boskovičtí radní rozhodli, že vyjde v listopadu příštího roku. Bude mít asi dvě stovky stran.

19.2.2016

Soška za zásluhy? Na Facebooku za 11 tisíc

Blansko /INFOGRAFIKA/ – Výtvarníci, hudebníci nebo historici. Lidé, kteří se v kulturním prostředí pohybují velmi dlouho a veřejnost je zná. Něco dokázali. Doma na poličce mají Cenu města Blanska za kulturu. Tu Blanenští udělují vybraným osobnostem jednou za tři roky. Zatím poslední dvě ceny předali loni v prosinci.

18.2.2016

Výstava na lysickém zámku: zavoní mimóza, kterou měla ráda slavná spisovatelka

Lysice – Marie von Ebner-Eschenbachová je považovaná za jednu z nejvýznamnějších německy píšících literátek devatenáctého století. Jako hraběnka Dubská žila i na zámku v Lysicích. Ten pro nadcházející turistickou sezonu chystá k letošnímu stému výročí úmrtí spisovatelky výstavu.

17.2.2016

Boskovická knihovna má málo místa. Radní se pobaví o jejím přesunu

Boskovice – Čtenáři se protahují úzkými uličkami mezi regály. V boskovické knihovně je malá studovna a celkově jsou prostory hodně stísněné. „Chybí nám asi sto metrů čtverečních plochy," konstatovala vedoucí knihovny Miroslava Jurdičová. Zázemím pro knihy se tamní radní plánují zabývat v březnu.

14.2.2016

OBRAZEM: Sněhová královna zatančila v boskovické sokolovně

Boskovice – Klasickou pohádkou Hanse Christiana Andersena Sněhová královna se inspirovalo nedělní vystoupení v boskovické sokolovně. Připravil ho taneční obor Základní umělecké školy Boskovice pod vedením učitele Petra Palase.

11.2.2016

OBRAZEM: V Adamově zpívala Pavlína Jíšová. Na kytaru ji doprovodila dcera Adéla

Adamov – Výrazný hlas, chytlavé texty, akustická kytara. Publikum v Městském kulturním středisku Adamov si ve středu vpodvečer vychutnalo koncert Pavlíny Jíšové.

5.2.2016

OBRAZEM: Modrá láska. V muzeu představují historii i současnost tetování

Blansko – Historii i současnost tetování přibližuje ojedinělá výstava v Muzeu Blanenska nazvaná Modrá láska. Do osmnáctého března si zájemci mohou prohlédnout snímky potetovaných lidí různého věku a profesí od známého fotografa Františka Ortmanna i s jejich krátkými životními příběhy.

3.2.2016

Modrá láska nastálo: unikátní výstava představí tetování

Blansko – Kdo si alespoň jednou jako kluk nenamaloval fixou na ruku námořnickou kotvu? Nebo srdce s monogramem své lásky? První nesmělou práci tatéra samouka smyla večer horká voda s mýdlem. Mnozí si však později nechali udělat obrázek od profesionála doopravdy. Jiní kouzlu tmavé barvy pod kůží propadli úplně a jejich těla se postupně stala doslova uměleckým plátnem. A tetování životním stylem. Historii tetování i jeho současnost přiblíží unikátní výstava Modrá láska v Muzeu Blanenska.

24.1.2016

Trhák s DiCapriem mě stál tři prsty na noze, říká výtvarnice Erika Vojtková

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Americký západ, Jižní Dakota, rok 1823. Zimní krajinou a hlubokými lesy putuje se svým synem a lovci kožešin Hugh Glass, kterého ztvárňuje slavný americký herec Leonardo DiCaprio. Ještě dříve, než však do konkrétní oblasti ve filmovém příběhu vstoupil, ji s týmem spolupracovníků prošla výtvarnice a rodačka z Podivína na Břeclavsku Erika Vojtková. Podílela se na natáčení velkovýpravného filmu The Revenant, který měl v českých kinech premiéru minulý týden s podtitulem Zmrtvýchvstání. Získal dvanáct nominací na Oscara. „U filmu The Revenant nemělo nic standardní postup. Všem byla zima, všichni byli v depresi a nikdo nevěděl, co bude druhý den," vzpomíná na náročné podmínky výtvarnice známá jako Erika Voith.

21.1.2016

OBRAZEM: Použitá prostěradla zaplnila Galerii města Blanska. Při výstavě ArtBio

Blansko – Použitá prostěradla jako podklad a základ maleb Viktorie Valocké, skrumáže vyhozených nepotřebných věcí na fotografiích smetišť Radima Koláře, různé úlomky a útržky papíru sestavené do koláží v podání Petera Grahama. Touto výstavou nazvanou ArtBio začala letošní sezona v Galerii města Blanska.

17.1.2016

OBRAZEM: Kostel svatého Martina rozezněly barokní skladby Komorního orchestru

Blansko – Letošní první koncert Komorního orchestru města Blanska rozezněl v neděli odpoledně prostory kostela svatého Martina. Pod taktovkou dirigenta Zdeňka Nádeníčka si posluchači vychutnali barokní skladby v podání renomovaných sólistů.

15.1.2016

Blansko rozduní Morava Park Fest. Vystoupí Olympic i Dara Rollins

Blansko – Letní festival v centru města. S několika známými kapelami. Olympic, Mandrage, Dara Rollins. Do kulturní akce, která v Blansku léta chybí, se pustil se svým týmem promotér Tomáš Mokrý. Ten stojí za řadou sportovních podniků v regionu a také za nedávným svatomartinským gastrofestivalem v Blansku. „Léto a hudba k sobě prostě patří. V Blansku podobná akce chybí. Jdeme do toho po hlavě a vyzkoušíme to. Když se festival ujme, uspořádáme další ročník," řekl Mokrý.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies