VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokej na Blanensku a Boskovicku

První díl seriálu z historie ledního hokeje v regionu popisuje jeho poválečný rozmach i strukturu soutěží

18.1.2009
SDÍLEJ:

První hokejová sezóna v Bořitově se datuje lety 1940 – 1941. Tehdy se parta nadšenců o hokej začala scházet na rybníku u Váňového mlýna.Foto: Foto: archiv

Vážení čtenáři, přinášíme Vám patnáctidílný seriál o historii ledního hokeje na Blanensku a Boskovicku. Materiály shromáždil a v brožurce vydal kolektiv autorů: Zdeněk Skřipský, Ivan Vojta, Václav Nejezchleb, Alois Chalupa, Vladimír Čepa, Josef Hédl, František Kitner. První díl vychází výjimečně v sobotu, od příštího týdne bude seriálu vyhrazen vždy páteční sport v Blanenském Deníku.

Úvodní díl se zaměřuje na obecnou historii hokeje v regionu a vývoj jednotlivých soutěží. Každý další díl bude věnován jednomu nebo dvěma klubům, které v kraji působí nebo působily. Popisy historie klubů, jejich vývoje, útlumu, opakovaných vzkříšení a úspěchů jsou dílem funkcionářů, kteří čerpali z klubových materiálů, pracovníků obecních úřadů, kteří čerpali z obecních kronik, ale převážně pamětníků.

Historie hokeje v regionu

V blanenském a boskovickém regionu se hokej začal rozvíjet až po roce 1930, kdy začínaly se svou činností hokejové kluby v Černé Hoře, Blansku, Rájci nad Svitavou, Boskovicích. Později se přidávají další jako Sloup, Lysice, Bořitov, Letovice, Jedovnice, Křtiny, Vilémovice, Olomučany.

Po druhé světové válce hrály hokej další oddíly - Adamov, Valchov, Březina, Dolní Lhota, Ostrov, Rudice, ČKD Blansko, Kotvrdovice, Doubravice, Kunštát, Suchý, Šebetov, Velké Opatovice, Rašov, Sudice, Spešov, Horní Poříčí. Je možné, že krátkou dobu hrály ještě další kluby, o nich ale nejsou žádné záznamy.

Doba, kdy v našem regionu hrálo pětadvacet až třicet klubů, je ale nenávratně pryč. Za zhruba sedmdesátiletou historii hokeje na Blanensku dosáhly kluby různých úspěchů. Tak například divizi hrály nejdříve Černá Hora a Boskovice. Následovaly je Rájec-Jestřebí a Sloup. Naposledy

Metra Blansko, která již pod novým názvem odehrála několik sezon ve II. lize.
Mimo těchto výše jmenovaných hrály v krajských soutěžích ještě Adamov, Vilémovice, Lysice, Březina, Rudice a Letovice.
Titul krajského přeborníka získaly Blansko, Rájec-Jestřebí a Sloup. V soutěžích dorostu hrálo prim Blansko, které mělo dorost dokonce v dorostenecké lize, i když jen krátce. V krajském přeboru dorostu hrála ještě družstva Blanska a Boskovic.

Historie hokejových soutěží v regionu

V období let 1930 až 1950 byly hokejové soutěže v našem kraji řízeny Západomoravskou hokejovou župou Brno. Kluby, které se v té době přihlásily do soutěže, byly zařazeny do nejnižší třídy, a pokud byly úspěšné, postupovaly sezonu od sezony do vyšší soutěže. Nejlepším příkladem z těchto let je Černá Hora, která se takto probojovala až do divize, což byla v té době druhá nejvyšší soutěž po 1. lize.

Po druhé světové válce nastal rozmach hokeje, který byl umocněn výhrou našeho národního mužstva na JMS v Praze v roce 1947, ziskem stříbrných medailí na ZOH ve Svatém Mořici ve Švýcarsku a ziskem druhého titulu mistrů světa v roce 1949 ve Stockholmu ve Švédsku.
Po roce 1948 docházelo k velkým reorganizacím v tělovýchově a sportu, slučování do Jednotné organizace SOKOL, posléze ke státnímu řízení tělesné výchovy a sportu a vše bylo završeno založením ČSTV v roce 1956, jehož součástí se musely stát všechny sportovní organizace na území republiky.

Uvedený model a struktura řízení tělesné výchovy a sportu zůstává až na několik změn dodnes.
Na území bývalých okresů Blansko a Boskovice byly v té době ustaveny Okresní sekce ledního hokeje, které řídily soutěže na úrovni okresů. Na úrovni krajů řídily krajské soutěže Krajské sekce LH (Brno).

Po sloučení obou našich okresů v roce 1960 řídila okresní soutěže na našem okrese okresní sekce a později okresní Svaz ledního hokeje Blansko.

KOLEKTIV AUTORŮ

18.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šéfredaktor Břeclavského deníku Rovnost Lukáš Ivánek společně se strážníky testoval, jak penzisté odolají na oko lákavé nabídce.
4

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Mikulovské Pálavské vinobraní. Ilustrační foto.
16

Pálavské vinobraní oslaví už 70 let. Zastavila jej pouze okupace v roce 1968

Na procházku ke Třem smrkům? Lesníci kvůli poničeným lesům výlet nedoporučují

Vyškovsko - Škody po bouřkách, které se Vyškovskem prohnaly před necelými dvěma týdny, už sečetli i lesníci z Lesů České republiky. Lidem do části lesů nedoporučují vstupovat.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Loňský nedostatek medu? Letos bude ještě hůř. Kvůli trvajícímu suchu

Jižní Morava – Loni bylo medu málo, letos jej bude zřejmě ještě méně. Tak zní předpověď předsedy Českého svazu včelařů Hodonín Miroslava Smolíka. „Kolik kilogramů včelaři v regionu vyprodukovali, zatím nevíme. Bude to podobné jako loni, možná horší,“ poznamenal Smolík.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení