Hokejová Minerva ve čtvrtfinále nad Blanskem vede. Stálo ji to ale síly i hráče

Boskovice – První zápas play off krajské ligy mezi Boskovicemi a Blanskem přinesl atraktivní rychlý hokej, ostré souboje, vyloučení i ztráty v sestavách týmů. Boskovice vyhrály 5:2 a v sobotu v Blansku můžou rozhodnout o postupu. „Nebudu nikoho vyzdvihovat, celý tým se semknul, zachytal gólman, zaslouženě jsme vyhráli," hodnotil výkon týmu boskovický kouč Martin Světlík.

3.3.2016

Hokejisté Boskovic porazili Blansko na svém ledě 5:2 a ve čtvrtfinále krajské ligy vedou 1:0 na zápasy.Foto: DENÍK/Hynek Skoták

Blansko v zápase nebylo favoritem, v tabulce je po základní části dělilo od Minervy 26 bodů. Navíc prohrálo všechny čtyři letošní derby. Přesto nejelo do Boskovic s přehnaným respektem. „Jejich hřiště není ničím specifické a my už jsme v posledním utkání u nich měli blízko k výhře," říkal před prvním čtvrtfinále kapitán Blanska Ivo Kuběna. A první dvě třetiny daly jeho slovům za pravdu.

Boskovice šly sice do vedení po gólu Skácela z 5. minuty, Blansko ale nepřijelo odevzdat body. Za dvě minuty už to bylo 1:1, když se prosadil střelou od modré v přesilovce Bílý. V první části další branka nepadla, domácí tým ale přišel o zraněného Skácela a Zvolánka.

Druhá třetina byla podobně vyrovnaná a začali ji lépe hosté. V oslabení se prosadil důrazný Berka a poslal svůj tým do vedení. To jim vydrželo jen dvě a půl minuty, než srovnal Tůma. Další šance si pohlídali na obou stranách gólmani.

Rozhodovala poslední dvacetiminutovka. Boskovice do ní vlétly jako zkušený tým, věděly, že je potřeba co nejdřív rozhodnout. Blansko naopak začalo laxně a nechalo soupeře projet až před Šenka. První ránu ještě blanenský gólman vyrazil, na tu druhou z bezprostřední blízkosti už neměl šanci reagovat, Pelikánovi stačilo po přihrávce Hniličky nastavit hokejku. A Šenk musel předvést svou pohotovost i vzápětí při dalších gólových šancích. Držel tak spoluhráče pořád ve hře. „Ten gól nás vybudil a podařilo se nám překonat tu únavu," uvedl Světlík.

Blansko se z boskovického tlaku vymanilo a sevřelo pak domácí v jejich obraně. I přes ostřelování brány ovšem puk za záda gólmana Chvátala nedostalo. Na druhé straně vychytal Šenk Sekaninu, který měl před ním osamocený dost času na zakončení.

Hrál se rychlý hokej nahoru dolů s otevřeným koncem. Až do 47. minuty, kdy dal čtvrtou branku Boskovic Václavík. Blansko už pak nenašlo sílu na zvrat a Boskovice si výsledek hlídaly, i v oslabení často vyhazovaly puk a nepustily hosty do souvislejšího tla­ku.

Do konce chybělo něco přes čtyři minuty, když dostal Popolanský trest pět minut plus do konce utkání poté, co na ledě zůstal ležet jeden z blanenských hráčů. Vyloučení vyvolalo na boskovické střídačce hodně emocí. „Ten zákrok hlavně nikdo neviděl, proto jsme se rozčilovali," vysvětlil boskovický brankář Jaroslav Chvátal, který měl velký podíl na výhře Minervy.

Blansko ještě zkusilo power play, ale v ní dostalo v poslední minutě pátou branku, která zároveň spustila boskovické oslavy pátého vítězství v okresním derby v této sezoně. „Ten rychlý gól na začátku třetí třetiny nás nakopl. Celkově jsme byli hokejovější," podotkl brankář Chvátal.

„Zápas se lámal na začátku třetí třetiny, kdy jsme dostali dva rychlé góly. Říkali jsme si, že si musíme dát pozor a hlídat si hráče, to se nám nepovedlo," litoval trenér Dynamiters Zdeněk Grünwald.

V sobotu musí Blansko na svém ledě vyhrát nebo končí. „Dohrávali jsme ve dvanácti hráčích, vůbec nevím, kolik nás v Blansku bude. Samozřejmě to může mít vliv na náš výkon. Bude to těžké, my musíme vyhrát, oni můžou překvapit," myslí si Světlík.

Blansku bude chybět zraněný Němec, jinak by mělo být kompletní. „Měl by se vrátit Bažant, což by byla pro nás zase posila. Uděláme pro to všechno, abychom sérii prodloužili," říká před nejdůležitějším utkáním sezony trenér Grünwald.

Druhý čtvrtfinálový zápas začíná na blanenském ledě v sobotu v 18.00.

SK Minerva Boskovice – Dynamiters Blansko HK 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky: 5. Skácel (Václavík, Tůma), 25. Tůma (Maksa), 41. Pelikán (Hnilička, Popolanský), 47. Václavík (Honzek), 60. Pelikán (Hnilička) – 7. (Jakubec), 23. Berka. Vyloučení: 2:3, navíc Popolanský (SKMB) 5 + do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváků: 251. Stav série: 1:0 (hraje se na dva vítězné zápasy).

Boskovice: Chvátal – Maksa, Dufek, Fabiánek, Klimeš, Surý Aleš, Honzek – Hnilička, Pelikán, Popolanský, Tůma, Skácel, Václavík, Sekanina, Zvolánek, Lysoň.

Blansko: Šenk – Antoňů, Kocman, Sedláček, Stejskal Petr, Hanzlík, Bílý, Kakáč – Kuběna, Kazda, Grünwald, Jílek, Stejskal Pavel, Antal, Svoboda, Jakubec, Berka.

Další zápas: sobota 5. 2., 18.00, Blansko.

Autor: Hynek Skoták

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Vyškovští strážníci.
9

Strážníkem? V osmnácti je brzy, varují velitelé

Při srážce auta a dodávky u Ostrova se zranili tři lidé. Na místo letěl vrtulník

Ostrov u Macochy - Tři lidé se zranili při srážce dodávky a osobního auta na silnici z Ostrova u Macochy do Sloupu. Nehoda se stala kolem poledne na křižovatce s odbočkou na Holštejn. Jednoho ze zraněných přepravil do brněnské nemocnice vrtulník záchranářů.