VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

9.9.2016

OBRAZEM: Chalánková si pro výstavu pohrála s panely. V plenéru u elektrárny

Blansko – Plenér. To je název výstavy Venduly Chalánkové, která v sobotu od pěti hodin odpoledne začne v Galerii města Blanska. Autorka přijela o dva týdny dříve a díla pro výstavu tvoří přímo u Blanska. Konkrétně u solární elektrárny v Olešné.

7.9.2016

Napsal tři knihy. O historii vísky Těchov

Blansko – Posledních třicet let života v blanenské místní části Těchov mapuje nová kniha Josefa Vyláška. Právě vyšla a v pořadí je už třetí. Autor ji napsal jako součást projektu Fotokniha obce Těchov. Plánovaná série je tak úplná.

24.8.2016

OBRAZEM: Naivní amatérští umělci ze šesti zemí tvoří na zámku v Lysicích

Lysice – Šestnáct malířů a jeden řezbář z různých zemí tvoří tento týden na zámku v Lysicích. Při už třetím Mezinárodním setkání naivních a amatérských umělců, kteří se tam sjeli z Izraele, Rumunska, Slovinska, Finska, Slovenska i z České republiky.

AKTUALIZOVÁNO
23.8.2016

Filmy představí osobnosti. Lidé se dozví, jak se vedoucí skautů stal Bobrem

Blansko /FOTOGALERIE/ - Bobr. Jak přišel ke své přezdívce známý vedoucí skautského střediska Světla a duše skautingu v Blansku Jan Pořízek? Filmaři z blanenského studia Audiovisual Jan a Radek Popelkovi točí další snímky do cyklu Živá paměť města.

22.8.2016

Galerista Svoboda dopsal knihu. O proměně Blanska od šedesátých let do revoluce

Blansko – Od začátku šedesátých let po sametovou revoluci. Bezmála tři desetiletí. Za tu dobu se toho v ulicích Blanska změnilo opravdu hodně. Starou zástavbu v centru města postupně vystřídaly betonové kolosy v podobě výškové budovy na okraji Wanklova náměstí, obchodního centra na Rožmitálově ulici nebo velké budovy městského úřadu na náměstí Republiky. Dělníci se tehdy pustili do stavby několika rozlehlých sídlišť. Právě toto období mapuje kniha blanenského galeristy Pavla Svobody s názvem Proměny Blanska 1960 až 1989.

11.8.2016

OBRAZEM: Karolínce zahrála na blanenském zámku kapela A.M.Úlet

Blansko – Letní festival Muzika pro Karolínku míří pozvolna do finále. Publikum si vychutnalo už sedmý koncert z desetidílné série. Ve středu v podvečer zahrála v blanenském zámku formace A.M.Úlet. Koncert se kvůli nepříznivému počasí přesunul do prostor muzea, které na zámku sídlí.

31.7.2016

Letovický Festival 3+1: koupání, malování i rockový nářez

Letovice – Sobota odpoledne. Vedro k zalknutí. Na koupaliště, nebo raději zůstat doma v chládku? Na festival! Ten, kdo vyrazil do Letovic na Festival 3+1, se mohl ponořit do chladivé vody tamního koupaliště a ještě stihl poslouchat vystoupení kapel na pódiu.

25.7.2016

Četníci se vrátili na stanici, natáčení nového seriálu finišuje

Lesní Hluboké, Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Dva roky práce, více než sto šedesát herců, patnáct stovek komparzistů, ze zvířat opice či varan a natáčecí místa jako zámek Lednice, zřícenina Cornštejn či mlýn Štampach. Tyto a další zajímavosti provázejí nový seriál Četníci z Luhačovic, který Česká televize odvysílá příští rok.

23.7.2016

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

21.7.2016

OBRAZEM: Na pomezí jazzu, folku a indie. Karolínce zahráli muzikanti z Kupodivu

Blansko - Tradiční letní festival Muzika pro Karolínku se pomalu blíží do své poloviny. Na nádvoří blanenského zámku se ve středu odehrál v pořadí už čtvrtý koncert z desetidílné série. Tentokrát vystoupila brněnská formace Kupodivu.

20.7.2016

Cena města Blanska za kulturu? Soška putuje do muzea

Blansko – Muzeum Blanenska zařadí do svých sbírek zanedlouho bronzovou sošku. Místní jí říkají blanenská Venuše. V depozitáři končí nechtěně a její příběh má trpkou příchuť. Původně ji totiž měla dostat jako Cenu města Blanska za kulturu výtvarnice a učitelka Eva Kupová a další dvě osobnosti. Kupová ji v prosinci jako jediná nepřevzala. Kritizovala neprofesionální způsob řízení kultury ve městě.

18.7.2016

Mladí muzikanti se mohou hlásit do soutěže Olešnický kvítek

Olešnice – Hudební skupiny i jednotliví muzikanti do dvaceti let se mohou předvést na druhém ročníku soutěže Olešnický kvítek v Olešnici. Ti nejlepší dostanou možnost vystoupit na tradičním festivalu Olešnická kytka.

14.7.2016

Galerie zve na letní výtvarnou dílnu. Zájemci si vyzkouší tvoření všeho druhu

Blansko – Zajímavý způsob, jakým si lze zpříjemnit letní lenošení, nabízí pro příští týden Galerie města Blanska. Od pondělí do pátku se bude v jejích prostorách konat letní výtvarná dílna.

10.7.2016

Hudba, divadlo, filmy. Boskovice ovládl festival pro židovskou čtvrť

Boskovice /REPORTÁŽ/ – Sympatická blondýnka, která vypadá jako herečka Magda Vášáryová v legendárním filmu Postřižiny, v sobotu v poledne láká na pódium před Zámeckým skleníkem v Boskovicích. „Kdo má chuť, pojďte k nám. Můžete si vybrat šátek, naučíme se kroky a budeme tancovat na tradiční italskou hudbu," zve kolem stojící Kateřina Česalová z italsko-americké skupiny Khaossia. Jeden ze střípků pestrým programem nabitého čtyřdenního festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice 2016 právě začíná.

8.7.2016

Muzeum Blanenska zve na unikátní výstavu. Představuje Váchalův život a tvorbu

Blansko – Seznamte se s Josefem Váchalem aneb Napsal, vyryl, vytiskl a svázal. To je název hlavní sezonní výstavy v Muzeu Blanenska, kterou tam zájemci uvidí až do druhého října.

2.7.2016

OBRAZEM: V Boskovicích zahrál přední norský orchestr

Boskovice – Jaren Hornmusikkforening. To je název jednoho z předních norských orchestrů, který měl v pátek dopoledne hudební zastaveníčko na Masarykově náměstí v Boskovicích. Je složený z původních členů školních orchestrů, nadšených amatérů i profesionálních muzikantů. „Každoročně se účastní soutěží a je uznávaný jako jeden z elitních amatérských žesťových orchestrů v Norsku. Spolupracuje s norskými i zahraničními skladateli," řekl za pořadatele ředitel Základní umělecké školy v Letovicích Petr Křivinka.

30.6.2016

OBRAZEM: Nohavicovi tleskal zaplněný amfiteátr boskovického letního kina

Boskovice – Na dva tisíce lidí zaplnilo ve středu večer amfiteátr letního kina v Boskovicích, aby si užili koncert známého písničkáře Jaromíra Nohavici.

30.6.2016

OBRAZEM: Muzika pro Karolínku odstartovala. Na blanenském zámku zahrála Isara

Blansko – Tradiční letní festival na nádvoří blanenského zámku odstartoval. Sérii desíti koncertů zahájila ve středu skupina Isara z Mladé Boleslavi, která hraje muziku inspirovanou Kelty a irskou hudbou. Název kapely je jméno řeky Jizery v keltštině.

AKTUALIZOVÁNO
26.6.2016

Show Pink Floyd. Nad hlavami diváků proletělo růžové prase

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Vzdát hold britské rockové kapele Pink Floyd přijeli v sobotu večer do amfiteátru bývalého letního kina v Rájci-Jestřebí stovky fanoušků. „Je to již čtvrtý ročník tradičního koncertu, na kterém vystupuje jedna z nejlepších tribute kapel Pink Floydů, brněnští Distant Bells. Vyznačují se nejen stoprocentním nasazením, ale i tím, že používají dobovou aparaturu," vysvětlil jeden z pořadatelů Jiří Muller.

22.6.2016

OBRAZEM: Děti hrály, tančily a zpívaly. Při příležitosti Dne hudby

Blansko – Kdo v úterý odpoledne šel kolem základní umělecké školy v Blansku, mohl obdivovat talent žáků z tamních přípravných oborů. Děti od pěti do osmi let tam ve zhruba jedenapůlhodinovém vystoupení tančily, zpívaly a hrály na hudební nástroje.

18.6.2016

OBRAZEM: Děti v Blansku tleskaly loutkám z Divadla Radost

Blansko - Bezmála tři měsíce mohli návštěvníci Muzea Blanenska navštívit výstavu loutek z brněnského Divadla Radost. Ta končí dvaadvacátého června a doplnila ji tvořivá dílna a divadelní představení. Jedno z nich si dětské publikum vychutnalo v pátek.

17.6.2016

Mademoiselle. Studentce psychologie ze Sloupu vychází druhá básnická sbírka

Sloup – Šestadvacetiletá Jolana Ševčíková ze Sloupu studuje psychologii. Ale také píše poezii. Koncem června jí vyjde už druhá básnická sbírka s názvem Mademoiselle. Nyní plánuje autorská čtení i turné po knihovnách.

17.6.2016

Huga Františka Salma v Rájci představují jako průkopníka průmyslové revoluce

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Ve dvacátých letech devatenáctého století vybudoval v okolí Blanska jedno z nejdůležitějších železářských center v rakouské monarchii, podle anglického vzoru postavil při Hugově huti visutou železniční trať. Vyráběl stroje pro textilní průmysl, parní stroje, železné střešní konstrukce pro průmyslové a zemědělské stavby, ale i pro divadelní budovy. Huga Františka starohraběte Salma jako průkopníka průmyslové revoluce představuje od čtvrtka výstava v prostorách zámecké kaple v Rájci-Jestřebí. Ukazuje ho zároveň ale i jako mecenáše, lidumila a sběratele. Na zámku v Rájci totiž shromáždil jednu z největších kolekcí rakouského romantického malířství. Nechával také odlévat monumentální sochy a vázy inspirované antikou ve svých blanenských železárnách.

10.6.2016

Kulturní osobnosti Boskovic dostanou ocenění za přínos a rozvoj. Letos poprvé

Boskovice – Výtvarníci, hudebníci nebo historici. Lidi, kteří v kulturním prostředí něco dokázali, se rozhodla ocenit radnice v Boskovicích. Ceny města za kulturu budou udělované jednou za tři roky a významné osobnosti je poprvé dostanou za letošní rok.

10.6.2016

Zlaté slunce. Do Blanska se sjela mladá filmařská elita

Blansko – Mladí filmaři z celé země se ve čtvrtek sjeli do Blanska, aby se pokusili se svými snímky uspět ve finále třináctého ročníku celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby Zlaté slunce. Byli mezi nimi i Ondřej Průcha a Jan Slaný z Police nad Metují. „Přivezli jsme snímek Kdo chce moc, nemá nic. Vznikl na motivy jednoho starého francouzského filmu. Rádi bychom s ním zvítězili v kategorii hraných filmů. Brali bychom i bronz," řekl s úsměvem Jan Slaný.

9.6.2016

Festival bude ve znamení výročí, zahájí ho koncert izraelského souboru Gulaza

Boskovice – Koncerty, divadla, scénické čtení nebo filmové projekce. Na hradě, v kině, v synagoze či v Panském dvoře. Nezapomenutelné kulturní zážitky nabídne multižánrový festival Boskovice 2016, který má podtitul pro židovskou čtvrť. Od sedmého do desátého července ovládne již počtyřiadvacáté celý střed Boskovic na Blanensku.

9.6.2016

Akordeon ovládá jako málokdo. Vyhrála s ním celostátní soutěž

Šebrov – Probojovala se až do celostátního finále základních uměleckých škol ve hře na akordeon. V něm, s těžkým nástrojem na hrudi, okouzlila čtrnáctiletá Vendula Závodníková z Šebrova odbornou porotu natolik, že ji vyhlásili celkovou vítězkou dané kategorie. Na titul je pyšná nejen ona, ale i celá Základní umělecká škola Blansko, do které dochází.

8.6.2016

Noc kostelů: ve Křtinách otevřou kostnici a projdou si novou cestu světla

Blanensko – Poznat kostely za soumraku i po setmění a trochu jinak než obvykle. To věřícím i nevěřícím po celé republice i v zahraničí umožňuje Noc kostelů. V pátek se k této tradiční akci připojí také deset církevních svatostánků na Blanensku. Od malého kostelíka nad Šebrovem-Kateřinou až po poutní chrámy ve Sloupě a ve Křtinách.

3.6.2016

Patří do středoevropské špičky. Velký dechový orchestr zažívá zlaté časy

Letovice – O uplynulém víkendu zvítězili na prestižním mezinárodním festivalu v polském Chelmnu. V únoru získali Zlaté pásmo na mezinárodní soutěži v Praze. Velký dechový orchestr Základní umělecké školy Letovice na Blanensku zažívá skvělé časy.

1.6.2016

Festival Olešnická kytka láká na folk, Uhlíře nebo třeba soutěž v pojídání párků

Olešnice – Na začátku byla parta mladíků. Jezdili po vandrech a festivalech. U ohňů řezali do kytar a založili trampskou osadu Zmijáci. Snili o vlastním festivalu. Sen se jim splnil už před jednatřiceti lety. Právě tehdy rozkvetl festival trampské, folk a country hudby Olešnická kytka. A neuvadl. Publikum v Olešnici na Blanensku baví dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení