VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

23.7.2016

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

21.7.2016

OBRAZEM: Na pomezí jazzu, folku a indie. Karolínce zahráli muzikanti z Kupodivu

Blansko - Tradiční letní festival Muzika pro Karolínku se pomalu blíží do své poloviny. Na nádvoří blanenského zámku se ve středu odehrál v pořadí už čtvrtý koncert z desetidílné série. Tentokrát vystoupila brněnská formace Kupodivu.

20.7.2016

Cena města Blanska za kulturu? Soška putuje do muzea

Blansko – Muzeum Blanenska zařadí do svých sbírek zanedlouho bronzovou sošku. Místní jí říkají blanenská Venuše. V depozitáři končí nechtěně a její příběh má trpkou příchuť. Původně ji totiž měla dostat jako Cenu města Blanska za kulturu výtvarnice a učitelka Eva Kupová a další dvě osobnosti. Kupová ji v prosinci jako jediná nepřevzala. Kritizovala neprofesionální způsob řízení kultury ve městě.

18.7.2016

Mladí muzikanti se mohou hlásit do soutěže Olešnický kvítek

Olešnice – Hudební skupiny i jednotliví muzikanti do dvaceti let se mohou předvést na druhém ročníku soutěže Olešnický kvítek v Olešnici. Ti nejlepší dostanou možnost vystoupit na tradičním festivalu Olešnická kytka.

14.7.2016

Galerie zve na letní výtvarnou dílnu. Zájemci si vyzkouší tvoření všeho druhu

Blansko – Zajímavý způsob, jakým si lze zpříjemnit letní lenošení, nabízí pro příští týden Galerie města Blanska. Od pondělí do pátku se bude v jejích prostorách konat letní výtvarná dílna.

10.7.2016

Hudba, divadlo, filmy. Boskovice ovládl festival pro židovskou čtvrť

Boskovice /REPORTÁŽ/ – Sympatická blondýnka, která vypadá jako herečka Magda Vášáryová v legendárním filmu Postřižiny, v sobotu v poledne láká na pódium před Zámeckým skleníkem v Boskovicích. „Kdo má chuť, pojďte k nám. Můžete si vybrat šátek, naučíme se kroky a budeme tancovat na tradiční italskou hudbu," zve kolem stojící Kateřina Česalová z italsko-americké skupiny Khaossia. Jeden ze střípků pestrým programem nabitého čtyřdenního festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice 2016 právě začíná.

8.7.2016

Muzeum Blanenska zve na unikátní výstavu. Představuje Váchalův život a tvorbu

Blansko – Seznamte se s Josefem Váchalem aneb Napsal, vyryl, vytiskl a svázal. To je název hlavní sezonní výstavy v Muzeu Blanenska, kterou tam zájemci uvidí až do druhého října.

2.7.2016

OBRAZEM: V Boskovicích zahrál přední norský orchestr

Boskovice – Jaren Hornmusikkforening. To je název jednoho z předních norských orchestrů, který měl v pátek dopoledne hudební zastaveníčko na Masarykově náměstí v Boskovicích. Je složený z původních členů školních orchestrů, nadšených amatérů i profesionálních muzikantů. „Každoročně se účastní soutěží a je uznávaný jako jeden z elitních amatérských žesťových orchestrů v Norsku. Spolupracuje s norskými i zahraničními skladateli," řekl za pořadatele ředitel Základní umělecké školy v Letovicích Petr Křivinka.

30.6.2016

OBRAZEM: Nohavicovi tleskal zaplněný amfiteátr boskovického letního kina

Boskovice – Na dva tisíce lidí zaplnilo ve středu večer amfiteátr letního kina v Boskovicích, aby si užili koncert známého písničkáře Jaromíra Nohavici.

30.6.2016

OBRAZEM: Muzika pro Karolínku odstartovala. Na blanenském zámku zahrála Isara

Blansko – Tradiční letní festival na nádvoří blanenského zámku odstartoval. Sérii desíti koncertů zahájila ve středu skupina Isara z Mladé Boleslavi, která hraje muziku inspirovanou Kelty a irskou hudbou. Název kapely je jméno řeky Jizery v keltštině.

AKTUALIZOVÁNO
26.6.2016

Show Pink Floyd. Nad hlavami diváků proletělo růžové prase

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Vzdát hold britské rockové kapele Pink Floyd přijeli v sobotu večer do amfiteátru bývalého letního kina v Rájci-Jestřebí stovky fanoušků. „Je to již čtvrtý ročník tradičního koncertu, na kterém vystupuje jedna z nejlepších tribute kapel Pink Floydů, brněnští Distant Bells. Vyznačují se nejen stoprocentním nasazením, ale i tím, že používají dobovou aparaturu," vysvětlil jeden z pořadatelů Jiří Muller.

22.6.2016

OBRAZEM: Děti hrály, tančily a zpívaly. Při příležitosti Dne hudby

Blansko – Kdo v úterý odpoledne šel kolem základní umělecké školy v Blansku, mohl obdivovat talent žáků z tamních přípravných oborů. Děti od pěti do osmi let tam ve zhruba jedenapůlhodinovém vystoupení tančily, zpívaly a hrály na hudební nástroje.

18.6.2016

OBRAZEM: Děti v Blansku tleskaly loutkám z Divadla Radost

Blansko - Bezmála tři měsíce mohli návštěvníci Muzea Blanenska navštívit výstavu loutek z brněnského Divadla Radost. Ta končí dvaadvacátého června a doplnila ji tvořivá dílna a divadelní představení. Jedno z nich si dětské publikum vychutnalo v pátek.

17.6.2016

Mademoiselle. Studentce psychologie ze Sloupu vychází druhá básnická sbírka

Sloup – Šestadvacetiletá Jolana Ševčíková ze Sloupu studuje psychologii. Ale také píše poezii. Koncem června jí vyjde už druhá básnická sbírka s názvem Mademoiselle. Nyní plánuje autorská čtení i turné po knihovnách.

17.6.2016

Huga Františka Salma v Rájci představují jako průkopníka průmyslové revoluce

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Ve dvacátých letech devatenáctého století vybudoval v okolí Blanska jedno z nejdůležitějších železářských center v rakouské monarchii, podle anglického vzoru postavil při Hugově huti visutou železniční trať. Vyráběl stroje pro textilní průmysl, parní stroje, železné střešní konstrukce pro průmyslové a zemědělské stavby, ale i pro divadelní budovy. Huga Františka starohraběte Salma jako průkopníka průmyslové revoluce představuje od čtvrtka výstava v prostorách zámecké kaple v Rájci-Jestřebí. Ukazuje ho zároveň ale i jako mecenáše, lidumila a sběratele. Na zámku v Rájci totiž shromáždil jednu z největších kolekcí rakouského romantického malířství. Nechával také odlévat monumentální sochy a vázy inspirované antikou ve svých blanenských železárnách.

10.6.2016

Kulturní osobnosti Boskovic dostanou ocenění za přínos a rozvoj. Letos poprvé

Boskovice – Výtvarníci, hudebníci nebo historici. Lidi, kteří v kulturním prostředí něco dokázali, se rozhodla ocenit radnice v Boskovicích. Ceny města za kulturu budou udělované jednou za tři roky a významné osobnosti je poprvé dostanou za letošní rok.

10.6.2016

Zlaté slunce. Do Blanska se sjela mladá filmařská elita

Blansko – Mladí filmaři z celé země se ve čtvrtek sjeli do Blanska, aby se pokusili se svými snímky uspět ve finále třináctého ročníku celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby Zlaté slunce. Byli mezi nimi i Ondřej Průcha a Jan Slaný z Police nad Metují. „Přivezli jsme snímek Kdo chce moc, nemá nic. Vznikl na motivy jednoho starého francouzského filmu. Rádi bychom s ním zvítězili v kategorii hraných filmů. Brali bychom i bronz," řekl s úsměvem Jan Slaný.

9.6.2016

Festival bude ve znamení výročí, zahájí ho koncert izraelského souboru Gulaza

Boskovice – Koncerty, divadla, scénické čtení nebo filmové projekce. Na hradě, v kině, v synagoze či v Panském dvoře. Nezapomenutelné kulturní zážitky nabídne multižánrový festival Boskovice 2016, který má podtitul pro židovskou čtvrť. Od sedmého do desátého července ovládne již počtyřiadvacáté celý střed Boskovic na Blanensku.

9.6.2016

Akordeon ovládá jako málokdo. Vyhrála s ním celostátní soutěž

Šebrov – Probojovala se až do celostátního finále základních uměleckých škol ve hře na akordeon. V něm, s těžkým nástrojem na hrudi, okouzlila čtrnáctiletá Vendula Závodníková z Šebrova odbornou porotu natolik, že ji vyhlásili celkovou vítězkou dané kategorie. Na titul je pyšná nejen ona, ale i celá Základní umělecká škola Blansko, do které dochází.

8.6.2016

Noc kostelů: ve Křtinách otevřou kostnici a projdou si novou cestu světla

Blanensko – Poznat kostely za soumraku i po setmění a trochu jinak než obvykle. To věřícím i nevěřícím po celé republice i v zahraničí umožňuje Noc kostelů. V pátek se k této tradiční akci připojí také deset církevních svatostánků na Blanensku. Od malého kostelíka nad Šebrovem-Kateřinou až po poutní chrámy ve Sloupě a ve Křtinách.

3.6.2016

Patří do středoevropské špičky. Velký dechový orchestr zažívá zlaté časy

Letovice – O uplynulém víkendu zvítězili na prestižním mezinárodním festivalu v polském Chelmnu. V únoru získali Zlaté pásmo na mezinárodní soutěži v Praze. Velký dechový orchestr Základní umělecké školy Letovice na Blanensku zažívá skvělé časy.

1.6.2016

Festival Olešnická kytka láká na folk, Uhlíře nebo třeba soutěž v pojídání párků

Olešnice – Na začátku byla parta mladíků. Jezdili po vandrech a festivalech. U ohňů řezali do kytar a založili trampskou osadu Zmijáci. Snili o vlastním festivalu. Sen se jim splnil už před jednatřiceti lety. Právě tehdy rozkvetl festival trampské, folk a country hudby Olešnická kytka. A neuvadl. Publikum v Olešnici na Blanensku baví dál.

27.5.2016

OBRAZEM: Melodie z muzikálů. S žáky si zazpívala i Hana Holišová

Blansko – Na dvacet písniček z různých muzikálů slyšelo ve čtvrtek večer publikum v plném sále Základní umělecké školy Blansko. Melodie z muzikálů Monte Christo, My Fair Lady nebo Jeptišky zazpívali žáci pěveckého oddělení. Jako host se představila členka Městského divadla Brno Hana Holišová, známá z pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

25.5.2016

Nová kniha zmapuje historii Boskovic. Místo psaného textu upřednostní fotografie

Boskovice – Bude sloužit k propagaci kulturních a historických zajímavostí Boskovic. Její návrh je již známý, jen bude ještě potřeba vymyslet její název. Řeč je o nové knize, která zmapuje vývoj města od prvních dochovaných pramenů až zhruba do poloviny dvacátého století.

21.5.2016

OBRAZEM: Blanenskou Muzejní noc rozdováděl koncert, loutky a strašidla

Blansko – Páteční podvečer patřil v prostorách blanenského zámku, kde sídlí Muzeum Blanenska, rodičům a dětem. Tradiční Muzejní noc odstartoval koncert orchestru Teammus složený ze žáků Základní umělecké školy Blansko.

15.5.2016

OBRAZEM: Show orchestru v Letovicích připomněla Karla IV.

Letovice – Přes sto účinkujících, kostýmy, promítání, hudba. Diváci v sobotu v jízdárně letovického zámku zhlédli osmou show Velkého dechového orchestru Základní umělecké školy Letovice. Během odpoledne se konala dvě představení nazvaná Největší Čech – otec vlasti.

14.5.2016

OBRAZEM: Herci excelovali v Manželském čtyřúhelníku

Letovice – Silvestr, sázka a neobvyklá výměna manželů. V letovickém kulturním domě v pátek sehráli představení Manželský čtyřúhelník herci Dana Homolová, Michaela Badinková, Daniel Rous a Martin Kraus.

8.5.2016

Bivojanka slavila dvacáté výročí. Všichni hráči jsou absolventi jedovnické školy

Jedovnice – Návštěvníkům hodů, festivalů, poutí nebo slavností na Blanensku a okolí dělá svou hudbou již dvacet let radost dechová kapela Bivojanka z Jedovnic. V sobotu odpoledne oslavila své kulaté narozeniny v jedovnickém kině.

5.5.2016

Dechovka Bivojanka hraje už 20 let. Začínala jako parta kluků po umělecké škole

Jedovnice – Základní umělecká škola Jedovnice má s trochou nadsázky patent na hráče dechové hudby. V městysi totiž fungují hned tři dechovky. Její členové jsou bývalými žáky této školy a řada trumpetistů prošla rukama dlouholetého ředitele Jiřího Gundackera. Olšověnka, Pospačanka a Bivojanka. Právě ta si letos připomíná dvacet let od založení.

3.5.2016

V Rájci to opět rozbalí Pink Floyd revival. Ve stylu alba Animals

Rájec-Jestřebí – Do letního kina v Rájci-Jestřebí se po roce vrátí slavné písně legendární kapely Pink Floyd. Revivalový koncert skupiny Distant Bells začíná být ve městě tradicí, která je magnetem pro stovky fanoušků. Mezi nimi nechybí ani děti. Letos je vystoupení naplánované na poslední červnovou sobotu, lístky si ale zájemci můžou koupit už od konce minulého týdne. „Internetový předprodej jsme zahájili prvního května," upřesnil jeden z pořadatelů Radan Liška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies