Vážení čtenáři, přinášíme Vám patnáctidílný seriál o historii ledního hokeje na Blanensku a Boskovicku. Materiály shromáždil a v brožurce vydal kolektiv autorů: Zdeněk Skřipský, Ivan Vojta, Václav Nejezchleb, Alois Chalupa, Vladimír Čepa, Josef Hédl, František Kitner. První díl vychází výjimečně v sobotu, od příštího týdne bude seriálu vyhrazen vždy páteční sport v Blanenském Deníku.

Úvodní díl se zaměřuje na obecnou historii hokeje v regionu a vývoj jednotlivých soutěží. Každý další díl bude věnován jednomu nebo dvěma klubům, které v kraji působí nebo působily. Popisy historie klubů, jejich vývoje, útlumu, opakovaných vzkříšení a úspěchů jsou dílem funkcionářů, kteří čerpali z klubových materiálů, pracovníků obecních úřadů, kteří čerpali z obecních kronik, ale převážně pamětníků.

Historie hokeje v regionu

V blanenském a boskovickém regionu se hokej začal rozvíjet až po roce 1930, kdy začínaly se svou činností hokejové kluby v Černé Hoře, Blansku, Rájci nad Svitavou, Boskovicích. Později se přidávají další jako Sloup, Lysice, Bořitov, Letovice, Jedovnice, Křtiny, Vilémovice, Olomučany.

Po druhé světové válce hrály hokej další oddíly - Adamov, Valchov, Březina, Dolní Lhota, Ostrov, Rudice, ČKD Blansko, Kotvrdovice, Doubravice, Kunštát, Suchý, Šebetov, Velké Opatovice, Rašov, Sudice, Spešov, Horní Poříčí. Je možné, že krátkou dobu hrály ještě další kluby, o nich ale nejsou žádné záznamy.

Doba, kdy v našem regionu hrálo pětadvacet až třicet klubů, je ale nenávratně pryč. Za zhruba sedmdesátiletou historii hokeje na Blanensku dosáhly kluby různých úspěchů. Tak například divizi hrály nejdříve Černá Hora a Boskovice. Následovaly je Rájec-Jestřebí a Sloup. Naposledy

Metra Blansko, která již pod novým názvem odehrála několik sezon ve II. lize.
Mimo těchto výše jmenovaných hrály v krajských soutěžích ještě Adamov, Vilémovice, Lysice, Březina, Rudice a Letovice.
Titul krajského přeborníka získaly Blansko, Rájec-Jestřebí a Sloup. V soutěžích dorostu hrálo prim Blansko, které mělo dorost dokonce v dorostenecké lize, i když jen krátce. V krajském přeboru dorostu hrála ještě družstva Blanska a Boskovic.

Historie hokejových soutěží v regionu

V období let 1930 až 1950 byly hokejové soutěže v našem kraji řízeny Západomoravskou hokejovou župou Brno. Kluby, které se v té době přihlásily do soutěže, byly zařazeny do nejnižší třídy, a pokud byly úspěšné, postupovaly sezonu od sezony do vyšší soutěže. Nejlepším příkladem z těchto let je Černá Hora, která se takto probojovala až do divize, což byla v té době druhá nejvyšší soutěž po 1. lize.

Po druhé světové válce nastal rozmach hokeje, který byl umocněn výhrou našeho národního mužstva na JMS v Praze v roce 1947, ziskem stříbrných medailí na ZOH ve Svatém Mořici ve Švýcarsku a ziskem druhého titulu mistrů světa v roce 1949 ve Stockholmu ve Švédsku.
Po roce 1948 docházelo k velkým reorganizacím v tělovýchově a sportu, slučování do Jednotné organizace SOKOL, posléze ke státnímu řízení tělesné výchovy a sportu a vše bylo završeno založením ČSTV v roce 1956, jehož součástí se musely stát všechny sportovní organizace na území republiky.

Uvedený model a struktura řízení tělesné výchovy a sportu zůstává až na několik změn dodnes.
Na území bývalých okresů Blansko a Boskovice byly v té době ustaveny Okresní sekce ledního hokeje, které řídily soutěže na úrovni okresů. Na úrovni krajů řídily krajské soutěže Krajské sekce LH (Brno).

Po sloučení obou našich okresů v roce 1960 řídila okresní soutěže na našem okrese okresní sekce a později okresní Svaz ledního hokeje Blansko.

KOLEKTIV AUTORŮ