Zrcadlo Team v Memoriálu Dana Němce všechny přestřílel

Blansko – Blanenský turnaj v sálové kopané Memoriál Dana Němce každý rok zakončuje sezonu. I letos viděli diváci spoustu fotbalistů z regionu a napínavé souboje. Vyhrál favorizovaný Zrcadlo Team, který ve finále porazil Bořitov. „Líbilo se mi tady, sešlo se spousta týmů a turnaj měl úroveň. Škoda že nám unikl těsně postup do finále," uvedl Jaroslav Málek z Rájce, kterého organizátoři vyhlásili nejlepším hráčem turnaje.

26.11.2013

Memoriál Dana Němce se v Blansku hrál po 16. Jako tradičně uzavřel fotbalovou sezonu.Foto: DENÍK/Hynek Skoták

Memoriál je vzpomínkou na tragicky zesnulého fotbalistu Dana Němce, pořádá se už šestnáct let. A nejde v žádném případě o nějakou prázdnou formální akci, je to živé setkání hráčů a týmů z celého Blanenska doplněné tradičně mezinárodní účastí mužstev z Rakouska a Polska. „Zvolili jsme s panem Němcem trochu jinou filosofii, nechceme, aby tady byly týmy z Brna nebo z Olomouce, ale aby se představily hlavně kluby z regionu," vysvětlil ředitel turnaje Bohumil Hlaváček.

Turnaj začal pátečními zápasy, v sobotu pak bylo na programu slavnostní zahájení a postupně souboje o umístění. Domácí Blansko nakonec bojovalo jen o páté místo. Utkání s rakouským Mürzzuschlagem bylo jednoznačnou záležitostí, Blanenští měli převahu, vyhráli 3:0 a spálili další tutovky.

Semifinále svedlo proti sobě Zrcadlo Team s Rájcem-
-Jestřebím a Bořitov s polským Wodocniagi Legnica. Zrcadlo vyhrálo těsně po gólech Pernici a Klevety 2:1, jediná branka rozhodla i druhý zápas, finále Bořitovu vystřelil Libor Němec.

V souboji o třetí místo na hřišti vyčníval opět hlavně Jaroslav Málek, který hraje za druholigový Třinec. První gól vstřelil v 6. minutě, po čtyřech minutách druhé půlky přidal po střele v pádu krásnou druhou branku. Za tři minuty sice polský tým snížil, ale vyrovnat už nedokázal.

Ve finále nastoupily proti sobě Zrcadlo Team a Bořitov. Tedy Beneš, Bezděk, Němec s bystrckými Michalem Kuglerem a Janem Doleželem v dresech Bořitova proti Slaninovi, Bártovi, Bednářovi, Šplíchalovi, Marku Pernicovi, Klevetovi, Španělovi a Crhákovi, kteří tvořili výběr Zrcadla.

O zápase rozhodl drtivý nástup Zrcadla.

58 sekund po začátku finále nekompromisně propálil skrumáž před sebou i Sehnala zkušený Kleveta. V čase 1:29 přidal druhou branku Vlastimil Bárta a za necelou minutu ukázal Ondřej Španěl kvality střelce. Z pohotové otočky dal třetí branku a o vítězi bylo skoro rozhodnuto.

Bořitov úvodní nápor nezachytil a srovnal hru až ve druhé části prvního poločasu. To snížil na 3:1 chytrou střelou k tyči Libor Němec, gólman Aleš Slanina si na míč jen sáhl. Ve druhé minutě druhé půlky nechal rozhodčí výhodu Bořitovu a tu využil Libor Klimeš. V těchto chvílích ještě mohl Bořitov zápas zlomit, zvlášť když ještě nebezpečně hlavičkoval Doležel. Místo toho znovu udeřilo Zrcadlo. Španělova střela o zem ještě minula bránu, pak se ovšem ukázal David Bednář, povodil si soupeře na středu a zkušeně zakončil. Stejný hráč přidal v osmé minutě i poslední pátou branku, když přeloboval Doležela zaskakujícího za gólmana. Zrcadlo vyhrálo 5:2 a Bořitov se musel spokojit se stříbrem. „Byli nad naše síly. Jsem rád, že jsme dali dohromady tým a že jsme nakonec skončili druzí," řekl po finále bratr Dana Němce Libor Němec.

Zrcadlo Team splnil očekávání, přestože chyběly boskovické opory Havlíček, Martínek nebo Paděra, které úspěšně bojovaly za Sadros na republikovém turnaji. A příjemně překvapily i další týmy, třeba Rájec nebo Bořitov. „Určitě tady byla lepší mužstva než letos, ale je dobře to, že jsou tady kluby z okolí, to je pozitivní. Nejtěžší pro nás bylo semifinále s Rájcem. Bořitov hrál dobře, ale Rájec byl těžší," podotkl k turnaji nejlepší brankář turnaje Aleš Slanina z vítězného týmu.

Turnaj zakončilo předávání cen a vyhlášení nejlepších týmů i hráčů. Šestnáctý ročník skončil a organizátoři už můžou myslet na další, přerušit tuhle tradici by byla velká škoda. „Teď už jen čekáme na hlediště, aby byl prostor i pro diváky, protože si myslím, že je to parádní podívaná," dodal Hlaváček.

Memoriál Dana Němce 2013

Semifinále: Zrcadlo Team – Rájec-Jestřebí 2:1, Pernica, Kleveta – Málek. Bořitov – Wodoc. Legnica 1:0, Němec.

Utkání o 5. – 6. místo: Blansko – Mürzzuschlag 3:0, Pokorný 2, Gromský.

Utkání o 3. – 4. místo: Rájec-Jestřebí – Wodociagi Legnica 2:1, Málek 2 – Kusodski.

Finále: Zrcadlo Team – Bořitov 5:2, Bednář 2, Kleveta, Bárta, Španěl – Němec, Klimeš.

Nejlepší střelec: Marek Pernica (Zrcadlo Team), Vlastimil Bárta (Zrcadlo Team), Jaroslav Málek (Rájec-Jestřebí) – všichni 6 branek, Nejlepší gólman: Aleš Slanina (Zrcadlo Team), Nejlepší hráč: Jaroslav Málek (Rájec-Jestřebí)

Výpustek táhne. Jeskyni si už prohlédlo 200 tisíc turistů

Moravský kras /FOTOGALERIE/ - V jeskyni Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku byli v pátek krátce před polednem jako na trní. Před vchodem postával televizní štáb a pracovníci Správy jeskyní Moravského krasu. S taškou plnou knih a pamětním listem. Vyhlíželi návštěvníka s pořadovým číslem 200 tisíc. A ten k Výpustku přijel při zpáteční cestě z dovolené ze Slovenska do Mladé Boleslavi. „Mám velkou radost. Po cestě z dovolené jsme se stavili za tátou a vyrazili si na výlet. A teď takové překvapení. Kdysi jsem byl v Punkevních jeskyních, ale to už je dávno. Podzemí mě zajímá stejně jako bývalé vojenské objekty. Do Výpustku jsem se chystal už delší dobu,“ usmíval se Jaroslav Kaše.

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy.

Křetínku o víkendu rozčeří dračí lodě

Letovice – Svaly napjaté k prasknutí. Ruce s pádly zabírají na plné obrátky. Ve svižném rytmu bubeníka. Na přídi štíhlé lodi se šklebí rozeklaná dračí hlava. Už po sedmé rozčeří hladinu Křetínky dračí lodě. V pátek při tréninku. Bitva o vítězství vypukne v sobotu před devátou hodinou ráno. Jediné, co ještě pořadatelům dělá starosti, je počasí.

Ženy na kandidátkách do voleb? Na jižní Moravě stále vzácnost

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Šestadvacet politických stran a hnutí chce na podzim kandidovat v Jihomoravském kraji ve volbách do poslanecké sněmovny. Brněnský deník Rovnost zanalyzoval kandidátky desítky stran, které mají podle posledních průzkumů šanci získat alespoň tři procenta hlasů.