VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

30.6.2016

OBRAZEM: Nohavicovi tleskal zaplněný amfiteátr boskovického letního kina

Boskovice – Na dva tisíce lidí zaplnilo ve středu večer amfiteátr letního kina v Boskovicích, aby si užili koncert známého písničkáře Jaromíra Nohavici.

30.6.2016

OBRAZEM: Muzika pro Karolínku odstartovala. Na blanenském zámku zahrála Isara

Blansko – Tradiční letní festival na nádvoří blanenského zámku odstartoval. Sérii desíti koncertů zahájila ve středu skupina Isara z Mladé Boleslavi, která hraje muziku inspirovanou Kelty a irskou hudbou. Název kapely je jméno řeky Jizery v keltštině.

AKTUALIZOVÁNO
26.6.2016

Show Pink Floyd. Nad hlavami diváků proletělo růžové prase

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Vzdát hold britské rockové kapele Pink Floyd přijeli v sobotu večer do amfiteátru bývalého letního kina v Rájci-Jestřebí stovky fanoušků. „Je to již čtvrtý ročník tradičního koncertu, na kterém vystupuje jedna z nejlepších tribute kapel Pink Floydů, brněnští Distant Bells. Vyznačují se nejen stoprocentním nasazením, ale i tím, že používají dobovou aparaturu," vysvětlil jeden z pořadatelů Jiří Muller.

22.6.2016

OBRAZEM: Děti hrály, tančily a zpívaly. Při příležitosti Dne hudby

Blansko – Kdo v úterý odpoledne šel kolem základní umělecké školy v Blansku, mohl obdivovat talent žáků z tamních přípravných oborů. Děti od pěti do osmi let tam ve zhruba jedenapůlhodinovém vystoupení tančily, zpívaly a hrály na hudební nástroje.

18.6.2016

OBRAZEM: Děti v Blansku tleskaly loutkám z Divadla Radost

Blansko - Bezmála tři měsíce mohli návštěvníci Muzea Blanenska navštívit výstavu loutek z brněnského Divadla Radost. Ta končí dvaadvacátého června a doplnila ji tvořivá dílna a divadelní představení. Jedno z nich si dětské publikum vychutnalo v pátek.

17.6.2016

Mademoiselle. Studentce psychologie ze Sloupu vychází druhá básnická sbírka

Sloup – Šestadvacetiletá Jolana Ševčíková ze Sloupu studuje psychologii. Ale také píše poezii. Koncem června jí vyjde už druhá básnická sbírka s názvem Mademoiselle. Nyní plánuje autorská čtení i turné po knihovnách.

17.6.2016

Huga Františka Salma v Rájci představují jako průkopníka průmyslové revoluce

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Ve dvacátých letech devatenáctého století vybudoval v okolí Blanska jedno z nejdůležitějších železářských center v rakouské monarchii, podle anglického vzoru postavil při Hugově huti visutou železniční trať. Vyráběl stroje pro textilní průmysl, parní stroje, železné střešní konstrukce pro průmyslové a zemědělské stavby, ale i pro divadelní budovy. Huga Františka starohraběte Salma jako průkopníka průmyslové revoluce představuje od čtvrtka výstava v prostorách zámecké kaple v Rájci-Jestřebí. Ukazuje ho zároveň ale i jako mecenáše, lidumila a sběratele. Na zámku v Rájci totiž shromáždil jednu z největších kolekcí rakouského romantického malířství. Nechával také odlévat monumentální sochy a vázy inspirované antikou ve svých blanenských železárnách.

10.6.2016

Kulturní osobnosti Boskovic dostanou ocenění za přínos a rozvoj. Letos poprvé

Boskovice – Výtvarníci, hudebníci nebo historici. Lidi, kteří v kulturním prostředí něco dokázali, se rozhodla ocenit radnice v Boskovicích. Ceny města za kulturu budou udělované jednou za tři roky a významné osobnosti je poprvé dostanou za letošní rok.

10.6.2016

Zlaté slunce. Do Blanska se sjela mladá filmařská elita

Blansko – Mladí filmaři z celé země se ve čtvrtek sjeli do Blanska, aby se pokusili se svými snímky uspět ve finále třináctého ročníku celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby Zlaté slunce. Byli mezi nimi i Ondřej Průcha a Jan Slaný z Police nad Metují. „Přivezli jsme snímek Kdo chce moc, nemá nic. Vznikl na motivy jednoho starého francouzského filmu. Rádi bychom s ním zvítězili v kategorii hraných filmů. Brali bychom i bronz," řekl s úsměvem Jan Slaný.

9.6.2016

Festival bude ve znamení výročí, zahájí ho koncert izraelského souboru Gulaza

Boskovice – Koncerty, divadla, scénické čtení nebo filmové projekce. Na hradě, v kině, v synagoze či v Panském dvoře. Nezapomenutelné kulturní zážitky nabídne multižánrový festival Boskovice 2016, který má podtitul pro židovskou čtvrť. Od sedmého do desátého července ovládne již počtyřiadvacáté celý střed Boskovic na Blanensku.

9.6.2016

Akordeon ovládá jako málokdo. Vyhrála s ním celostátní soutěž

Šebrov – Probojovala se až do celostátního finále základních uměleckých škol ve hře na akordeon. V něm, s těžkým nástrojem na hrudi, okouzlila čtrnáctiletá Vendula Závodníková z Šebrova odbornou porotu natolik, že ji vyhlásili celkovou vítězkou dané kategorie. Na titul je pyšná nejen ona, ale i celá Základní umělecká škola Blansko, do které dochází.

8.6.2016

Noc kostelů: ve Křtinách otevřou kostnici a projdou si novou cestu světla

Blanensko – Poznat kostely za soumraku i po setmění a trochu jinak než obvykle. To věřícím i nevěřícím po celé republice i v zahraničí umožňuje Noc kostelů. V pátek se k této tradiční akci připojí také deset církevních svatostánků na Blanensku. Od malého kostelíka nad Šebrovem-Kateřinou až po poutní chrámy ve Sloupě a ve Křtinách.

3.6.2016

Patří do středoevropské špičky. Velký dechový orchestr zažívá zlaté časy

Letovice – O uplynulém víkendu zvítězili na prestižním mezinárodním festivalu v polském Chelmnu. V únoru získali Zlaté pásmo na mezinárodní soutěži v Praze. Velký dechový orchestr Základní umělecké školy Letovice na Blanensku zažívá skvělé časy.

1.6.2016

Festival Olešnická kytka láká na folk, Uhlíře nebo třeba soutěž v pojídání párků

Olešnice – Na začátku byla parta mladíků. Jezdili po vandrech a festivalech. U ohňů řezali do kytar a založili trampskou osadu Zmijáci. Snili o vlastním festivalu. Sen se jim splnil už před jednatřiceti lety. Právě tehdy rozkvetl festival trampské, folk a country hudby Olešnická kytka. A neuvadl. Publikum v Olešnici na Blanensku baví dál.

27.5.2016

OBRAZEM: Melodie z muzikálů. S žáky si zazpívala i Hana Holišová

Blansko – Na dvacet písniček z různých muzikálů slyšelo ve čtvrtek večer publikum v plném sále Základní umělecké školy Blansko. Melodie z muzikálů Monte Christo, My Fair Lady nebo Jeptišky zazpívali žáci pěveckého oddělení. Jako host se představila členka Městského divadla Brno Hana Holišová, známá z pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

25.5.2016

Nová kniha zmapuje historii Boskovic. Místo psaného textu upřednostní fotografie

Boskovice – Bude sloužit k propagaci kulturních a historických zajímavostí Boskovic. Její návrh je již známý, jen bude ještě potřeba vymyslet její název. Řeč je o nové knize, která zmapuje vývoj města od prvních dochovaných pramenů až zhruba do poloviny dvacátého století.

21.5.2016

OBRAZEM: Blanenskou Muzejní noc rozdováděl koncert, loutky a strašidla

Blansko – Páteční podvečer patřil v prostorách blanenského zámku, kde sídlí Muzeum Blanenska, rodičům a dětem. Tradiční Muzejní noc odstartoval koncert orchestru Teammus složený ze žáků Základní umělecké školy Blansko.

15.5.2016

OBRAZEM: Show orchestru v Letovicích připomněla Karla IV.

Letovice – Přes sto účinkujících, kostýmy, promítání, hudba. Diváci v sobotu v jízdárně letovického zámku zhlédli osmou show Velkého dechového orchestru Základní umělecké školy Letovice. Během odpoledne se konala dvě představení nazvaná Největší Čech – otec vlasti.

14.5.2016

OBRAZEM: Herci excelovali v Manželském čtyřúhelníku

Letovice – Silvestr, sázka a neobvyklá výměna manželů. V letovickém kulturním domě v pátek sehráli představení Manželský čtyřúhelník herci Dana Homolová, Michaela Badinková, Daniel Rous a Martin Kraus.

8.5.2016

Bivojanka slavila dvacáté výročí. Všichni hráči jsou absolventi jedovnické školy

Jedovnice – Návštěvníkům hodů, festivalů, poutí nebo slavností na Blanensku a okolí dělá svou hudbou již dvacet let radost dechová kapela Bivojanka z Jedovnic. V sobotu odpoledne oslavila své kulaté narozeniny v jedovnickém kině.

5.5.2016

Dechovka Bivojanka hraje už 20 let. Začínala jako parta kluků po umělecké škole

Jedovnice – Základní umělecká škola Jedovnice má s trochou nadsázky patent na hráče dechové hudby. V městysi totiž fungují hned tři dechovky. Její členové jsou bývalými žáky této školy a řada trumpetistů prošla rukama dlouholetého ředitele Jiřího Gundackera. Olšověnka, Pospačanka a Bivojanka. Právě ta si letos připomíná dvacet let od založení.

3.5.2016

V Rájci to opět rozbalí Pink Floyd revival. Ve stylu alba Animals

Rájec-Jestřebí – Do letního kina v Rájci-Jestřebí se po roce vrátí slavné písně legendární kapely Pink Floyd. Revivalový koncert skupiny Distant Bells začíná být ve městě tradicí, která je magnetem pro stovky fanoušků. Mezi nimi nechybí ani děti. Letos je vystoupení naplánované na poslední červnovou sobotu, lístky si ale zájemci můžou koupit už od konce minulého týdne. „Internetový předprodej jsme zahájili prvního května," upřesnil jeden z pořadatelů Radan Liška.

3.5.2016

OBRAZEM: Mladí muzikanti v Blansku předvedli, co se naučili

Blansko – Celý školní rok pilně cvičili a nyní mají možnost předvést, co se naučili. V neděli odstartovala v blanenském Dělnickém domě série absolventských koncertů žáků hudebních oborů Soukromé základní umělecké školy Blansko. „První skupina se představila v neděli, další v pondělí a třetí je na programu v úterý. Pak přijdou na řadu absolventská vystoupení dalších oborů," uvedla ředitelka školy Miluše Jeřábková. V pondělí mladí muzikanti předvedli publiku klasické i moderní skladby.

27.4.2016

OBRAZEM: V letovické Galerii Pex vystavuje výtvarník Boris Jirků

Letovice – Malíř, sochař, ilustrátor. Záběr výtvarníka Borise Jirků je široký. Jeho obrazy si mohou v těchto dnech prohlédnout návštěvníci letovické Galerie Pex. Výstava potrvá až do 25. května.

20.4.2016

OBRAZEM: Zabalené hodiny poukazují na důležitost času

Blansko – Hodiny zabalené do látek. Honosná židle a vedle ní dřevěná rozbitá židle. Nebo válečky na těsto, obalené mapou a schované v kufru. I tyto předměty jsou součástí výstavy Roztrúsený depozit, která je k vidění v Galerii města Blanska do devětadvacátého dubna.

17.4.2016

OBRAZEM: Kapela Karlovy hračky koncertovala v Zámeckém skleníku. Pro charitu

Boskovice – Oblíbená blues-rocková formace z Boskovic Karlovy hračky to v sobotu večer rozbalila v Zámeckém skleníku v Boskovicích. Jejich hudba pomohla dobré věci. Kapela výtěžek z Večera pro lidi každého věku věnovala blanenské charitě.

13.4.2016

Za zmizení vzácných obrazů nikdo neponese odpovědnost

Boskovice – Kam se poděly dva obrazy a tři kresby významné meziválečné malířky a boskovické rodačky Vlasty Vostřebalové Fischerové? Tato otázka dlouho trápila Dušana Sušila z Boskovic. Díla zakoupil ještě v předrevoluční době, kdy pracoval jako vedoucí Galerie Sdruženého klubu pracujících. Po roce 1990 se automaticky stala majetkem předchůdce dnešních Kulturních zařízení města Boskovice. Ztratila se při stěhování kulturního střediska ze sokolovny.

13.4.2016

Benefiční koncert pomůže postiženým. A spojí mladé i staré

Boskovice – Originální hudba různorodých žánrů pomůže dobré věci. Tuto sobotu od půl osmé večer se totiž Zámeckým skleníkem v Boskovicích rozezní písničky kapely Karlovy hračky, která výtěžek z akce věnuje blanenské charitě. „Snažíme se být muzikou prospěšní a pomáhat lidem, kteří to potřebují," vysvětlil zpěvák boskovické kapely Radek Klon.

13.4.2016

Muzeum představí objevitele parafínu a zabaví v archeologickém pískovišti

Blansko – Převod muzea pod správu kraje. Sjednocení a zjednodušení prohlídkových tras včetně vstupného. Nové webové stránky, výukové programy, projekty a příprava nové expozice archeologie. To jsou ve zkratce novinky, na kterých se v posledních měsících pracuje v Muzeu Blanenska. „Do června chceme dodělat strategický plán s dlouhodobou vizí do dalších let. Cílem je moderní muzeum se zachováním vysoké úrovně odborné činnosti a hlavně přístupné a atraktivní pro návštěvníky všech generací," uvedla ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková. Blanenský deník Rovnost přibližuje některé důležité novinky.

5.4.2016

OBRAZEM: Redl s Malou partou provětrali adamovský sál

Adamov /FOTOGALERIE/ – Na vystoupení Vlasty Redla se v pondělí v podvečer těšil do posledního místa zaplněný sál kulturního domu Adamov. Známý multiinstrumen­talista, zpěvák, textař a skladatel dorazil s formací Malá parta. Publikum si vychutnalo pestrou směsici folku, lidové hudby i rocku. „Je to věčný boj. Analog, nebo digitál. Staré nástroje, nebo moderní. Ale co by to bylo za folkovou písničku bez pořádného sóla na bubny?" bavil Redl posluchače střídáním nástrojů a hudebních stylů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies